Jump to content

Jestem szczęśliwym człowiekiem VT-2004 Poznań


Recommended Posts

Razem z Małkiem i Łukaszem Wojtyniakiem postanowiliśmy wykorzystać przejście Wenus dla popularyzowania wiedzy astronomicznej wśród dzieci i młodzieży z 2SSP i 2SG w Poznaniu oraz gościnnie przedszkola „pod muchomorkiem” . Poprzedniego dnia prognozy pogody były różne więc ostateczną decyzję czy robimy pokaz w szkole czy jedziemy do Niemiec podejmowaliśmy o 2 w nocy. Kiedy przyjechaliśmy o 3 na boisko szkolne niebo było pełne gwiazd i zapowiadało się dobrze. Rozstawienie sprzętu i pociągnięcie 50m linii transmisyjnej do szkoły zajęło nam ponad 3 godziny o 6.30 zwarci i gotowi obserwowaliśmy gęste chmury na niebie. Niestety chmury zaczęły ustępować dopiero około 9-tej. Bardzo przydał nam się namiot bo uchronił nas przed parominutowym gwałtownym deszczem. Od godziny 8.00 do 12.30 przeprowadziliśmy z Małkiem 8 prelekcji na temat przejścia Wenus i ogólnie astronomii dla około 240 uczniów i nauczycieli. Po rozmowie telefonicznej z Darkiem w Gdańsku i Arkiem w Warszawie wprowadziliśmy poprawkę do prezentacji multimedialnej o przejściu Wenus w sprawie braku obserwacji czarnej kropli. Najwięcej wyjaśnień było przy tłumaczeniu, że następny tranzyt Wenus obejrzymy w 2012. W międzyczasie udzielaliśmy wywiadów radiu i telewizji poznańskiej (właśnie mi dzwonili, że puścili w telewizji to co nagadałem dziennikarce o tym żeby nie wierzyła w astrologię i tym podobne bzdury) oraz dziennikarzom lokalnych gazet.

http://www.glos.com/index.php?dz=gp&enc=win.

Największą furorę wśród dzieci robiły specjalne okulary do obserwacji przejścia, których 10 szt. zrobił Małek z odpadków folii Baadera. Mnie osobiście zaskoczyła naprawdę duża wiedza dzieciaków na temat układu słonecznego i astronomii oraz praktycznie zerowe zainteresowaniem rodziców chociaż wiedzieli od 2 tygodni o imprezie w szkole. Życie wyraźnie pokazuje na kogo należy postawić. Natomiast serce się radowało kiedy było widać jak dzieci są szczęśliwe, że mogą popatrzeć przez teleskopy. Tranzyt nagrywaliśmy na taśmie w formacie D8 z rejestracją czasu (inserter, DCF).

Mieliśmy także małe problemy techniczne kiedy około 6.30 nacisnąłem na klawiaturze Meade Wenus GOTO komputer teleskopu odpowiedział obiekt zbyt blisko słońca nakierowanie niemożliwe. Musieliśmy teleskop ustawić ręcznie .

Do domów dotarliśmy około 16-tej bardzo zmęczeni ale szczęśliwi że udało się obejrzeć tranzyt i popularyzować astronomie wśród dzieci i młodzieży.

W samym zjawisku najbardziej utkwiły w mojej pamięci rozbłyski atmosfery Wenus pomiędzy 3 i 4 kontaktem widoczne po stronie Wenus, która zeszłą już z tarczy. Musze także napisać, że najbardziej chciałem obserwować zjawisko „czarnej kropli”, które jak się okazało nie miało miejsca Arek z CAMK-u w rozmowie telefonicznej, którą z nim odbyłem w między czasie wysunął podobną do mojej hipotezę, że ten efekt był spowodowany wadami optyki XIX w instrumentów. Spokojnie będę czekał na przejście w 2012 roku i na pewno nie wybiorę się na obserwacje do Chin czy też na Islandię. Na zakończenie chciałbym podziękować Małkowi, Łukaszowi oraz ojcu Łukasza za pomoc w nocy przy rozstawianiu sprzętu oraz podczas samych pokazów. Hehe Małek trafił z prezentacjami na najstarszą klasę gimnazjum i zerówkę.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam podobne odczucia

Wczoraj niosłem "kaganek oświaty" wśród ciemnego ludu na wsi w kieleckiem.

Reakcje ludzi są skrajnie różne. Od:

- "Boże, jakie to piękne !!"

poprzez:

- "no, no jeszcze czegoś takiego nie widziałem"

aż do:

- panie, cośpan!, to czarne okrągłe to ma być Wenus? A idź pan..."

 

Były też hasła typu

-" Matka, leć po ojca i Kazia; dziura w Słońcu!" :lol:

 

Ja oczywiście zrobiłem kupę zdjęć i jak znajdę chwilę czasu, to je tu powieszę.

I też czuję się szczęśliwy

Link to comment
Share on other sites

Mirek czy ty musisz pokazywać wszystkim mnie przy moim żółtym telepie z dzieciakami? :wink: :lol: . No u mnie w szkole też widzieli te zdjęcie- pochwale sie- gratulowali mi :) .

Wedłóg mnie jak patrze na foty to atmosfera w takim telepie jak mój by nie była możliwa do zaobserwowania. Miałem drobny problem z wyznaczeniem III kontaktu, bo mam 2 czasy 13:03:10 i 13:04:05, ale ten drugi jest bliższy prawdy, więc mówię że ten pierwszy :wink: .

Aha, i mam całe czerwone ręce i szyję :wink: . Nie przyszło mi do głowy, żeby wziąść olejek do opalania, czy coś podobnego.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

No to widzę Mirku że mieliśmy poogodę w sumie podobną, jak dzwoniłeś przed zjawiskiem u nas był miód ale na minutę przed kontaktem zrobił sie smród i potem też koło 9h się rozpogodziło tak więc widzę ze nie było tak źle :salu:

Gratuluję wydźwięku dydaktycznego Takiej udanej imprezy :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Mirek gratulacje!

 

Skromnie dodam, że razem z Dawidem chyba z dwóm setkom dzieci z pobliskiej szkoły pokazaliśmy to zjawisko.

 

Jedna pani nauczycielka miała podobno zajebistą koszulkę :-), ale o szczegóły to już Dawida trzeba pytać.

Link to comment
Share on other sites

Miejmy nadzieję, iż coraz więcej osób zainteresuje się kochana astronomią. Bo przecierz jak można się czymś pasjonować jeżeli ktoś nie wprowadzi danej osoby w temat lub gdy jej tym nie zaciekawi. :?: Oby więcej takich akcji Mirku :Salut:

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Mam wątpliwości czy ta Pani wie co ma na koszulce zapewne myśli że to ekologiczny listek klonu z tym fajnym, edukacyjnym :wink: napisem :rr:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.