Skocz do zawartości

ASA DDM60 - banalne pytanie


JustinSullivan

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Od 3 tygodni próbuję ujarzmić ten montaż. W zasadzie wszystko wydaje mi się już jasne a większość problemów sam rozwiązałem w praniu. Moje pytanie dotyczy ustawiania na polarną. Czy dobrze kombinuję, że powinno się ustawiać laser na polarną w pozycji takiej, że przeciwwaga jest skierowana do ziemi?

Pytanie o tyle istotne, ze np: w pozycji Homefind laser wskazuje zupełnie inne miejsce na niebie niż polarna.

Tak ogólnie montaż robi wrażenie. Pierwszej nocy po 3 powtórzeniach procedury w Autoslew udało się ustawić na biegun z błędem 6'' w osi RA i 1'' w DEC. Bez użycia MLPT (problemy z platesolvingiem -już rozwiązane) 5 minutowe ekspozycje przy ogniskowej 520mm w zasadzie nie różniły się od 10 minutowych jeśli chodzi o punktowość gwiazdek. Gwiazdki rozjeżdżały się dopiero przy 20 minutach. Nie można chyba być nie zadowolonym.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Od 3 tygodni próbuję ujarzmić ten montaż. W zasadzie wszystko wydaje mi się już jasne a większość problemów sam rozwiązałem w praniu. Moje pytanie dotyczy ustawiania na polarną. Czy dobrze kombinuję, że powinno się ustawiać laser na polarną w pozycji takiej, że przeciwwaga jest skierowana do ziemi?

Pytanie o tyle istotne, ze np: w pozycji Homefind laser wskazuje zupełnie inne miejsce na niebie niż polarna.

Tak ogólnie montaż robi wrażenie. Pierwszej nocy po 3 powtórzeniach procedury w Autoslew udało się ustawić na biegun z błędem 6'' w osi RA i 1'' w DEC. Bez użycia MLPT (problemy z platesolvingiem -już rozwiązane) 5 minutowe ekspozycje przy ogniskowej 520mm w zasadzie nie różniły się od 10 minutowych jeśli chodzi o punktowość gwiazdek. Gwiazdki rozjeżdżały się dopiero przy 20 minutach. Nie można chyba być nie zadowolonym.

Pozdrawiam

 

Witam. Tak przeciw waga tak jak piszesz. Witaj wśród DDM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser służy tylko i wyłącznie do zgrubnego ustawienia "kierunku". Tylko tyle i aż tyle. Polarną powinno w 2 iteracjach dać się ustawić na mniej niż 1' w obu osiach. Ja przy DDM85 od kilkunastu miesięcy nie zmieniałem ustawienia, za to parę razy przerzucałem różne teleskopy i ostatnio sprawdziłem i ciągle mam 0,5'.

 

Przy takiej ogniskowej i prawidłowej konfiguracji system musi Ci pozwolić robić dowolnej długości ekspozycje bez guidingu. 10-20 min. to ja swoim robiłem przy ogniskowej 3 metry. Przy aktualnym zestawie (ASA12" i KAF8300 = piksel ~1") nie używam MLPT w ogóle. Po prostu GOTO do obiektu i start ekspozycji. Tyle. Przy całonocnej sesji (8h) efektywność 100% i nigdy nie widziałem klatki z nieprawidłowym trackingiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laser służy tylko i wyłącznie do zgrubnego ustawienia "kierunku". Tylko tyle i aż tyle. Polarną powinno w 2 iteracjach dać się ustawić na mniej niż 1' w obu osiach. Ja przy DDM85 od kilkunastu miesięcy nie zmieniałem ustawienia, za to parę razy przerzucałem różne teleskopy i ostatnio sprawdziłem i ciągle mam 0,5'.

 

Przy takiej ogniskowej i prawidłowej konfiguracji system musi Ci pozwolić robić dowolnej długości ekspozycje bez guidingu. 10-20 min. to ja swoim robiłem przy ogniskowej 3 metry. Przy aktualnym zestawie (ASA12" i KAF8300 = piksel ~1") nie używam MLPT w ogóle. Po prostu GOTO do obiektu i start ekspozycji. Tyle. Przy całonocnej sesji (8h) efektywność 100% i nigdy nie widziałem klatki z nieprawidłowym trackingiem.

 

 

Ale pointing file przy pomocy sequence masz zrobiony jak się domyślam? Bo ja nie miałem i wszystko tak naprawdę ustawiane było na oko i na wyczucie. To znaczy jakiś pointingfile był ale tak naprawdę zrobiony po to żeby ustawić polarną i zrobiony z 4 gwiazdek. W dodatku gwiazdy do ustawienia montażu brałem z zachodniej części nieba a focić zacząłem po stronie wschodniej nieba. Teraz przynajmniej rozumiem zasadę działania tego wszystkiego... (albo tylko mi się wydaje, że rozumiem). Tak swoją drogą największy problem chyba dotychczas miałem z odpaleniem kabli. Porty i gniazda w montażu mam inaczej poukladane niż w manualu na stronie albo na fotach znalezionych w sieci i człowiek się zastanawia po co taki i taki kabel dali jak na fotkach nic takiego nie ma. Widze że montaż cały czas ewoluuje i na tę chwilę gniazda i porty są tak samo rozmieszczone jak w DDM85 (przynajmniej w manulau do DDM85).

Edytowane przez JustinSullivan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, seria dąży do unifikacji. Kiedyś różnic między 85, a 60 było sporo. Teraz w zasadzie to są identyczne montaż (oczywiście z uwzględnieniem nośności, enkoderów, wbudowanych sterowników, etc.). Idea jest taka, że ma się je dokładnie tak samo używać.

 

Zapomnij o zabawie ręcznej w mapowanie gwiazd. Od tego jest sequence i tylko na nim się skupiaj. Ja od pół roku używam nowej wersji, która wkrótce powinna mieć premierę publiczną. To kolejna rewolucja i daje sporo benefitów właścicielom ASA.

 

Jak chcesz szybko startować w polu, to polecam zrobić szybki mapping 5 miejsc na danej półkuli nieba, na której chcesz fotografować. Wtedy zarówno GOTO, jak i MLPT będzie działać naprawdę zacnie. Choć oczywiście możesz wszystko pominąć i od razu po ustawieniu polarnej dajesz GOTO do obiektu, potem synch, MLPT i... sesja start.

 

Cała moc tej technologii jest w Sequence, więc postaraj się od razu na nim skupić. W Autoslew konfigurujesz hardware i to, jak ma się DD zachowywać. Reszta już poza nim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.