Skocz do zawartości

Tranzyt Wenus - FOTO


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsza fotka robiona Optisanem 800/203 i kamerą Vesta. Zdięcie kiepskie z dwóch powodów: bark umijętności :) , a po drugie robiłem zdięcia moim starym przenośnym komputerkiem w którym nic nie widać gdy jest za jasno tak więc fotka robiona prawie w ciemno...

wenus.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No prosze... swietne fotki. Kolejny 300D w akcji :)

 

Ciekaw jest to, ze zamiescili moje fotki na www.spaceweather.com i dostalem juz ze 20 maili od ludzi z calego swiata, ktorzy dziwia sie, ze ta tania cyfra mozna takie fotki robic.

 

:mrgreen: "tania" :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto co mi się udało dzisiaj zrobić. Pierwsze zdjęcia rano były robione z domu przez okno :?. Gdy wróciłem z matury :P zrobiłem drugą serię już z ogródka, ale nie wyszła nadzwyczajnie bo albo zdjęcia są niedoświetlone albo prześwietlone (przez chmury :Cry: ).

Szanowni eksperci :D , z racji tego że są to moje pierwsze zdjęcia słońca, oceńcie je i powiedzcie co jest nie tak lub co zmienić.

 

Sprzęt: 114/900+Vesta+folia NRC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Gliwicach obserwowałem wszystkie 4 kontakty. Efektu kropli nie widziałem i zgadzam się z opinią Jesiona. Wenus od samego początku do końca zjawiska widoczna jako piekna, wyraźna "kula" o idealnych ostrych krawędziach. Nawet przy pow. 280x. Piekny spektakl :!: Jesion, super fotki, szczególnie te z granulacją :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Początek w Krakowie i pod mieliśmy kiepski ale za to koniec z 3 kontaktem wręcz Boski :notworthy:

 

Nikon CP-450 z okularkiem projekcyjnym 18mm + Zeiss Spiegel 1000/5,6 na solidnym statywie i jest od razu to co misie lubią najbardziej tylko zmniejszone do rozmiaru forumowskiego 8)

DSCN4303.JPG

 

Reszta fotek pod wątkiem krakowskim w obserwacjach astronomicznych :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehehe, no tania to oczywiscie "wzgledne", faktem jest, ze jest to najtanszy dslr. A dla ludzi "zachodu" jest jeszcze relatywnie tanszy (2 tyg pracy pielegniarki).

 

Janusz - fajna ta twoja fota, ale chyba troche przeprocesowales - gdzie sa detale na sloncu?

Nie oszukuj nas - namalowales te fotke w photoshopie, a tranzytu nawet nie widziales ;) Widze dokladnie, ze to zwykle circle w ps :);)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale my nie jestesmy ludzmi zachodu a ja nie pracuje jako pielęgniarka i nie przypuszczam, że nawet za dwa lata ( a nie dwa tygodnie) zakupię aparatu podobnej klasy jak EOS 300D :lol:

A co do fotek "caleb_ns" ja mówię tylko jak wyglądaja a nie biorę pod uwagę w jakich warunkach byly robione. Ale jak na bojowe to niezłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JANUSZ WIDAĆ UGIĘCIE!!! :) ale jaja :shock:

 

a to moje fotki lornetka Tento 7x50 rzutowanie na kartkę POLspeed standard (białość 3/5) :wink:

 

Canon A60 1/2000sek f/8 różne odległości tryb ostrości automakro

T1.jpg

 

3-0.jpg

 

3-1.jpg

 

3-2.jpg

 

3-3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na północy Podkarpacia najlepsze warunki były na początku tranzytu (mniej więcej do 10:00), a potem znowu od 12:00. Z Krzysztofem Z i jego kuzynem Darkiem urządziliśmy sobie rano sesję obserwacyjną na polach pod Grębowem. Przyjechaliśmy koło 7:00, niebo w chmurach :roll: ale akurat przed pierwszym kontaktem pięknie się rozchmurzyło. Zamieszczam parę fotek robionych wspólnie z Krzyśkiem (Synta 200/1200, Canon A70). Atmosfera jak na pikniku - słoneczko, wiaterek, w tle terkot traktorów na okolicznych polach :)

101_0137_1_thumb.jpg

 

101_0144_1_thumb.jpg

 

101_0152_1_thumb.jpg

 

101_0132_1_thumb.jpg

 

101_0170_1_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde - rewelacja. Zyleta :)

 

A wracajac i konczac temat tych bzdurnych ugiec, ktore od poczatku jak o nich czytalem zalatywaly "bledem" - wrzucam diagram, ktory pokazyje, jak ten efekt powstaje. Bardzo zblizony efekt jest takze w optyce, kiedy obraz jest nieostry to powstaje, ale jak wyostrzymy to zanika praktycznie do zera. Chodzi tu o rozdzielczosc obrazu.

 

Zobaczcie, jak atmosfera komputerowego kolka przyciaga powierzchnie :) hahahaha, niezle ci? A juz widzialem dzisiaj na pewnym szanowanym serwisie dyskusje na ten temat. Ktos sie wlasnie podniecal takim obrazem sugerujac, ze to wlasnie ugiecie przez atmosfere. Bzdura, bzdura, bzdura...

 

Diagram powstal tak:

1. rysuje kulke niedaleko od powierzchni plaskiej

2. rozmywam obraz, aby zasymulowac bledy optyki lub samej fotki *brak ostrosci, brak rozdzielczosci, aby dobrze zobrazowac separacje.

3. wyostrzam tak powstaly obraz

4. cud - na kulce pojawila sie atmosfera ;)

ugiecie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Chyba muszę sie zgodzić z Tobą Adamie że widoczne tu ugięcie jest przyczyn instrumentalnych bo po raz pierwszy użyłem do astrofoto z dobrym skutkiem Zeissowski Spiegel Obiektyw 1000/5,6 po długim remoncie i kolimacji i nie znam jeszcze jego ograniczeń ani możliwości ale tak sądząc po tym zdjęciu są naprawdę spore 8)

Jego duża jasność 1 do 5,6 spowodowała przepalenie obrazu wysokiego słoneczka z Mylarem Baadera a jakoś mnie nie olśniło żeby użyć telekonwertera i wyszła by pięknie widoczna wtedy wizualnie granulacja :salu:

Wizualnie tego efektu nie obserwowałem obserwując Słoneczko zainstalowanym na łące obok MTO z okularem przy około 140x więc to chyba artefakt fotograficzny, w końcu obiektyw jest z głębokiego DDR-u :Cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i czar prysnoł :]

 

A może przy poprzednich przejściach było coś takiego w atmosferze Wenus co powodowało efekt kropli. Wiadomo, że atmosfera nie jest niczym statycznym, co widać np. po zaćmieniach Księżyca - każde jest inne, właśnie ze względu na różne warunki w ziemskiej atmosferze.

Zresztą, że atmosfera na Wenus nie jest jednorodna przekonałem się dzisiaj na własne ślepia. Gdy zaczął się pojawiać słaby łuk atmosfery po ciemnej stronie, początkowo był widoczny tylko z jednej strony, dopiero po jakimś czasie pojawił się z drugiej.

Zdaje mi się, że chyba zbyt dużo doświadczonych obserwatorów w XIX wieku widziało efekt kropli, żeby od razu to przekreślać. Może się wyjaśni za 8 lat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.