Skocz do zawartości

Soligor MT-800 - moja recenzja


adamsz12

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwszy sensowny teleskop :)

No wiesz, chodzi o to ze fajnie by bylo powiedziec "zamiast 6.3mm do zestawu poprosze takiego a takiego okulara. Ile dopłacam?". Albo w ogole sobie pozmieniac zestaw i kupic dostosowany. A najlepiej zeby to tak wygladalo: cena bez okularow: xxxzl. cena z podstawowymi okularami: xxxzl. To chyba byloby najlepiej.

 

Dokładnie tak CDev- gdyby była ewentualnie dostępna opcja kompletu z firmowym okularem lub bez, to wtedy recenzent mógłbyś napisać, że właśnie ta opcja to jest rzeczona zaleta, a nie że zaletą jest zupełny brak firmowych okularów bez wyboru na starcie bo to uważam za błąd logiczny...

 

Pozdrawiam, Marcin

 

PS. Oczywiście, można tak zrobić z recenzjami jak Janusz proponuje: "zamykać" poprawne recenzje po akceptacji Rady Forum i bez mozliwości dyskusji wprost za tekstem recenzji - wzorem np. amerykańskiego CloudyNights gdzie recenzje są publikowane niezależnie od toczącej się dyskusji na Forum. Vide:

www.cloudynights.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mederatora działu!!!

 

Jak widać człowiek się napracował pisząc tą obiektywna recencję a tu goście jadą po niej jak po łysej kobyle i to tacy którzy nawet przez jedną noc nie używali tego teleskopu, wnioskuję o usunięcie wszystkich pozostałych postów po recenzji jako bezprzedmiotowych to po pierwsze i zamykania poprawnych recenzji jak ta po akceptacji rady forum.

W ten sposób unikniemy bicia piany na bzdurne temety, pospolitego czepiactwa i zbierzemy wartościowy zbiór recenzji sprzętu astronomicznego tak przydatny dla początkujących Miłośników Astronomii :salu:

 

Hę?

 

Ja rzeczonego teleskopa MT 800 macam u Heńka co miesiąc, co chcesz wiedzieć Januszu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, ja sie nie czepiam tylko dyskutuje jak powinno wygladac kupno teleskopu :shock:  

Recenzja mi sie podoba bo jest PELNA i DOGLEBNA i autor nie leka sie KRYTYKOWAC wlasnego sprzetu. I nic do niej nie mam. Ale sie zamykam.

 

Też nie rozumiem co My takiego robimy? Ale widocznie coś Januszowi nie pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zaraz mnie trafi ,czy musiecie w kolejnej recenzji dyskutować na sto innych tematów.

Zaraz znowu będzie kłótnia. :(

 

Co do okularów w zestawie to fakt sprzedawania ich osobno uważam za bardzo dobry pomysł ,sam kupowałem ponad dwa lata temu swojego MT800 i dzięki radom kolegów z forów oraz samego sprzedającego ( :Beer: Janusz) nie miałem w zestawie jakiegoś plastkiowego wyrobu okularopodobnego tylko porządne ( w swojej klasie) soligor 6 mm ,SP 18mm i barlowa 2x Soligora.Uważam że to był dobry wybór jak dla początkującego.

W ogóle teleskop na montażu paralaktycznym i o średnicy powyżej 15 cm to świetny początek dla naszego hobby.

Kiedyś wiele lat temu miałem tylko refrator 50/500 i połówkę BPC 20x60 i także byłem z nich bardzo zadowolony.

Cieszę się , że Adamsz12 napisał tę recenzję.

W jednym bym polemizował , kolimację przynajmniej u mnie wykonuję bardzo rzadko i to nawet po częstych wyjazdach w góry polnymi drogami.

Wystarczy podokręcać wszystkie śruby w teleskopie i montażu a będzie na pewno dłużej nam służył.Wyciąg to ja mam podklejony taśmami z tefonu - brak luzów a i kolimacja jest trzymana w każdym położeniu.

Co do planet to stosuję przesłony o kilku średnicach , inna do Wenus czy Jowisza a inna do Saturna lub Marsa.

Teleskop też jest więc dość uniwersalnym narzędziem do obserwacji z uwypukleniem na obiekty DS ale niestety trzeba wyjechać naprawdę w ciemne miejsce aby pokazał swoją siłę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, tu luzy głowicy to kwestia regulacji a nie wada sprzętu.

