Skocz do zawartości

C 2013 R1 Lovejoy


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Skad takie rozmyte slady gwiazd? Czy to kwestia algorytmu skladania?
Tak ma być, przy stakowaniu na kometę raczej zależy nam na tym, aby gwiazdy jak najbardziej wtopiły się w tło.

Nie mam pojęcia, składałem w opcjach Comet Stacking oraz Median dla Light :)
Możesz jeszcze spróbować Kappa-Sigma clipping. Akurat dla mojej serii ta metoda bardziej wtopiła smugi gwiazd w tło. Natomiast dla gwiazd Kappa-Sigma powoduje artefakty w okolicach komety, więc lepiej używać metody Median.

 

Pozwoliłem sobie pobawić się z tymi obrazkami które załączyłeś, chciałem sprawdzić, czy moja metoda da radę w tym przypadku. Efekt obróki na szybko wyszedł taki.

 

testowy_merge.jpg

 

Trochę problematyczny okazał się ślad komety na stacku z gwiazdami. Zdecydowanie za duży obszar i zestackowana kometa go nie pokrywa. Cały proces wyglądał tak:

 

1. Na samym spodzie warstwa z gwiazdami

2. Jako druga jest warstwa z pojedynczą fotką komety, zamaskowana tak, żeby tylko obszar pokrywający ślad komety był widoczny, przezroczystość tej warstwy ustawiona jest na jakieś 70%. Celem tej warstwy jest przygaszenie rozlazłego śladu komety. Oczywiście Ty możesz do zamaskowania użyć osobnego stacka z gwiazdami, składającego się tylko z kilku fotek, gdzie ślad zostawiany przez kometę jest dużo mniejszy.

3. Kolejna warstwa to stack na kometę, zamaskowany tak, żeby widoczna była tylko kometa, tryb warstwy ustawiony na "lighten", żeby kometa nie zakryła gwiazd w jej okolicy, poza tym akurat te zdjęcia co wrzuciłeś miały inną kolorystykę, i w trybie "normal" to wychodziło. Przezroczystość tej warstwy ustawiona na jakieś 50%. Normalnie ta warstwa powinna raczej być w trybie "normal", a potem na wierzchu jeszcze jedna warstwa z gwiazdami do odtworzenia, no ale w tym przypadku to było bez sensu.

 

Generalnie myślę sobie, że do następnej próby złapaniem komety podejdę w ten sposób, że zrobię sobie przed lub po serię zdjęć tego samego obszaru nieba bez komety i dorzucę je do stacka z gwiazdami. W ten sposób ślad po komecie powinien być znacznie mniej widoczny, co ułatwi potem obróbkę.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to robiłem, przecież to jest właśnie stack na kometę

 

Nie zwróciłem uwagi, że to było w DSS (myślałem, że w Registaxie, bo rozmyte gwiazdy mi to zasugerowały. Choć ma to w sobie duży urok! I ogon wyszedł bardzo wyraźny!!!

 

Dziś robiłem Lovejoy'a, ale wyszło kiepsko (obrazek poniżej) - za duża mgła.

 

A tu zamieszczam animację z 8 listopada:

 

http://www.astrobin.com/63968/

kom_2.jpg

Edytowane przez MarcinSn
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejsze polowanie na kometę uwieńczone sukcesem (nie obylo sie bez strat...).

Zdjęcie musi poczekać, a tymczasem wrzucam animację ilustrującą ruch komety w czasie 1h:

 

5Mzr4Q.gif

 

 

Poskładałem Twoją animację w Registax. Można naprawdę więcej wyciągnąć z orginalnych klatek.

 

 

11-09-2013-5Mzr4Q_cr.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie ustawienia zrobiłeś, można wiedzieć? (mi nigdy z auto tak fajnie nie wyszło)...

 

W zasadzie to nic, co musiałbym zamieścic w osobnym tutorialu :)

Zrobiłem to tak:

  1. Wykonałem normalny stack wstępny (jak dla mgławic), w opcji Kappa – Sigma clipping (za radą astrotripera)
  2. Zaznaczyłem na 43 klatkach kometę a tam, gdzie nie mogłem, to pomogłem sobie Shiftem (za radą astrotripera)
  3. Wykonałem kolejny stack ( na gwiazdy i na kometę) w opcji Kappa – Sigma clipping. Dość długo to wszystko mieli, program się zawiesza na jakiś czas, ale nie trzeba się tym przejmować. Za jakiś czas, jak program już się odwiesi, to nic nie robimy, ponieważ program rozpocznie automatycznie trzecie (końcowe stackowanie).
  4. Otrzymujemy gotowy stack z wyrównanymi gwiazdami i kometą.

