Skocz do zawartości

Kometa 2P/Encke już dość dobrze widoczna na porannym niebie


Rekomendowane odpowiedzi

Na porannym niebie mamy aktualnie aż 3 stosunkowo jasne komety. Oprócz komety C/2012 S1 (ISON) oraz niedawno odkrytej C/2013 R1 (Lovejoy), na porannym niebie ładnie jaśnieje słynna kometa okresowa 2P/Encke.

 

Udało mi się ją zaobserwować jeszcze początkiem września, jednak wówczas była ekstremalnie rozmytym obiektem o jasności 13 - 14 mag. Dziś nad ranem widziałem ją ponownie z ciemnego miejsca 35 km od Krakowa.

W 33 cm teleskopie na ciemnym niebie była widoczna bardzo dobrze. Co prawda nadal jest obiektem dużym i mocno rozmytym, jednak jej jasność oceniłem już na 10.4 mag (średnicę głowy na 5', a DC na 2). Znajduje się ona obecnie dość blisko Ziemi, dzięki czemu szybko przesuwa się na tle gwiazd.

Co ciekawe, udało mi się ją także dostrzec w lornetce 10x50, w której oceniłem ją na około 10.0 mag. W lornetce była jednak na granicy widoczności, a widać ją było jedynie dzięki bardzo dobrym warunkom (zasięg gwiazdowy w lornetce wynosił co najmniej 10.8 mag).

Obecnie świeci ona nad ranem bardzo wysoko nad horyzontem i w tym momencie jest chyba najlepiej widoczną kometą na niebie (pod warunkiem, że jest ono odpowiednio ciemne).

 

W kolejnych tygodniach jej jasność powinna nadal szybko rosnąć. I wkrótce prawdopodobnie będzie całkiem nieźle widoczna nawet w niewielkich lornetkach.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kometę bardzo ładnie widać na obrazach ze STEREO-A HI1

Zrobiłem animację z jednego dnia (tj. 15 listopada 2013).

Zdjęcia pochodzą z http://secchi.nrl.navy.mil/sccimages/HI_STARS_A/20131115/1024/

 

OAXbxp.gif

 

 

Za kilka dni C/2012 S1 (ISON) wejdzie w pole HI1 - STEREO-A.

Na razie widać ją dość dobrze na instrumentach HI2 (szersze pole kamery). Ale tu o komecie Encke a nie ISON ;)

 

 

---------dodane-------

 

Jednak zrobiłem animację z STEREO-A HI2. Widać na niej aż trzy komety obecnie najjaśniejsze: ISON, Lovejoy i Encke.

 

 

ANIMACJA

 

NOv3M2.gif

 

 

 

 

 

OPIS

 

w45qho.gif

 

 

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.