Skocz do zawartości

okulary Celestron


RuMuN

Rekomendowane odpowiedzi

witam wszystkich

moje pytanie dotyczy okularów Celestrona. czy ktoś z Was kolegów forumowiczów używa okularów E-lux i Omni ????? chodzi mi konkretnie o modele: E-lux 10mm, Omni 9mm, Omni 15mm, Omni 32mm. co o nich sądzicie??? jak wypadają w porównaniu z Plosslami np. Antaresa ???

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...aaf41dad3e3d52b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko dzisiejszą krótką odpowiedż z DO na mój e-mail z zapytaniem o okulary:

 

"1. Który konkretnie z Waszych dużych okularów 2'' charakteryzuje się największym kątem widzenia tzw. AFOV do obserwacji rozległych DS ?"

 

Odp. Pełen opis okulrów znajdzie Pan na stronie http://www.celestron.com/prod_pgs/accessor...ories.htm"

 

"2. Które okulary Celestrona- serii E-lux czy Omni są generalnie uważane za okulary wyższej klasy i o większym kącie widzenia AFOV do DS ?"

 

Odp. Omni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki za link :salu: . Jednak chciałbym uzyskać opinie osób używających te okularki i dowiedzieć się jak one sprawują się w praktyce.

A tak przy okazji to zapraszam do obejrzenia mojego telepka i szukacza na forum w dziale ATM :D 8) 8) 8)

pozdrawiam

 

[ Add: Pią 11 Cze, 2004 ]

czy naprawde nikt nie używa tych okularków???? :?: :?: :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

 

Dosłownie przed chwilą otrzymałem okular Omni 25mm i po wstępnych testach

na kominie jestem w miarę zadowolony.

Z Newtonem f/4.4 obraz był ostry i kontrastowy w około 70% pola widzenia, z MTO f/10 w około 90%. Przy brzegu wyskakiwały kolorki. Nie mogę go porównać z Antaresem, bo żadnego nie mam. Natomiast w porównaniu do chińskiego Kellnera 20mm (jedyny inny okular o porównaywalnej ogniskowej jaki posiadam) wypada bardzo dobrze - lepsza ostrość i kontrast w centrum oraz większe pole ostrego obrazu.

 

Pozdrawiam,

Krzysztof

 

Ps. Fajny szukacz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

15mm Omni wspaniale pracuje z Antaresem 230/1500 i Talem 100r, dobry okular z klasy tanich Plossli,biale szklo w odroznieniu od ros.plossli, muszla oczna ,duza odleglosc OKO-SOCZEWKA przydatna zwlaszcz zima :) ,wspaniale pracuje z ros.barlowe3x, i b.2x made in Soligorem,brak wew.refleksow.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koleżanki i koledzy :shock: nie dajcie się zwieść oszustwom z ER, w Plosslach jest to około 2/3 a w Superplosslach 5 soczewkowych jest to najwyżej 3/4 ich ogniskowej, co innego okulary lantanowe czy ED ale to już zupełnie inna bajeczka cenowa :salu:

Czy na 4 soczwkowym Plosslu pisze super, hiper, ultra, extra czy co tam jeszcze może wymyślić płodny w pomysły spec od marketingu to nie zmieni jego odległości źrenicy wyjściowej ani na ułamek mm :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy w Astrokraku są jeszcze Plossle 1,25" 10mm, 15mm i 32mm ??? Waham się co wybrać: czy Antareski :?: czy Celestrony :?: . Doradźcie mi proszę co wybrać do teleskopu 150mm f/10. A może jeszcze zastanowić się nad zmianą ogniskowych??? Co o tym myślicie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja miałem u siebie przez pewnien czas Plossla 6 mm i szybciutko zdecydowałem się na wymianę na szerokokątny W70 Antaresa. Obserwować to może i się da, ale ile się człowiek przy tym namęczy :? ... Oko trzeba dosłownie wpychać do okularu, aby zobaczyć cały obraz, a od wytężania wzroku aż brwi mnie rozbolały... Ponadto obraz był zdecydowanie ciemniejszy niż w drugim moim okularze, PL 20mm. Dlatego szczerze odradzam i polecam zakup albo Plossla o większej ogniskowej, albo okularu innego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam 6mm Ortho.Antares - odleglosc od oka 4,7 mm- sprawdzilem u producenta :salu:

mimo takiego malego komfortu obserwcji -daje on najbardziej klarowne obrazy planet,zwlaszcza tych wymagajacych- Jowisz,Wenus.

Omni Celestron 15mm + barlow np.x2 to fajna sprawa - duzo wieksza odleglosc od oka niz w ortho. ale wiecej tez szkla co za tym idzie -obraz gorszy...

zawsze jest cos za cos -szkoda tylko ze ceny niektorych okularow nie zawsze sa tymi samymi wykladnikami,dlatego stosuje zasad:

DOBRE 4-ELEMT Plossle,lub Ortho, albo B.drogie :NAGLERY,PENTAX-Y, ABBE ZEISSY.

pozdr

J

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Wiesz, ja miałem u siebie przez pewnien czas Plossla 6 mm i szybciutko zdecydowałem się na wymianę na szerokokątny W70 Antaresa. Obserwować to może i się da, ale ile się człowiek przy tym namęczy :? ...  Oko trzeba dosłownie wpychać do okularu, aby zobaczyć cały obraz, a od wytężania wzroku aż brwi mnie rozbolały... Ponadto obraz był zdecydowanie ciemniejszy niż w drugim moim okularze, PL 20mm. Dlatego szczerze odradzam i polecam zakup albo Plossla o większej ogniskowej, albo okularu innego typu.

 

Luki :shock: nie wolno porównywać bezpośrednio jasności obrazu z okularów o różnych ogniskowych, to niedopuszczalne uproszczenie i wręcz podstawowy błąd w sztuce :roll:

Obraz w okularze 2x krótszym będzie 4x ciemnieszy, w 3x krótszym już 9x ciemnieszy a w 4x krótszym aż 16x ciemniejszy zgodnie z podstawowym prawem fizyki o jasności powierzchniowej obrazu, ta spada z kwadratem skracania się ogniskowej okularu :salu:

Dzięki temu możemy silnym okularem oglądać komfortowo jasne powierzchnie planet skąpanych w słonecznym blasku :sun:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już problem z głowy bo w tygodniu dotarły do mnie okularki Antaresa prosto od Janusza. Mam 10mm, 17mm i 25mm 1,25". Sprawdzałem je w moim szukaczu i są niezłe. Jak tylko będę miał lustra (we wtorek lub środę) to napiszę jak się sprawdzają w boju z moim teleskopem 8) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.