Skocz do zawartości

Zachmurzenia w Polsce...


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Czy są prowadzone statystyki ilości dni chmurnych w Polsce, na wzór ilości opadów ?

 

A jeżeli tak to ile jest dni statystycznie bezchmurnych i czy statystycznie interwsowanie się astronomią w polsce jest "opłacalne"? ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba 2003 poprawi zdecydowanie statystyki odnoszę wrażenie, że od poczatku roku było spokojnie 80 dni z pogodą sprzyjającą obserwacją astro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w Poznaniu, bo jak Wy tam sobie nocki zarywaliście, to w innych częściach Polski była kaszana. Pamiętam, jak czytałem wasze posty i paznokcie obgryzałem. :-[

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to chyba 2003 poprawi zdecydowanie statystyki odnoszę wrażenie, że od poczatku roku było spokojnie 80 dni z pogodą sprzyjającą obserwacją astro.

 

Trzeba byłoby do team'u pogodowego TVNu napisać. Zubilewicz chyba nie odmówi, w razie czego pisać do Mai Popielarskiej ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego roku to zanotowalem na razie 49 nocy pogodnych. Z czego 23 z bardzo dobrym stanem atmosfery (w meteorologii okreslany jako stan atmosfery stabilny-duze komory konwekcji)

Pawel Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł Maksym pisze o średnio 81 pogodnych nocach w ciągu roku. Przypuszczam, że są to dane z jego obserwacji i dotyczą właśnie nocy.

 

Ja przytoczę inne dane za książką A. Wosia - "Klimat Polski".

 

Za dzień pogodny uznaje się taki, w którym średnia dobowa wielkość zachmurzenia ogólnego nieba jest < lub = 20%.

 

Dane za lata 1951-80. Rok (maj):

 

Ustka - 30,7 (3,9),

Suwałki - 28,3 (2,5),

Świnoujście - 43,5 (4,8),

Chojnice - 33,5 (3,6),

Poznań - 36,3 (3,4),

Słubice - 41,3 (4,1),

Warszawa - 37,7 (3,3),

Zielona Góra - 35,9 (3,5),

Kalisz - 40,8 (3,4),

Łódź - 39,1 (3,2),

Lublin - 42,2 (3,0),

Wrocław - 40,5 (3,6),

Jelenia Góra - 36,6 (2,8),

Kielce - 41,8 (3,1),

Śnieżka - 28,0 (1,5),

Kraków - 36,7 (3,2),

Przemyśl - 51,8 (3,7),

Zakopane - 40,1 (1,6),

Kasprowy W. - 34,7 (0,7)

 

Najwięcej dni pogodnych w ciągu roku jest na pograniczu Wyżyny Lubelskiej i Roztocza (ponad 55).

 

Najczęściej dni pogodne pojawiają się w marcu-kwietniu i sierpniu-październiku.

 

W lecie w czasie trwania ładnej pogody często w dzień pojawiają się chmury kłębiaste, które zanikają wieczorem. Dlatego mniej jest dni pogodnych w czasie wakacji. Ale noce noce to już co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do danych ktore przedstawilem sa to usrednione dane (srednia z pkt. arbitralnego) na podstawie obserwacji z 15 stacji w Polsce. Co juz czyni je troszke wypaczonymi.

Ja swego czasu zasiadlem do zbiorow obserwacji i przeenalizowalem to wszystko pod kontem tylko nocy uwgledniajac dlugosc dnia itd. i wyszla mi taka wlasnie liczba!

Od pewnego czasu prowadze wlasne obserwacje.

Metoda jest prosta zapisuje wszystkie pogodne noce w moim miejscu zamieszkania. Gdy nie ma mnie w domu zlecam notowanie komus innemu. Weryfikuje to pozniej ze zdjeciami satelitarnymi.

 

A oto wynik:

1999 - 53

2000 - 47

2001 - 70

2002 - 62

i 2003 tak jak pisalem wczesniej - 49

 

Wos to doba publikacja ale jednoczesnie zagladajac do podobnych danych ale z Niemieckich publikatorow mamy pewien problem.

Bo dane dla Warszawy dla lat 1960-1980 - 58 dni pogodnych!

Definicja dni podobnych jest bardzo podobna.

Caly problem lezy chyba w zastosowanej metodzie statystycznej

Niestety Niemcy nie podaja jaka metoda zostala uzyta.

Dale pochodza z dziennikow Niemieckiej Sluzby Meteorologicznej w Offenbach nad Menem

(www.dwdf.de)

Zajze jeszcze do publikacji Chromowa i Martynowej moze tam sa jakies dane statystyczne lub przynajmniej jakich metod uzywa sie w takich badaniach.

Ja niby poczesci mam byc meteorologiem ale nie potrafie wyjasnic roznic w danych choc przypuszczam ze przyczyna jest taka jak napisalem.

Moze Ty Robert masz jakies bardziej szczegolowe dale.

 

Pozdrawiam

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku pogoda jest faktycznie swietna. W Ostrowiku robilismy intensywna

kampanie poswiecona KS UMa. Najpierw pod koniec lutego obserowalismy

ja przez 7 nocy z rzedu, potem troche na poczatku marca. Rekordowa jak

na te pore roku w Polsce byla koncowka marca. Mamy 12 nocy z rzedu obserwacji.

 

Fakt, ze najlepsza pogoda w Polsce jest na lubelszczyznie i Roztoczu. Czesto

bywam w Chelmie i jak potem porownuje swoje obserwacje z innymi to widac

wyraxna nadwyzke pogodnych nocy.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.