Skocz do zawartości

Żuraw lornetkowy - zrobić czy kupić gotowy?


Konrad_M

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę brakuje mi obrotu w trzeciej osi (lewo-prawo) samej lornetki. Bo głowica kulowa skierowana do boku zapewnia ruch w horyzoncie a ramię żurawia ruch wertykalny. Gdyby można było ruszać samą lornetką lewo-prawo zwiększyłoby to możliwości. 

Ale chyba nie chcę stosować głowicy foto, zwiększyłaby wagę żurawia. 

Jakaś tuleja wewnątrz krótkiego profilu załatwiła by pewnie sprawę ale sam tego nie wystrugam, nie umiem. 

W tulei byłaby rurka zakończona elementem mocującym adapter L do mocowania lornetki. 

Do tego z drugiej strony rurki jakaś gałka do skręcania, ograniczania ruchu lewo-prawo. 

Edytowane przez kjacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zastosuj metodę podobną do mojej, profil AL masz szeroki na śrubach ułożyskowanie lornetka będzie prostopadle do ramienia, czyli do tego krótkiego profila AL wykonaj coś podobnego jak u mnie takie siodełko z profila AL do lornetki, tylko skręcane z AL i masz brakującą oś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Wega napisał:

Może zastosuj metodę podobną do mojej, profil AL masz szeroki na śrubach ułożyskowanie lornetka będzie prostopadle do ramienia, czyli do tego krótkiego profila AL wykonaj coś podobnego jak u mnie takie siodełko z profila AL do lornetki, tylko skręcane z AL i masz brakującą oś.

Oglądam Twoje zdjęcia w telefonie, dopiero jutro otworzę je na monitorze. 

Ale wydaje mi się, że Twoje rozwiązanie z siodełkiem jest odmianą mojego rozwiązania - możliwe są tylko ruchy góra - dół siodełkiem. Chyba nie ma możliwości ruchu lewo - prawo? Potrzebny jest jeszcze jeden stopień swobody. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonałem podobne rozwiązanie i odciąłem ponieważ przy ruchu obrotowym ramieniem lornetka na zawiasie wykonywała ruch i tam potrzebna jest lekka blokada, zrobię to jeszcze przed malowaniem na dziś brak mi koncepcji jak to wykonać, jest to ruch w czterech osiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, kjacek napisał:

To skopiuj żuraw równoległoboczny. Nie wiem, czy moje minimalistyczne podejście wytrzyma więcej niż 3kg.

Sam zastanawiam się i szukam również wzoru do zrobienia żurawia równoległobocznego. Obecnie mam 15x70 BA8 - (czyli w swojej klasie pewnie  jedna z cięższych siedemdziesiątek) i stawiam ją na kupionym starym statywie tzw. dużym goliacie - jest bardzo stabilnie, a dużym plusem jest wysuwana góra dół i pochylana kolumna głowicowa. Jednak do wygodnych obserwacji około zenitalnych jeszcze troche brakuje i tutaj pewnie należałoby coś własnoręcznie pomajsterkować. Tutaj pytanie do użytkowników żurawi równoległobocznych, czy przez wszelkie ułożyskowania, połączenia, spawy itp. zabiegi w przydomowych warsztatach nie ma zbyt dużych luzów drgań itp. zakłóceń w stabilności? Jaka jest możliwość (stabilność i płynność) obserwacji obiektów będących w ruchu np. samolotów pasażerskich na wysokościach przelotowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten żóraw równoległegłoboczny w kolorze maskująco - zielonym jest ze stali. Ja go kupiłem. Później obciąłem zbędne końcówki i wymieniłem dolne, krótsze ramię na aluminiowe. Chciałem trochę zmniejszyć wagę. 

Jest to jednak dalej ciężkie i po dobrym skręceniu bardzo stabilne. 

Ale okolice zenitu to tylko z leżaka. 

Nośność jest duża, może z 10kg.

Teraz żuraw minimalistyczny zdecydowanie mniej stabilny. Jaki jest wyjdzie w użyciu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, GKG napisał:

czy przez wszelkie ułożyskowania, połączenia, spawy itp. zabiegi w przydomowych warsztatach nie ma zbyt dużych luzów drgań itp. zakłóceń w stabilności?

zastosowałem śruby maszynowe to takie które w części nie gwintowanej mają średnicę 6mm i to jest ułożyskowanie, w ramionach wspawane tulejki z otworami 6mm, jeżeli zastosujemy śruby z gwintem 6mm na całej swojej długości będą luzy dlatego, że gwint na śrubie ma nieco mniejszą średnicę to dotyczy wszystkich śrub.  Całość nie ma luzów jest stabilna mimo wykonania w warunkach domowych, a jest to ze stali sprawdzałem podobne profile aluminiowe w sklepie miały tendencję lekkiego wyginania się podczas nacisku, dlatego stal. Samolotów nie obserwowałem za krótko go mam, ogólnie zdaje egzamin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zamieszczam kilka fotek podglądowych mojego żurawia lornetkowego, konstrukcja dość solidna, waży ponad 30 kg, całość na drewnianym statywie geodezyjnym, największa wada to nieznaczne drgania przy silniejszym wietrze. Ale jak na wieś to będzie :grin:

 

 

DSCN8597.JPG

DSCN8598.JPG

DSCN8596.JPG

Edytowane przez navi77
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejscówka średnia bo bije łuną od Kraśnika, ale w pobliżu są wioski z całkiem ciemnym niebem. To w worku to luneta yukon 100mm, o całkiem dobrej optyce, sporym polu widzenia, i zbyt ciemna by stosować ją do obiektów Deep Sky

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.