 

Tylko nie każdy potrafi je wyregulować.

Recenzja dotyczy sprzętu takiego jakim sie go dostaje w sklepie. Kupując sprzęt głównie interesuje mnie jego aktualna jakość, a nie jakość po skasowaniu luzow albo wymianie wyciągu, wymianie lusterka wtornego, rozebraniu głowicy na części, umyciu i przesmarowaniu odpowiednim smarem, dotarciu przekładni, wymianie statywu itp.

Wymieniając niedociągnięcia pokazałem kierunki w których można pójść aby sprzęt ulepszyć, opisałem sprzęt jaki sie dostaje bez żadnych przeróbek, dzięki czemu kupujący będzie wiedział co dostanie, mial świadomość niedociągnięć i nie był nimi zaskoczony. O tym jak usunąć te niedociągnięcia dowie się z forum. W archiwach są informacje na ten temat.

Czy czytając recenzję jakiegoś komputera ważne byłoby, że po wymianie karty graficznej, po zlutowaniu dwóch nóżek procesora co da nam wyższe taktowanie zegara, dodaniu większej ilości pamięci otrzymamy demon szybkości ? Na pewno nie dla początkującego.

Tak jak napisałem do taj pory wykorzystałem zaledwie ułamek możliwości mojego sprzętu. Wszystko jeszcze przede mną. Nawet bez usuwania niedociągnieć ten teleskop zapewni dużo satysfakcji z oglądania nieba na długie lata i zachęci do rozwijania tego wspaniałego hobby.

 

[ Add: 11 Cze 2004 20:45 ]

. A najlepiej zeby to tak wygladalo: cena bez okularow: xxxzl. cena z podstawowymi okularami: xxxzl. To chyba byloby najlepiej.

 

W Astrokraku tak właśnie było:

cena bez okularów: XXX

cena z okularami: XXX + cena okularu jaki chcę + cena okularu jaki chcę ... itd.

Rzeczywiście tak było najlepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Recenzja bardzo interesująca, niemal wszystkie dalsze głosy również. Do meritum dodam, że dołączany np. do zestawu Tał 100 okular 6,3mm jest do niczego nie podobny. Bardzo rzadko miałem okazję coś ciekawego nim zobaczyć.

 

Oskarze :? z całym szacunkiem ale ta wypowiedż nie ma nic wspólnego z Meritum tej recenzji, dotyczy zupełnie ale to zupełnie innego teleskopu :shock:

 

Ps W tak oto błachy sposób rozwadniamy ten ciekawy temat recenzji zupełnie bez sensu, proszę wstać, Rada Forum patrzy i trzymać się ragulaminu dyskusji, pozwany może usiąść :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takze chcialem wyrazic swoj podziw dla obiektywnej recenzji. Jako byly uzytkownik Soligora Mt800 zakupionego od Janusza musze potwierdzic wszystkie wady i zalety, jakie umiescil autor recenzji. Mimo, ze kupujac pierwszy teleskop nie wiele znalem sie na okularach, to z pomoca Janusza na miejscu udalo dobrac sie odpowiednie okulary na start (z lanthanami wlacznie - akurat budzet pozwalal), wiec w moim wypadku gdyby tam byly smiecie okularowe, to byloby to tylko marnotrastwo.

 

Jednak bedac sprawiedliwym, nie raz Januszowi rekomendowalem stworzenie uniwersalnego pakietu startowego za jakas "zryczaltowana cene". Wtedy moglby miec zestaw dla poczatkujacych, ktory bylby niewiele drozszy od "nagusa" ;)

 

Recenzji Soligora MT800 nigdy nie napisalem, bo za malo go poznalem, abym mogl sie o nim wymadrzac. Nastepny byl refraktor 150 mm, od ktorego dopiero zaczalem powaznie zglebiac sekrety nieba i calej astro pasji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

bardzo dobra recenzja,

ze swojej strony, po roku uzytkowania mt800 mogę dodać następujące uwagi:

 

-coś jest z tą osią Ra, u mnie po roku działa słabo, nawet po powieszeniu małego refraktora strasznie rzuca tubą,

-uchwyt tej blokady rozsypał mi się w dłoni, na razie używam zwykłego klucza co ma tą zaletę że działam większą dźwignią, o drugą oś nie obawiam się - uchwyt blokady jest wyraźnie mniej wydrążony a więc mocniejszy.

