Skocz do zawartości

Tajemnice astrofotografii


szuu

Rekomendowane odpowiedzi

i jeszcze jeden przykład zdjęcia lub "zdjęcia", bardziej poważny niż "wiatraczek", bo chyba spełnia wszystkie kryteria fotografii?

 

stel.jpg

 

jest to obrazek ze stellarium.

grafika komputerowa?

ale dlaczego nie astrofotografia?

 

- pozycje gwiazd pochodzą z katalogu, który powstał ze zdjęć, czyli te dane są formą obróbki zdjęcia (wielu zdjęć)

- mgławicowe tło drogi mlecznej to też oczywiście zdjęcie

- tekstura księżyca nałożona na kulę - zdjęcie (mapowanie zdjęcia na kulę to technika używana w "fotografii" szybko obracających się planet, zwłaszcza jowisza)

- jasność księżyca jest nieproporcjonalna do jasności tła, wiadomo że tak się robi dla zmniejszenia dynamiki

 

czyli podobnie jak przy oddzielnym przetwarzaniu i nakładaniu komety, obraz jest rekonstrukcją wykonaną na podstawie danych uzyskanych ze zdjęć, rekonstrukcją pod wieloma względami bardziej wierną niż byłoby to możliwe na fotografii tym samym sprzętem, nie ma na przykład zniekształceń wynikających z dyfrakcji, aberracji i odblasków.

(to samo uzasadnienie jak przy komecie - chcemy mieć obraz który jest lepszy niż ograniczenia techniczne)

 

i podobnie jak zaawansowana astrofotografia, ta rekonstrukcja zawiera dane nie tylko ze zdjęć ale z dodatkowych założeń które były w głowach jej twórców i algorytmach jakie stosowali, to jest element, którego nie ma w fotografii, zdjęcie można zrobić nie zakładając z góry co ma wyjść i jak z materiału wejściowego wyciągnąć coś czego się spodziewamy.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prowokuj, u mnie też nie ma pogody...

Dlatego warto ten czas poświęcić na przytulanie :ph34r: wierz mi że kobieta będzie wniebowzięta ^_^ moja jest ^_^

 

i jeszcze jeden przykład zdjęcia ...

Nie wiem czy pamiętasz, kiedyś pisałem o programie który będzie rozpoznawał jasność i kształt gwiazd i podstawiał odpowiednie krążki ze stellarium, też nic nie będzie dodawał a jedynie porządkował :)

 

 

Myślałem, że Ci się spodoba z tym happy endem... B)

Każdy wie że chciałeś dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mroczne tajemnice fotografii - ujawnione! Warto czytać - może się przyda i w astrofotografii ?
Między innymi:

"Stewart wykonuje wiele ujęć danego kadru, by następnie nałożyć je na siebie i móc dzięki temu uwypuklić detale, takie jak światła w oknach czy neony, jeśli fotografuje w nocy."

Ktoś to stosuje u nas?

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/56,114944,19892145,z-nudnego-zdjecia-w-pelny-detali-obraz-tetniacy-kolorami,,1.html#Prze


Pozdrawiam

tajemnice.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś to stosuje u nas?

Tak, HDR to nie jest jakieś odkrycie :) W astrofoto DS czasem robi się krótkie ekspozycje np na jądro M31, czy centrum M42. Ale na ogół starcza dynamika dedykowanej kamery bez takich zabiegów (sama obróbka). W astrofoto krajobrazowym robi się drugą, dłuższą ekspozycje na ziemię, aby była doświetlona.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
W dniu 15.01.2015 o 19:51, HAMAL napisał:

IMPLANTOWANIE

 

Wymyśliłem jak robić amatorsko najlepsze zdjęcia na świecie i domagam się odnotowania tego faktu że to ja wymyśliłem ^_^ a działa to tak.

 

Specjalny program służący do IMPLANTOWANIA, bo tak się to będzie nazywać ;) będzie jako tła używać zdjęcia referencyjnego z HST, następnie nasze 1000 klatek (to wada tej metody bo wymaga wielu klatek) będzie porównywał ze zdjęciem HST nakładając je na nie i kiedy nad danym pixelem podkładki HST znajdzie się nasz o podobnych parametrach kolorystycznych i jasnościowych zostanie on zatwierdzony i zapisany. W Ten sposób na każdym z 1000 naszych zdjęć program będzie szukał pieli podobnych do referencyjnych aż wypełni cały kadr właściwymi że tak je nazwę pixelami. W efekcie IMPLANTOWANIA ostatecznie uzyskamy fotkę praktycznie identyczną z HST z małymi odstępstwami :D ale zbudowaną z pozyskanych przez nasz sprzęt fotonów ! jak się podoba metoda ? :D

 

Pozostaje jedynie stworzyć stosowny program i możemy śmigać ^_^

 

Znowu wyprzedziłem swoje czasy, znowu miałem rację, szydziliście ;) :P

 

https://www.hou.usra.edu/meetings/lpsc2019/pdf/2814.pdf

 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam też to, bo jeśli naprawdę próbowaliście LIM na naprawdę skrajnym obrazowaniu zrozumiecie jak ciężko jest określić/wyłapać dobre klatki i że ani środek ciężkości plamy ani te najmocniej wypalone nie gwarantują faktu, iż to jest najlepsza klatka.

 

http://dunlap.utoronto.ca/~law/thesis/thesisch1.html

 

 

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, szuu napisał:

widać że zastosowanie tej metody pozwoli astronomom na odkrycie wielu nowych gwiazd, których zaobserwowanie bez takich metod nie byłoby możliwe :D

 

 


Ależ oczywiście. Jest szansa na całe nowe galaktyki :) No i każdy będzie w stanie zrobić piękne zdjęcie po jednej 5 minutowej ekspozycji. Brzmi jak dobry plan na zarobienie $$$ :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, HAMAL napisał:

Oczywiście, tylko to już odbiega od potwierdzenia mojego twierdzenia z 2015 roku o "matrycach" jako punktach odniesienia w selekcji i uśrednianiu klatek a zawartego w linku pdf 3 posty wyżej :)

 

I tak i nie, bo w tym wypadku po prostu zamiast myślenia o pikselu, "sztuczna inteligencja" po prostu zgaduje (na bazie swojej wiedzy - dataset), jaki detal/szczegół powinien zostać zrekonstruowany. "Zabawne" w tym jest to, że w bardzo wielu przypadkach (przy dobrej nauce pewnie w 99%) jej założenia będą zaskakująco prawidłowe. Być może taki obraz będzie nadal mniej "zniekształcony", niż po Photoshopie doświadczonego astrofotografa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, Adam_Jesion napisał:

I tak i nie, bo w tym wypadku po prostu zamiast myślenia o pikselu, "sztuczna inteligencja" po prostu zgaduje (na bazie swojej wiedzy - dataset), jaki detal/szczegół powinien zostać zrekonstruowany.

 

Trafi AI na TAKI obiekt i namaluje kwiatki :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.