Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus - FOTO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

No i w Warszawie sie udalo. Pierwsze dwa kontakty widoczne u mnie bardzo dobrze. W miedzyczasie oczywiscie robie fotki. Ogniskowa 2400, 1/250, ISO200.

 

Update: Do sciagniecia tez pelna wersja fotki z godz. 8:20.51 - rodzielczosc 4000x4000 (ok 2.5MB jpg > po dekompresji ok 50MB)

 

http://www.procreative.pl/adam/astro/VT_cale_big.jpg

 

A ponizej preview w malej rozdzielczosci.

VT2.jpg

 

VT1_crop.jpg

 

VT1.jpg

 

VT3.jpg

 

VT2_crop.jpg

 

VT3_crop.jpg

 

VT_cale_small.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to sie udało, w miarę.

 

No więc po kolei o 6:40 przychodzi do mnie kolega i idziemy na przystanek gdzie przyjeżdżają koledzy (było nas 12).

Ok. 7:00 jesteśmy na miejscu obserwacji

Teraz tak niestety dwa pierwsze kontakty nieudane niestety ;( Były takie chmury....

Ok. 8:00 rozpogodziło się i zauważyliśmy Wenus (metoda projekcyjna). Oglądaliśmy to przez około 2-3 godziny. No i wtedy .... zerwał się taki wiatr, już myślałem, że po wszystkim. na szczęście po 1 godzinie znowu się przejaśniło. Wtedy zaczęliśmy obsewować końcówkę.

3 kontakt zdawało nam się, że jest 4 razy. (zauważyliśmy efekt czarnej kropli). udało się, ale mało barkowało, bo za 1 minutę przyszła chmura. Po kolejnych 5 minutach Słońce wyszło. Obserwowaliśmy 4 kontkt to było piękne....

Około 1 minuty po zakończeniu zaszły chmury nad całym miastem.

Jestem wzruszony.

 

Otrzymałem wynik: 150018948 km (1 jednostka astronomiczna)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to wrzucam "koncowke". I to by bylo na tyle. W sumie materialu mam chyba ze 100 fotek. Nie chce mi sie nad tym posiedziec, ale jakby co to dla potomnych sie ostanie. Zaraz lece do labu zrobic sobie wielka odbitke i w ramki na sciane :)

 

U mnie z 3 kontaktem troche byl problem (chmury), ale generalnie sie udalo. Efektu kropli nie ma i uwazam, ze to sciema marnego sprzetu, ktory kiedys uzywano. Sprawdzilem to dokladnie - kiedy mamy ultra wyostrzony obraz - nie ma kropli, kiedy troche go popsujemy to kropla sie robi i jest to zwykly efekt "rozmycia"!

VT_end.jpg

 

VT4.jpg

 

VT_end_crop.jpg

 

VT4_crop.jpg

 

VT5_crop.jpg

 

VT5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Planetarium Śląskim w Obserwatorium odbył sie wspaniały pokaz. Kontakt 1 i 2 niestety za chumarmi. A potem 4 godziny przepiękniej bezchmurnej pogody. Pod koniec pojawiły się chmury, ale i tak udało się zerejestrowac 3 i 4 kontakt

 

Przedstawiam jedno z pierwszych zdjęć z Chorzowa

 

sprzęt - jak niżej, zwykła jedna klatka bez cudowania

wenus_01.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Schmidt

Ho, ho! Superowskie foty! Gratulacje Wam wszystkim! Ja po swoje dopiero o 17 ide. Widoki były superowskie!!! Pierwszych dwóch kontaktów nie widziałem z powodu zachmurzenia ale mimo to super! A, własnie wszyscy tu od nas z okolic są zgodni że widzieli pomiędzy 3 a 4 kontakcie "obwódke" na wystającej części Venus- to dopiero było coś pięknego! Zaobserwował to ktoś jeszcze?? Może komuś udało się to uchwycić na fotce?? Podobno już przy tym poprzednim tranzycie to zaobserwowano bo jakieś szkice gdzieś się zachowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

We Włocławku wszystko z rana zapowiadało się tragicznie. Całkowite zachmurzenie podczas I i II kontaktu, chwilę później niewiadomo skąd zrobiło się na 5 minut okno w chmurach i można było coś dojrzeć i pstryknąć parę fotek. A później deszcz i chmury. Od 9-tej zaczęło się przejaśniać i nie było tak źle, w każdym razie lepiej niż zapowiadały prognozy 8) III i IV kontakt widziałem, kropli nie widzałem :) Zamieszczam 3 fotki, z tym, że zaznaczam że są to moje pierwsze próby w astrofoto. Każde zdjęcie to stack 8 klatek w registaxie, mała obróbka falkowa :P i trochę obracania i manipulowania krzywymi w photoshopie. Zdjęcia cyknięte w ognisku głównym MTO Canon'em EOS 300D z filtrem szklanym chromowym. Heh.. a jednak z tą pogodą nie było najgorzej 8)

 

pozdrawiam wszystkich i wracam na studia :lol:

0745.jpg

 

1242.jpg

 

1027.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze... swietne fotki. Kolejny 300D w akcji :)

 

Ciekaw jest to, ze zamiescili moje fotki na www.spaceweather.com i dostalem juz ze 20 maili od ludzi z calego swiata, ktorzy dziwia sie, ze ta tania cyfra mozna takie fotki robic. Jeden holender po tych fotkach juz dzisiaj kupil 300D :) Wczesniej sie wahal, ale dzisiaj go przekonalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia wam wyszyly super mencio ok cool :mrgreen: . Jesion jak zwykle roxuje z canonkiem 300D ( bez pewnie tez :lol: ). Zdjecia DominikM'a tez bardzo ladne.Wlasciwie to kazde ze zdjeciu tu zamieszcoznych ma w sobie to COS :P.Zastanawiam sie czy moze ktos z was probowal fotografowac ISS ? Jesli komus sie udalo prosze o zamieszczenie fotek, bardzo mnie ciekwi jak duza wygladala ta stacja na sloneczq

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.