Skocz do zawartości

Kalendarz Astro-Forum.org


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

kalendarz2.jpg

 

Witajcie,

 

Postanowilismy zrobic cos wyjatkowego, cos co mozna powiesic nad naszymi komputerami, aby co miesiac z zachwytem podziwiac prace naszych przyjaciol z forow.

 

Po burzy umyslow zdecydowalismy, ze bedzie to kalendarz roczny - cos na wzor Pirelli ;)

 

Chcemy, aby wygladal "pieknie" i ultra profesjonalnie, a jednoczesnie bliski byl naszym "sercom" - czyli zawieral nasze fotki, ktore co jakis czas pojawiaja sie na forum (coraz czesciej).

 

Poza warstwa czysto estetyczna (zdjecia) chce, aby taki kalendarz posiadal maximum informacji nam przydatnych (wazne wydarzenia, nowie ksiezyca, zloty, etc.).

 

A teraz najtrudniejsze - potrzebuje zgloszenia osob chetnych (mam nadzieje, ze nie trzeba bedzie namawiac naszych mistrzow). Dzieki temu bede mogl oszacowac, ile stron powinien miec kalendarz (6/12). Musze wiedziec tez, w jakiej rozdzielczosci posiadacie oryginaly, dlatego najlepiej, jezeli wspieracie ten pomysl (a mam nadzieje, ze tak), zacznijcie mi juz wysylac te pliki w jak najwiekszej rozdzielczosci (adam@procreative.pl). Do kazdego pliku przygotujcie wlasny opis fotki (obiekt, dane sprzetu, ekspozycji, a takze samych okolicznosci robienia fotki).

 

Do kalendarza przewiduje tez zamieszczac fotki planet. Jak? Jeszcze nie wiem, chce to wszystko jakos ciekawie zgromadzic w powiazaniu z porami roku.

 

Kalendarz ma pelnic role obiektu informacyjnego, ozdobnego, prezentacyjnego oraz ma promowac astronomie i forum.

 

Wydanie jego planuje gdzies we pazdzierniku, a kalendarium bedzie na rok 2005. Nie oznacza to, ze mamy duzo czasu - wrecz przeciwnie. Jezeli chcemy tego dokonac, to musimy zaczac juz dzialac. Wydamy go w wersji Limited Edition - chodzi o to, aby kalendarz mial jakas wartosc kolekcjonerska, a wydawac go bedziemy rok w rok. Chce go takze wspuscic do ogolnej dystrybucji (np. empik). Moze jeszcze nie w tym roku, ale w nastepnym na pewno.

 

Dochod z kalendarza oczywiscie zostaje w dyspozycji Rady Forum, a wiec idzie dla nas wszystkich na dalszy rozwoj, nowe projekty itp.

 

Rekomendujcie takze osoby, ktorych fotki chcecie zobaczyc na swoim kalendarzu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł super! Większość kalendarzy jest po prostu oklepana, a tak w naszym pokojach wreszcie zawiśnie coś orginalnego. Mam nadzieję tylko, że cena będzie w granicach rozsądku (mały nakład...)

 

Zarekomendowałbym ostatnią fotę M13 autorstwa Waldka, ale jej rozdzielczość niestety nie jest wystarczająca. Ogólnie chyba właśnie z tym może być największy problem. Do druku, z tego co wiem, wymagane jest ponad 300 dpi, więc orginalna fota musi mieć naprawdę spore rozmiary w px.

 

I oczywiście jako pierwszy zapisuję sie na listę chętnych!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie jest jak piszesz. Niezbednym minimum bedzie 150dpi. Dlatego chce, zeby najpierw wyslac fotki zanim je sie uda ostatecznie zakwalifikowac. Juz w tym moja glowa, aby cos z tego wyszlo. Na pewno nie zrobimy z tego kalendarza b1. Wszystko zalezy od fotek.

 

Kolajna sprawa beda tez plakaty, ktore mozemy z tych fotek forumowych zrobic. Np. jeden spory z najciekwaszymi fotami. Niestety tu takze jest duzy problem z rodzielczoscia. Trzeba sprawdzic, jak sie te fotki beda resamplowac do hires.

 

Teraz potrzebni sa chetni. Zobaczymy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje cos takiego. Kalendarz z 12 stronic. na każdej z nich jakieś zdjecia obiektu który mozna zobaczyć w tym miesiącu. co do dat to powinno być tam zaznaczone nowie i pełnie, złoty i jakieś ciekawe wydarzenia np. tranzyt wenus przez tarcze słońca. moga być tez brzegówki itd. a co do osob to wybieram tak

1. Przemas i CzarekW.

2. PTL

3.Alkor

4.Waldek

5.WIELE INNYCH OSÓB KTÓRE ROBIA ZDJECIA.

(kolejność jest czyscie przypadkowa, pisałem to co mi na głowe przyszło)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja podrzucam pod rozwagę wkomponowanie na stronach poza jednym centralnym najlepszym zdjęciem, miniaturek z innych mniejszym sprzętów. (po rogach , czy zrobienie spiralki)

 

ps. no niewyobrażam sobie kalendarza bez fotek planet michau'a z galaxii np.

 

[ Add: 06 Cze 2004 17:18 ]

dużo małych zdjęć uważam też za sposób na ich rozdzielczość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł świetny!

Ja właśnie z kolega Edvinem Gofinem skończyłem opracowanie efemeryd zakryć asteroidlanych dla terenu Europy.

