Skocz do zawartości

C 2013 R1 Lovejoy


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

astrotipper, świetnie!

Dzięki, opłacało się zarwać noc. Pogoda ostatnio nie rozpieszcza, więc nie wiadomo, kiedy znowu będzie okazja. A Lovejoy jest teraz zdecydowanie bardziej imponujący niż jak go widziałem ostatnim razem.

Niestety, DSS zaczyna mnie irytować w odniesieniu do składania komet. W przypadku wybrania wariantu Stars + Comet stacking generuje mi czarnobiałą kometę na kolorowych gwiazdach. Wypróbowałem już chyba wszystkie podpowiedzi z tego wątku. Ktoś ma jakiś pomysł? :help:

Ja już sobie całkiem odpuściłem próby składania automatem w DSS, ani razu nie osiągnąłem przyzwoitego efektu. Nie ma bata, trzeba sobie samemu to wszystko składać do kupy. Bez fotoszopa się nie obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(6x30s, Nikon D5200 + Sigma 100-300/4 @ 200mm, f/4, ISO 1000. Składanie DSS, obróbka GIMP)

 

Jak ogólnie spisuje się Twój Nikon w astrofoto ? Jaką maksymalną czułość ustawiasz i jak z dynamiką obrazu ?

Planuję niedługo zakup tego modelu i ciekawi mnie to. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ogólnie spisuje się Twój Nikon w astrofoto ? Jaką maksymalną czułość ustawiasz i jak z dynamiką obrazu ?

Planuję niedługo zakup tego modelu i ciekawi mnie to. Z góry dziękuję.

 

Używam D5200 od kilku miesięcy i zdjęcie komety to właściwie pierwsza astrofotka, jaką nim zrobiłem. Wydaje się, że nie ma istotnych wad. Szumy są niskie, wyraźnie niższe niż w D300. W dodatku aparat ma 24 mpix, czyli 2x więcej niż D300, co oznacza, że po zmniejszeniu rozmiaru zdjęcia szumy są wypadkowo jeszcze niższe. Szum na długoczasowych ekspozycjach na wysokim ISO jest "regularny", to znaczy nie ma tam np. jaśniejszych poziomych linii itp.

Przy 30-sekundowym "darku" na ISO 3200 widać pewne zaświetlenie przy prawej krawędzi. Wewnętrzne odjęcie darka (funkcja Long Exp NR) w znacznej mierze eliminuje to zaświetlenie. Co ciekawe w teście D5200 na Optyczne.pl zaświetlenie to było najsilniejsze w lewym dolnym rogu. Nie wiem jaka jest przyczyna tego zaświetlenia, ale wynika z tego, że raczej nie jest to zaświetlenie od wzmacniacza, tylko prawdopodobnie indywidualna cecha każdej matrycy.

To co napisałem wyżej widoczne jest na ISO3200, ale np. powyższe zdjęcie komety było robione na ISO1000 (30s) i nie ma tam śladu zaświetlenia, a nie odejmowałem darków.

Przez 6 lat używałem Nikona D300 i kupiłem D5200, bo po pierwsze nie mogłem się doczekać na D400, a po drugie bo sprzykrzyło mi się dźwiganie ciężkiej kolumbryny (aparat mam zawsze przy sobie). Na początku musiałem się przyzwyczaić do tego, że obsługa nie jest tak intuicyjna, jak w D300. W końcu D5200 to mała amatorska puszka. Ale ponieważ Ty używasz D40, to myślę, że będziesz BARDZO zadowolony.

Co by tu jeszcze napisać.. Aparat ma parę fajnych bajerów, np. funkcja HDR prosto z puszki, którą z powodzeniem używałem, uchylny ekran - tak, bywa to bardzo przydatne w pewnych sytuacjach. Minusem jkest brak zapisu w TIFach, ale tę funkcję mają niestety tylko najwyższe modele nikona (zapisu w NEFach nie polecam). Jednak JPG large/fine jest bardzo wysokiej jakości.

 

Ja tymczasem spokojnie czekam na D400, a jak się nie doczekam to pewnie zacisnę zęby i zainwestuję w D800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek co oznacza ''po zmniejszeniu zdjecia''. czy fotki robisz na np. 10mpx czy zdjecie robisz na 24mpx i zmniejszasz w programie. ja robie na 20mpx i dopiero te zdjecia zmniejszam w Fotosizer.

 

Miałem na myśli resize. Chodzi o to, że jeżeli masz dwie puszki, które mają taki sam poziom szumu, ale jedna ma 24mpix, a druga dajmy na to 6mpix, to po zmniejszeniu zdjęcia do - na przykład - rozmiaru 1200x800 szum na pierwszym zdjęciu będzie 2-krotnie drobniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli resize. Chodzi o to, że jeżeli masz dwie puszki, które mają taki sam poziom szumu, ale jedna ma 24mpix, a druga dajmy na to 6mpix, to po zmniejszeniu zdjęcia do - na przykład - rozmiaru 1200x800 szum na pierwszym zdjęciu będzie 4-krotnie mniejszy.

 

Czyli jednak ta gonitwa za mnogiem megapikseli ma jakiś sens ;)

 

Dlaczego nie polecasz zapisu w NEFach ? TIFF jest lepszy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w ostatnią sobotę pogoda okazała się łaskawa i przy okazji regularnych obserwacji udało się też sfotografować Lovejoya. Teleskop - 60 cm Cassegrain obserwatorium astronomicznego UWr, filtry B, V i R, sumaryczny czas ekspozycji: 17 min i 10 s. Zdjęcie jest zamieszczone na stronie IA UWr:

 

http://www.astro.uni.wroc.pl/images/News/C2013R1_RGB.jpg

 

Złożyłem to i obrobiłem w IRIS-ie, to chyba moje drugie kolorowe zdjęcie CCD więc liczę na konstruktywną krytykę efektu :-)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Obserwacja z dziś o 17:30 do 18:00 byłem z moją narzeczoną nad morzem w Darłówku. Pogoda dopisała... niestety nie na długo ale kometę zobaczyliśmy oboje, była jakieś 10 stopni nad horyzontem, praktycznie w lini prostej od Wegi, która jak tylko dojechaliśmy zaczęła zachodzić mgłą. Obserwację przeprowadziliśmy patrząc przez lornetkę 10x50. Kometa widoczna jako mgiełka. Przez szybko zmieniającą się widoczność uznam, że kometa była na pograniczo widoczności.

 

Gdyby nie mgła... niestety po mgle z nad morza zaczęły nadchodzić gęstsze obłoki i było po obserwacji. Szkoda. Ogólnie przez całe świąta pogoda nierozpieszcza może dziś nad ranem się uda....

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.