Skocz do zawartości

Wróżenie z fusów...


Rekomendowane odpowiedzi

Pozwolę sobie wrócić do prognozowania zachmurzenia, bo temat interesujący. Znacie może jakieś dobre czeskie portale pogodowe, trafnie prognozujące krótkoterminowo (24-48h) stan zachmurzenia dla Czech, z podziałem na piętra chmur? Według mnie model UM na meteo.pl jest bardzo dobry (piszę to na podstawie kilkuletnich obserwacji), wiele bym dał, żeby tak trafne prognozy zachmurzenia mieli nasi bracia Czesi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie wrócić do prognozowania zachmurzenia, bo temat interesujący. Znacie może jakieś dobre czeskie portale pogodowe, trafnie prognozujące krótkoterminowo (24-48h) stan zachmurzenia dla Czech, z podziałem na piętra chmur? Według mnie model UM na meteo.pl jest bardzo dobry (piszę to na podstawie kilkuletnich obserwacji), wiele bym dał, żeby tak trafne prognozy zachmurzenia mieli nasi bracia Czesi.

 

Sprawdź meteorogramy modelu Aladin na stronie czeskiej służby meteo (ČHMÚ): >klik<.

Są też średnioterminowe meteorogramy dla dużej części świata na stronie Wetterzentrale: >klik<. Trzeba kliknąć "Mittel-Europa" na górze i wybrać punkt siatki. Przedstawiają zachmurzenie w trzech piętrach w sposób dość schematyczny, ale może wystarczy.

 

EDIT: Pewnie to wiesz, ale model UM generuje też meteorogramy dla całej środkowej Europy. Trzeba tylko wpisać współrzędne geograficzne. Ostatnio korzytałem na Słowacji i sprawdzały się b. dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Radek: No popatrz, wiele razy korzystałem z meteogramów na Wetterzentrale, ale wpisując nazwę miasta w okienku na dole strony głównej. Według mnie sprawdzalność tych meteogramów jest też bardzo wysoka (porównywalna z modelem UM na meteo.pl), ale myślałem, że są one tylko dla miast niemieckich. Jak widzę, meteogramy po kliknięciu na siatce są na dłuższy okres niż tamte (1 tydzień vs. 72 godziny). Mam nadzieję, że nie będą gorsze, choć wyniki trochę się różnią w prognozach tygodniowych i 72-godzinnych dla tego samego rejonu. Meteogramy Aladin znam, ale według mnie niezbyt trafnie prognozują zachmurzenie. Parę razy z nich skorzystałem i później nie zawracałem sobie nimi głowy. Może Twoje doświadczenie jest dłuższe i inne? Rozumiem, że wśród czeskich portali nie ma lepszej prognozy zachmurzenia? Do tej pory, jadąc do Czech, sugerowałem się głównie modelem UM, który - jak zauważyłeś - obejmuje całą Europą Środkową.

 

Tak więc dzięki za namiary na Wetterzentrale, na pewno będę ją testował w najbliższym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.