Skocz do zawartości

Bąbelek między macką Kałamarnicy a rozsypanymi diamencikami


Iro

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki za miłe komentarze :)

Iro, a dlaczego bi color jak masz trzy składniki do HST?

Zdjęcie generalnie złożyłem w palecie HST. Tair nie pozwala na sensowne RGB, więc dużo kombinowałem jak uzyskać sensowny kolor z SII, Ha i OIII. Zauważyłem, że przy odpowiednim balansie w palecie SHO, gwiazdy mają dość przyzwoity kolor.

 

Bi uzyskałem dwoma ścieżkami - złożyłem standardowy Bi z Ha i OIII, i nałożyłem kolor na gwiazdy z HSO.

W ramach jednego z eksperymentów - przerobiłem SHO na pseudoRGB (selective colors) - efekt był dość interesujący, ale nie jako sam w sobie.

 

Efekt końcowy to złączenie/przeniknięcie tych 2 obrazów (stąd m.in. tak wyraźne OIII w Kałamarnicy)

Uzyskałeś bardzo miły w odbiorze i wyraźny obraz, ale zastanawiam się dlaczego bąbel jest tak na pół przecięty ?

Też się nad tym zastanawiałem, bo spodziewałem się, że raczej będzie cały w niebieskim, ale... popatrzyłem jak to wychodziło innym, i poza fotkami, gdzie cały bąbel był jednokolorowy, znalazłem wyniki podobne (podział bąbla na 2 kolory), w tym nawet jeden "zAPODowoany":

 

http://www.pinterest.com/pin/114490015498060805/

http://astroanarchy.blogspot.com/2011/03/bubble-nebula-reprocessed.html

 

Myślę, że to generalnie kwestia sposobu wyrównywania przebiegów histogramów każdego z kolorów do składania w SHO.

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Gdzie te wszystkie aberracje chromatyczne, którymi TAIR obarczony...
Sam dorwałem Taira kilka dni temu i czekam na dobre warunki, bo niezmiernie jestem ciekaw jego możliwości. I tak jak niektórzy straszą aberracjami, tak Twoje zdjęcie/zdjęcia dają nadzieję, że zabawię z Tairem na długo.

 

Kolejna fotka popełniona jednej z pięknych sierpniowych nocy z Roztokach...
Technika Bi-Color na bazie 12x1200s Ha + 6x840s OIII bin2 + 6x840s SII bin2

Zestaw: Tair3S+Atik16HR+HEQ5 guiding Orion80/400+QHY5

attachicon.gifHIP115198--rgb04-90.jpg

Pozdrawiam

Iro

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z tą optyką że jak się robi kamerą mono + filtry wąskopasmowe aberracja nie jest tak widoczna bo balansujemy pewne rzeczy w oddzielnych kanałach. Spróbuj to samo zrobić kamerą OSC - załamiesz się. Nie mówię akurat o tym Tairze bo szkło chyba się trafiło koledze dobre.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.