Skocz do zawartości

Gromady kuliste Galaktyki Andromedy.


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś się zastanawiał co zawierają nasze zdjęcia ? przeważnie na pewno nikt a jest tam sporo obiektów i dalekich światów, które mogą już nie istnieć.

 

Przyszłość:

Przygotowanie lepszego materiału z większym zbliżeniem które będzie się składało na mozaikę 25 zdjęć M31 i zarazem zwiększenia zasięgu zdjęcia.

 

Gromady kuliste, z tego co czytałem, są ponoć bardzo długowieczne. Dlatego prawie na pewno te co teraz tam widzimy nadal istnieją (co to dla nich 2.5 mln lat).

Zatem oglądamy ten spektakl praktycznie na żywo :) Niestety powątpiewa się w udane (zapewne długotrwałe) stabilne

egzystowanie tam planet. Orbity ich mają być destabilizowane przez przypadkowe zbliżenia gwiazd (a czesto gwiazd podwójnych).

Może to jednak lepiej?!!

Raz taka raz inna planeta znajduje się w strefie życia, a jak ono już się zacznie to ich ekstremofile dadzą radę potem

przetrwać złe czasy {sic!}

 

"Zwiększenie zasięgu." No właśnie. G1 chyba nie ma na zdjeciu :(

 

Podjeście czarno-białe, lub biało-czarne trochę fałszuje całkowitą (nie powierzchniową) jasność tych gromad.

G78 i G59 zadają się tak samo jasne, a z tabeli wynika, że G59 jest słabsza.

 

edit: Skoro nieobecna wśród najlepszych ;)

 

Rozumiem, że te ich jasności to amatorskimi metodami raczej się nie wyznacza tylko korzysta z opracowań wielkiej astronomii?

 

I jeszcze jedno pytanie.

Patrząc z tak daleka można chyba założyć, że te co widzimy jako najjaśniejsze to po prostu są obiektywnie najjaśniejsze (jasność absolutna)?!

 

Za około 4 Miliardy lat większość z ówczesnych gromad M31 stanie się i nasza ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

To chyba pasuje do działu artykuły? - przyznam, że lubię tamten dział to wspominam. sorry.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjeście czarno-białe, lub biało-czarne trochę fałszuje całkowitą (nie powierzchniową) jasność tych gromad.

G78 i G59 zadają się tak samo jasne, a z tabeli wynika, że G59 jest słabsza.

Rozumiem, że te ich jasności to amatorskimi metodami raczej się nie wyznacza tylko korzysta z opracowań wielkiej astronomii?

 

G1 nie ma bo za małe pole widzenia sprzętu a zdjęcie było robione jak jeszcze o tym opisywaniu nie myślałem.

Przeważnie analizie poddaje się czarno białe zdjęcia w formie negatywu.

W tabeli nie ma G59 ?

Fakt widzimy je jak "wyglądały" 2,52 mln lat temu.

 

Kiedyś strzelałem też po tych "kulkach" z 3 metrów ogniskowej:

http://astropolis.pl/topic/40142-m31-nie-zawsze-musi-byc-nudna-;/

No tam to już można studiować kulki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabeli nie ma G59 ?

 

 

Chdziło mi tylko o to, że na tym zdjęciu z odwróconymi kolorami

niektóre Gromady wyglądają bardzo solidnie, a w tabelkach

zarówno widocznych na Twoich zdjęciach, jak i osiągalnej

z jednego z podanych linków nie pojawiły się (zapewne jako słabej jasności).

Np w:

 

http://www.astronomy-mall.com/Adventures.In.Deep.Space/M31GC(Brightest75).xls

 

Konkretnie to oprócz G59 dotyczyć też może G111

 

Wydaje mi się, że na tak zwanych strukturach pyłowych M31 nie widzimy tu zaznaczonych gromad kulistych.

To by chyba dobrze potwierdzało, że te pociemnienia słuszne są uważane za struktury pyłowe

(kiedyś czytałem na forum, że bywały jakieś kontrowersje co do takiej interpretacji)

 

 

Pozdrawiam

Gdzie.jpg

scr.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że sprawę można wyjaśnić patrząc na G64 i G72.

Co są też widoczne między tymi czerwonymi prostokątami.

 

One są wysoko w tabeli ale mają mały "size". Tam może być więcej gwiazd na mniejszej "przestrzeni" nieba;

niemniej wszystkie świecące wszakże w naszą stronę. W sumie więcej kwantów ale na mniejszm "polu".

I to wychwyciły detektory naukowców-astronomów sumujące wszystko ?!

 

Zapewne zdjecie czarno białe nie jest w stanie oddać tego zjawiska bo trudno o mniej i bardziej czarną czerń na jednym "pixelu" ;)

 

Pozdrawiam

p.s.

Ciekawe jak oni to weryfikowali.

Moim zdaniem ktoś musiał po prostu popatrzeć czy widzi w takim miejscu gwiazdki;

przynajmniej blisko brzegu gromady. "Automatom-programom" ja tak do końca bym nie wierzył :)

 

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

M31 Old Star Cluster Images, Ordered by Name

https://www.cfa.harvard.edu/oir/eg/m31clusters/m31clusterson_contents.html

 

The outer halo globular cluster system of M31 – I. The final PAndAS catalogue

https://academic.oup.com/mnras/article/442/3/2165/1044412

 

http://www.cfht.hawaii.edu/fr/news/UM2013/presentations/Session2-AMcConnachie.pdf

stu771fig2.png

Edytowane przez heweliusz
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.