Skocz do zawartości

problem z lustrem wtórnym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam nadzieję, że nie zadręczam Was pytaniami no ale pojawił się pewien problem. Próbując skolimować lustro wtórne nie mogłem poluzować śrub pająka kluczem 2mm (podobno), który był w zestawie. Gdy wkładam klucz w śrubę to mogę kręcić i kręcić, ponieważ klucz i śruba się nie stykają. Czy kluczem będącym w zestawie powinno dać się radę poluzować te śruby czy muszę szukać innego klucza? Aha i czy jeżeli luzowałbym te śruby to czy powinny one dać się poluzować łatwo czy trzeba trochę siły włożyć? Pytanie może prymitywne, ale każdy uczy się w swoim tempie ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jejku, spróbuj takiego klucza, który będzie pasował :D
Żeby była jasność, to powiedz jeszcze co odkręcasz :) Powinieneś poluzować główną śrubę - tą pośrodku pająka (ostrożnie! nie wykręć całkiem, bo Ci lustro odpadnie zupełnie) i kolimować tymi trzeba dookoła niej.
I tak kontrolnie: To imbus jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dokładnie to jest imbus. W instrukcji napisane jest że klucz pasuje do tych śrubek no ale niestety zamiast odkręcać śrubki to ścieram powierzchnię wokół nich i po prostu chciałem się dowiedzieć czy zdarzyła się niektórym taka sytuacja (po to jest temat, przepraszam raczej źle sformułowałem pytanie :) ). Jeśli chodzi o kolimację to się z nią zapoznałem poprzez filmy i "literaturę" więc wiem co i jak. A czy odkręcanie idzie "ciężko", czy też śrubki odkręcają się łatwo? Wiecie jestem zawsze niepewny siebie jeśli chodzi o takie rzeczy bo nie chcę czegoś popsuć więc wolę pytać i pytać :).

Edytowane przez Krzysztof Puz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za Hamalem, jeśli ta śruba jest aż tak miękka, to bardzo postaraj się wziąć ciut większy, pasujący na sztywno imbus i odkręcić ją raz na zawsze, wymienić na jakąś stalową, a nie "plastelinową" ;) , bo jak ją "zjedziesz" na okrągło, to dopiero pojawi się problem z odkręceniem.

A jeśli będziesz to robił, to są bardzo ważne rzeczy:
-teleskop w poziomie, żeby Ci wtórne nie spadło na główne

-duża uwaga i suche dłonie ;)

-łapać ostrożnie, żeby palcami nie chwycić za lustro wtórne a za bazę, do którego jest zamocowane
-maksymalna ostrożność, żeby nie puknąć, nie upuścić i nie zrobić sobie krzywdy w teleskop :)

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.