Jump to content

Tał120 i foty


Paweł W
 Share

Recommended Posts

Czesc!

Ostatnio pytałem na forum jaki sprze wybrać itd.... no w końcu dokonałem zakupu: Tał 120

ktoś taki posiada? mam do niego dwa okulary 20 i 6,3 mm chyba by się przydał jeszcze 10mm, ale jakiej firmy?myślicie że da cię focić z tego coś poza Księżycem bo to słabe wyzwanie :mrgreen:!może DSy ?kumpel ma Canona 10D więc jakos to razem zmontujemy i będziemy próbowac

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Raczej nie wiele zmontujecie bo konstruktorzy Tala 120 nie przewidzieli dostępu do ogniska dla lustrzanki z wymiennym obiektywem, podobnie jak w Mizarze 110 mm :Cry:

Link to comment
Share on other sites

Raczej nie wiele zmontujecie bo konstruktorzy Tala 120 nie przewidzieli dostępu do ogniska dla lustrzanki z wymiennym obiektywem, podobnie jak w Mizarze 110 mm  :Cry:

 

Jakto?Bo niebardzo rozumiem, tzn. chodzi o tego Barlowa co tam siedzi?Jeśli tak to niemiła to wiadomość...Czy to oznacza że nie można robić tym zestawem dobrych fotek

A odnalazłem gdzieś w swoim archiwum taką fotkę, którą jeszcze z kolegą robiliśmy refraktorkiem 60mm i małą cyfrą canona ( juz nawet nie pamiętam modelu ) mam nadzieję że teraz wyjdą znacznie lepsze, jeżeli da się coś zrobić :)

173-7311_img_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dobrze, to sprawdź sam czy zogniskujesz coś na niebie przykładając do wyciągu korpus aparatu bez obiektywu, jeśli nie to zapomnij o ognisku głównym :roll:

Link to comment
Share on other sites

Cześc!

Pewnie masz racje ja jestem nowicjuszem ale jek mówią potrzeba jest matką wynalazku więc z uporem maniaka będę coś próbował robić 8) I proszę pokornie o ocenę naszej fotki, czy jest moze aż tak zła że nie warto o niej nic pisać?

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Do Tałow jest fabryczne mocowanie aparatów do pręta przeciwwagi z dzieloną nakrętką mocującą pozwalającą na wyważenie teleskopu aparatem i na zablokowanie go w odpowiedniej pozycji, miałem kiedyś takie od Micara w ręku z wyśćiółką z zielonego sukna pod aparat i śrubą fotograficzną, stąd wiem że fizycznie istnieje :salu:

Link to comment
Share on other sites

Do Tałow jest fabryczne mocowanie aparatów do pręta przeciwwagi z dzieloną nakrętką mocującą pozwalającą na wyważenie teleskopu aparatem i na zablokowanie go w odpowiedniej pozycji, miałem kiedyś takie od Micara w ręku z wyśćiółką z zielonego sukna pod aparat i śrubą fotograficzną, stąd wiem że fizycznie istnieje  :salu:
Zdjecie czegos takiego jest na okladce VMA nr 1/96 :)
Link to comment
Share on other sites

Drogi Pawle,

W ciągu ostatnich kilku lat sprzedaliśmy setki teleskopów TAL...

Tala 120 umożliwia mocowanie lustrzanki z wymienym obiektywie w ognisku głównym i bez problemów się zogniskuje. Aby robić zdjęcia Zenitem nie musisz nic dokupywać! Wszystko jest w komplecie. Jeśli chciałbyś fotografować przy użyciu innych lustrzanek oferujemy redukcję w cenie 50,00 zł.

 

Tal 1 to starsza konstrukcja i nie ma takiej możliwości jak TAL 120 i pozostałe modele TAL. Ze wszystkich teleskopów TAL, tylko Tal 1 wyposażony jest w montaż aparatu na przeciwwadze.

 

Pozdrawiam,

Grzegorz

www.deltaoptical.pl

Link to comment
Share on other sites

Cześć!

Dzięki wielkie za podpowiedzi pierścień do zenita mam ( był w zestawie ) :lol: a przejście na 10D też już załatwione więc chyba coś z tego będzie!!Tzn. (żeby nie było) wiedziałem do czego to coś okrągłe ( pierscień ) służy 8) nawet juz próbwałem z tym się bawić, dla tego troszkę minie zdziwiła opinia że 120 nie nadaje się do astrofoto. Pomijając jednak ten wątek ( jak mniemam już rozstrzygnięty ), chciałbym spytać czy można jakoś w rozsądny sposób, zdejmując tubus z montażu, wstawić tam aparat tzn. zrobić z Canona 10D+dobry obiektyw i paralaktyka od Tała120 urządzenie do robienia fotek nieba? Tak aby wszystko trzymało się i nie rozpadło!

Pozdrawiam Paweł

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Dziękujemy Grzegorzu za cenną uwagę ze źródła, powinieneś częściej zabierać zdanie w dyskusjach o rosyjskim sprzęcie dla dobra nas wszystkich :salu:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.