-w deklu wydrążyłem otwór około 80mm średnicy, planetki wyglądają o niebo lepiej, aż dziw że producent nie zrobił tego samego z jakąś fajną małą pokrywką, koszt znikomy a o ileż więcej szczęścia użytkowników!!!

 

Brak okularów w zestawie w moim przypadku wyszedł na zdrowie, okulary, które polecił mi Janusz są w swoich zastosowaniach nie do pobicia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jesli oś RA corac ciężej chodzi to pilnie wymaga interwencyjnego remontu, widać woda się dostała do łożyskaślizgowego pod ślimacznice i korozja na lini aluminium-stal robi postępy, za niedługi czas zerwie się wieniec ślimacznicy od nadmiernych obciążeń roboczych i stanie cały montaż :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli telep sie trzęsie przy kreceniu osią RA to może być źle wyważony. Pokombinuj z przeciwwagami. Prawidłowe wyważenie może byc czasem niemożliwe - wyobraź sobie linię - przedłużenie prętu od przeciwwagi w kierunku tuby. Jeśli ta lina będzie z jednej strony bardziej obciążona niż z drugiej to nie wyważysz teleskopu i kręcenie osią RA będzie trzęsło telepem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem zadowolony ze swego MT800, bez względu na to, co ogladam. Nie stosuję żadnych przysłon do planet, bo to zmniejsza siłę rozdzielczą, a do obserwacji Saturna jest to wręcz nie odzowne. Planeta ta ze względu na znaczne oddalenie od Słońca jest słabo oświetlona i tu ten światłosilny teleskop daje jasny i kontrastowy obraz przy maksymalnych powerach. Nie trzeba wysilać oczu jak przy światłosiłach f=10 czy 20, a przerwa Cssiniego jest czarna jak tło nieba. Owszem, Mars i Wenus maja większą jasność powierzchniową i lepiej użyć neutralnego filtru księzycowego, niż zmniejszać aperturę przysłonami. Wracając do recenzji, to jest to recenzja usterek takiego a nie innego egzemplarza, a pozostałe cechy są zgodne z moją opinią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg to ja mam podklejony taśmami z tefonu - brak luzów a i kolimacja jest trzymana w każdym położeniu.

Właśnie rozważam podobne "uszczelnienie" wyciągu, a właściwie uchwytu do okularów bo Uniwersałowa tulejka (z zewnętrznym gwintem M-42) ma kapkę za wielką dziurę i Plossl Soligora 40mm z Barlowem nieco się "kiwa"!

 

A może Janusz P. ma w Astrokraku lepszą (tzn. lepiej skalibrowaną) przejściówkę (chodzi o tuleję ze śrubką - na końcu wyciągu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ponieważ Soligory można znów nabyc w Astrokraku jest sens abym dopisał do recenzji jeszcze kilka uwag:

 

1. W napędzie brakuje czegoś takiego jak "bieg luzowy" tzn podłączenie napędu powoduje że nie mogę w tej samej osi korzystać z ręcznej gałki od mikroruchów, a maksymalna prędkość napędu (4x) jest zbyt mała do ustawiania obiektu w centrum pola widzenia.

 

2. W osi elewacji brakuje śruby z przodu montażu co czyni trudniejszym dokładne ustawianie montażu na biegun.

 

3. przy zmianie kierunku kręcenia gałką w osi DEC obiekt przesuwa sie z początku po przekątnej RA/DEC a po chwili tylko po DEC. Dzieje się tak tylko przy zmianie kierunku kręcenia. Feler ten zauważylem dopiero parę dni temu, więc być może coś zaczyna sie tu psuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ja też poluje na ten sprzęt i mam pytanie.. Czy można na tym montażu robić jakieś fotki? Czy naprawdę wychodzą badziewnie? czy może można zrobić montaż z kilku klatek po kilkanaście sekund i efekty będą satysfakcjonujące?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można, ale powiedz najpierw o jaką ogniskową Ci chodzi? Piggyback do 200mm spokojnie wystarczy nawet na półgodzinne ekspozycje, lecz z prowadzeniem ręcznym. Wszelkie astrofotki tu http://s25.photobucket.com/albums/c84/Jendrako/ wykonałem na tymże montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.