Jump to content

DS-y w kolorze na zawołanie.


sp3uca
 Share

Recommended Posts

Fajna sprawa. Warto też wspomnieć że APT ma opcję LV image intensification oraz LiveView real time stack które też mogą wspomóc w takich obserwacjach prowadzonych na żywo. Potrzebna będzie oczywiście lustrzanka z trybem LV, np 450D.

Link to comment
Share on other sites

Fajna sprawa. Warto też wspomnieć że APT ma opcję LV image intensification oraz LiveView real time stack które też mogą wspomóc w takich obserwacjach prowadzonych na żywo. Potrzebna będzie oczywiście lustrzanka z trybem LV, np 450D.

 

ale efektu takiego jak na filmiku raczej nie osiągniemy. no chyba że jakiegoś triku nie znam.

Link to comment
Share on other sites

super efekt!!!

 

 

 

czyli jaka konkretnie?

 

Nie chciałem reklamy robić firmie ale faktycznie powinienem napisać ...

 

To Samsung sdc-435p, lub może być następca SCB 2000, lub 2300. Super HAD.

przemysłówka.

 

Andrzej

Link to comment
Share on other sites

to kamerka z funkcją sense-up czyli dodawania kolejnych klatek. Efekt jest taki jak przy wydłużeniu naświetlania

jeśli czas ekspozycji wynosi 20 ms to dodanie 256 klatek oznacza naświetlanie 5,12 sekundy

już x64 daje dobre efekty

 

uwzględniając, że kamerki bez tej funkcji są 2-3 razy czulsze niż oko to przy x256 rejestrują 500-750 razy więcej niż oko

 

pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

ale efektu takiego jak na filmiku raczej nie osiągniemy. no chyba że jakiegoś triku nie znam.

 

Przyznaję że choć kupiłem licencję to w końcu nigdy nie miałem okazji wypróbować tych opcji :) Zasada działania jest ta sama - stackowanie na bieżąco pojedynczych klatek, warto by sprawdzić jak to wyjdzie. Po podpięciu takiej kamerki pod jakąś 10 czy 12" cali parówkę można by naprawdę sporo zobaczyć.

Link to comment
Share on other sites

Dobry efekt powinna dać też kamerka planetarna, myślę że lepszy od Live View w aparacie, a bardziej przystępny do wprowadzenia do kompa, niż kamera przemysłowa (bo cyfrowe złącze). Jaką masz kartę w komputerze ze złączem analogowym?

Link to comment
Share on other sites

Andrzej nie dopisał, że istnieje możliwość podpięcia kamery pod TS 80 APO Quadruplet i pod Newtona 200/1000. Chcieliśmy zobaczyć jak to będzie wyglądało z mniejszej ogniskowej (SW 80/400). Ale gdy pogoda dopisze sprawdzimy i te opcje.

Dzięki nowym sterownikom uda się wypróbować również (co prawda BW) QHY5.

Edited by sp3occ
Link to comment
Share on other sites

Apropo lustrzanek i podglądu LV to oprogramowanie Magic Lattern daje pewne (mało znane) możliwości:

 

http://wiki.magiclantern.fm/_detail/nightdemo.jpg?id=userguide

 

Tego też próbowałem ale wobec dużo większe matrycy bardziej wykorzystuję w timelapse'ach, live jednak można objerzeć bliżej przy mniejszej matrycy :)

Edited by sp3occ
Link to comment
Share on other sites

 • 1 year later...

Możecie napisać jakie oprogramowanie jest wymagane do czegoś takiego ? Może jakieś darmowe ? Jakie kamerki są polecane

 

Kolego, więc tak jak kiedyś pisałem potrzebujesz oczywiście jakąś rurkę czyli optykę no i ta kamerka to przemysłówka z opcją stackowania klatek. Co do oprogramowania to używaliśmy Ascoma z StarryNightem lub Stellarium. Stellarium jest darmowe więc zapewni co trzeba tylko w opcjach musisz uaktywnić sterowanie teleskopem. Tak naprawdę też nie musisz tego koniecznie używac bo możesz ręcznie ustawiać obiekty ale no wiadomo wymaga to obecności przy montarzu. Obraz z kamerki wyświetlasz na kompie praktycznie każdym programem do obsługi karty wideo. No właśnie te kamerki mają sygnał w PAL więc potrzebujesz jakiejś karty z wejsciem composite video. My używaliśmy Aver Media tuner na Express Card ale można np użyć jakiegoś grabera video na usb. No i tyle.

 

Ta opcja obserwacji nie służy astrofotografii bo rozdzielczość sensora to tylko PAL ale po sprawnym połączeniu wszystkich elementów dostarcza frajdy jak można sobie to oglądać na TV 55'' na przykład a sprzet stoi na mrozie.... My uzywaliśmy EQ5 ale każdy montaż który uniesie kamerkę zamiast okularu i ma opcję sterowania przez RS232 lub usb da radę. (no musisz mieć ewentualnie przejściówkę do lapka z USB na RS232 najlepiej Profilica bo inne sprawiają problemy)

 

Andrzej

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 36 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 69 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 21 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 131 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.