 

Cały proces, z zaznaczaniem 43 komet, trwa u mnie 1,5 godzinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robson jak tam składanie materiału w Registax ? Ciekawy jestem poprostu :g:

 

Najpierw chciałem zobaczyć, czy DSS da radę automatycznie złożyć wszystkie zdjęcia bez widocznego ruchu. Do Registaxa pewnie usiądę dopiero w przyszłym tygodniu (wyjeżdżam), no chyba, że Ty masz tak dobrze opanowany program, i miałbyś ochotę wcześniej to zrobić...To udostępniłbym raw'y na dysku google?

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw chciałem zobaczyć, czy DSS da radę automatycznie złożyć wszystkie zdjęcia bez widocznego ruchu. Do Registaxa pewnie usiądę dopiero w przyszłym tygodniu (wyjeżdżam), no chyba, że Ty masz tak dobrze opanowany program, i miałbyś ochotę wcześniej to zrobić...To udostępniłbym raw'y na dysku google?

 

Z chęcią bym poskładał Twoje zdjęcia ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały proces, z zaznaczaniem 43 komet, trwa u mnie 1,5 godzinki.

 

Spróbuję według tego schematu podziałać, choć ja podobnie postępuję, ale przy gwiazdach wychodzą mi jakieś dziwne odbicia.

A program rzeczywiście u mnie też na jakiś czas się blokuje (albo o czymś sobie myśli, filozof pewnie jakiś:), po czym składa zdjęcia ponownie...

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PW

 

Dzięki za zdjęcia. Materiał ma potencjał. Spróbowałem jak poradzi sobie Registax i oto wynik:

 

registax-fastone.jpg

 

 

Ślady gwiazd są dalekie od linii. Próbowałem ręcznego składania na kometę i automatycznego i nie mogłem uzyskać prostych linii.

Nie wiem dlaczego, może coś w ustawieniach programu mam nie tak.

 

Registax sam w sobie przyjmuje RAWy lecz ja zrobiłem to na poprawionych i wykadrowanych JPG w CameraRaw.

Jeszcze będę walczył z kadrowanymi 16bitowymi TIFFami i Registaxem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się w Registax uzyskać proste linie gwiazd zamiast pofalowanych jak wyżej. Co ciekawe poradził sobie automat (ustawienie Gradient2 limit na 0)

 

registax-ps-druga-wersja.jpg

 

 

Zmieniłem w zakładcce Optimize te wartości

z1% na 4% i z 4px na 7 px

 

registax-ustawienia-optimize.gif

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach odkryłem swój błąd - do DSS ładowałem tiffy, wyeksportowane wcześniej z Lightrooma. Po załadowaniu rawów od razu DSS zaczął działać tak jak oczekiwałem.
Oto rezultat:


10913756626_f5beea3b5c_b.jpg
(9/11/2013, 3.00AM-4AM GMT, Nikon D700 + Nikkor 180mm/f/2,8 @ f/3.5. ISO 3200, 100x30s, Astrotrac)

Poniżej zamieszczam jeszcze stack na kometę z silnie wyciągnietymi krzywymi - widać, ile warkocza się zarejestrowało:


10914043955_34814a4fd2_o.jpg

Teraz wiem czego się spodziewać po setupie, i czekam na kolejną okazję do zapolowania na kometę, tym razem z czasami dłuższymi niż 30s :flirt:

Edytowane przez swobodny
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kilku próbach odkryłem swój błąd - do DSS ładowałem tiffy, wyeksportowane wcześniej z Lightrooma. Po załadowaniu rawów od razu DSS zaczął działać tak jak oczekiwałem.

Oto rezultat:

Wyszło bardzo fajnie. Napisz, jak składałeś w DSS na na kometę i gwiazdy??

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło bardzo fajnie. Napisz, jak składałeś w DSS na na kometę i gwiazdy??

 

W skrócie: najpierw poskładałem klatki na gwiazdy (z włączoną RGB Background Calibration, Light: Median), a następnie, po wskazaniu na każdej klatce jądra komety, na kometę (Comet stacking: Star Trails), również z funkcją Median. Wynikowe klatki nałożyłem w PS (gwiazdy jako background, kometę ze startrails na wierzchu, z maską kryjącą wszystko poza kometą)

Próbowałem również stackowania trzecią dostępna metodą w DSS (star freeze effect), ale efekt był zupełnie niezadowalający - pojechane zarówno gwiazdki, jak i kometa. Być może składanie z opcją Kappa-Sigma clipping (tak jak zrobiłeś to Ty) dałoby lepsze efekty.

Jak już pisałem, kluczem do sukcesu okazało się załadowanie plików RAW, a nie eksportowanych z Lightroom TIFF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.