Skocz do zawartości

NGC4945 - galaktyka w Centaurze


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Co do atrakcyjności obiektów to nabierzesz innego spojrzenia jak już w swoim albumie będziesz miał wszystkie szlagiery typu Irys, M33, M31, Sece, M42 itp. ;)

One dalej będą stanowiły niewątpliwą wartość z tym że uwierz mi "zatęsknisz" za czym mniej eksponowanym np niepozorne vdb. LDN. LBN ...

Ta galaktyka to perełka pomimo takiego a nie innego wyglądu głownie spowodowanego tym że jest po prostu ustawiona kantem.

Jest bardzo interesująca. Proponuje porównanie do M51 zrobionego tym samym zestawem http://astropolis.pl/topic/38572-m51-m108-oraz-m97/ ( jest crop pełnej rozdzielczości) Ona jest bardzo duża w skali naszego nieba.

 

Proponuje też porównanie do klasyka dla galaktyk kantem z prawie dwa razy większej ogniskowej:

 

http://www.astromarcin.pl/images/galaxies/NGC891/ngc891_2010_1440.jpg

 

Mam nadzieje że teraz zyskała na atrakcyjności :)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemem przy takich fajnych , mniej pokazywanych galaktykach są czasem jasne gwiazdy obok, to killer dla mojego ED :( kaszanią wszystko (I pewnie nie tylko mi, i dlatego nie są to popularne obiekty :) ).

 

Dobra fota!

 

Pozdrawiam.

Moj zestaw tez ciezko znosi bardzo jasne gwiazdy dlatego ich unikam

 

Proszę Pana,

A jakie były wrażenia podczas oglądania tej galaktyki wizualnie przez teleskop(y) ?

 

PS

Wg mnie, jeśli ktoś nie słyszał o ngc4945 to chyba mało się interesuje niebem (jego obiektami, lub mało przegląda atlasy nieba)

Mysle ze ktos kto zna niebo poludniowe podobnie jak niebo polnocne musial sie z nia spotkac.

Nie mialem mozliwosci podziwiania przez teleskop. Lornetka ja nie wyłowiła.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS

Wg mnie, jeśli ktoś nie słyszał o ngc4945 to chyba mało się interesuje niebem (jego obiektami, lub mało przegląda atlasy nieba)

Ciekawe stwierdzenie. Chcesz powiedzieć, że znasz cały katalog NGC na pamięć? Niby co ma mówić jeden z wielu tysięcy numerów przy przeglądaniu atlasu nieba, szczególnie południowego? I po co go zapamiętywać.

W wizualu pewnie prezentowała(by) się jako zwykła plama :icon_twisted:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z półkuli południowej, sam musiałem obracać głowę jak tam byłem aby się orientować przy ustalaniu sesji czy obserwacjach. Cieszę się że teraz wiesz jak to jest :D .

Na poważnie; może jeszcze nałożę jakiś kolorek na tego cropa to dostaniesz wersje nie wymagającą ćwiczeń. Cierpliwości.

Inna sprawa że faktycznie bardziej mi sie podoba ta odwrócona ! :)

 

Update: Obróciłem ja w postach

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.