Wykaz został sporządzony wg. standatdów wypracowanych przez wiele lat miedzy innymi w Polsce.

Już jestem po słowie z kolegą Gofinem i postanawiamy udostepnić pełen wykaz Radzie Forum w celu użycia do kalendarza. Jedyna rzecz o którą prosimy do to by ew. udostepniony wykaz nie ukazał się nigdzie do dnia 30 sierpnia kiedy zostanie ogłoszony na European Syposium on Occultation Projects w Paryżu.

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja proponuje cos takiego. Kalendarz z 12 stronic. na każdej z nich jakieś zdjecia obiektu który mozna zobaczyć w tym miesiącu. co do dat to powinno być tam zaznaczone nowie i pełnie, złoty i jakieś ciekawe wydarzenia np. tranzyt wenus przez tarcze słońca. moga być tez brzegówki itd.

 

W 100 % popieram. Uważam nawet że kalendarz mógłby się składać z więcej niż 12 stron. Oprócz podstawowych miesięcy i zdjęć na dodatkowych stronach mogłyby się znajdowac podstawowe informacje o Układzie Słonecznych i Wszechœwiecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle, super ze nam to udostepnisz - dla dobra ogolu ;) Oczywiscie nigdy i nigdzie poza kalendarzem bez waszej zgody nic sie nie moze pojawic. To samo tyczy sie wszystkich materialow ktore zostana nam przekazane. Prawa autorskie to cos, co nie jest mi obce - sam z tego zyje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc jest to najlepszy pomysł z dotychczasowych. Zdaję sobie sprawę, że dużo tu roboty - praktycznie każdego dnia coś się ciekawego dzieje na niebie i chyba trudno będzie Wam wyselekcjonować najciekawsze zjawiska.

 

Mam mały drobny pomysł - przy każdym miesiącu można dać maleńką tabelę obrazującą widoczność planet (podobnie jak w S&T, gdzie przedstawione są rozmiary kątowe w postaci różnej wielkości tarcz i inne dane dotyczące danej planety)...

 

I jeszcze pytanie: a co z Księżycem?

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mogą być zdjęcia astro bardziej krajobrazowo-panoramiczne? To po pierwsze sposób na kłopoty z rozdzielczością, a po drugie zawsze miło na czymś takim zawiesić oko. Same obiekty astro wydaja się zbyt "suche" a wiele z nich z pewnością się już opatrzyło. Myślę, że powinno się znaleźć w takim kalendarzu kilka kompozycji ziemia-niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti - mam wątpliwości, czy zaproponowane przez ciebie wzory nie będą zbyt "naćpane", czy przez nagromadzenie obrazków kalendarz nie straci sporo ze swojej elegancji.

 

Ogólnie jestem za rozwiązaniem "czy prościej tym lepiej". Jedna fotka + informacje o aktuanych wydarzeniach astro to wg. mnie maksimum (po więcej sięga się do książki). Nie ma co na siłę ulepszać kalendarza do roli encyklopedii - straci przez to tylko na swojej funkcjonalności i przejrzystości. A dodanie dodatkowych stron tylko zwiększy cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony moge zaproponowac zdjecia zorzy opatrzone znaczkiem ax :)

Jesli sie cos spodoba to prosze dac mi namiar na konkretna fotke i jestem w stanie przyslac sporej jakosci skan lub tez zdjecie formatu np A4.

Na stronie sa niestety sporo skompresowane oraz nieco "przebarwione" kadry tak by wyciagnac nieco wiecej szczegolow ze zdjec.

Zapomnialbym linka do zrodla zdjec : :mrgreen: http://zorza.pkim.org

Mysle ze dla milosnika astro bedzie zaszczytem jak na ktorejs ze stron znajdzie sie jego zdjecie :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, jak sie ucieszłam, gdy zobaczyłam te posty. Strasznie fajny pomysł. Wielkim plusem jest to, że w kalendarzu będą zdjęcia forumowiczów. Zawsze jakos cieplej na serduchu kiedy sie popatrzy na niego. Ja napewno znajde na ścianie gdzieś miejsce dla astro-kalendarza, choć musze przynać, że truno bedzie- sciany obładowane., :D

Szkoda tylko, ze dopiero kupuje teleskop, wiec moje fotki pewnie na początku bedą na niskim poziomie. :P

 

pozdrawiam

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydamy go w wersji Limited Edition

Jak mam to rozumieć? :roll: Zaglądam często na to forum, piszę sporadycznie, bo czasu nie starcza :| Czy wersja będzie aż tak limitowana, że dla mnie kalendarza braknie?

Pomysł, uważam, genialny. Piękne fotki forumowiczów plus informacje o wydarzeniach (jak rozumiem nie w formie spisu gdzieś z tyłu tylko w "treści" poszczególnych dni) - czego więcej chcieć. Jarosław Włodarczyk wydawał kiedyś "Niebo za oknem" - było tam trochę informacji o zjawiskach, jest "Urania", ale zgromadzenie tego w kalendarzu, który można powiesić przy monitorze to jest to :notworthy:

mam wątpliwości, czy zaproponowane przez ciebie wzory nie będą zbyt "naćpane", czy przez nagromadzenie obrazków kalendarz nie straci sporo ze swojej elegancji.

Może żeby nie psuć głównego zdjęcia, można wrzucić proponowany pasek z miniaturkami np. na dół karty z dniami miesiąca (jeśli taki wzór zostanie wybrany). Tak czy inaczej wierzę, że szanowny organizator dobrze to ułoży :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.