Jump to content

Strzelec


Recommended Posts

Widział już ktoś ten położony nisko nad horyzontem i bogaty w M-ki gwiazdozbiór? W Starry Night obliczyłem, że o 1:30 część Strzelca powinna być widoczna z mojego balkonu, a zwłaszcza jeden obiekt - trzeci co do jasności globular cluster M22 (w SN pisało, że jest ciemniejszy od M13). Mam nadzieję, że wygląda jeszcze lepiej niż M13, przynajmniej mogę wykorzystać statyw i spojrzeć w sam środek naszej galaktyki.

Jeśli pogoda dopisze napisze jakie będą wyniki obserwacji, może razem z Tatą coś pstrykniemy, chociaż nie wiem czy MTO się nada :|

Link to comment
Share on other sites

He, Strzelec jest prześliczny ze swoimi licznymi obiektami, a także często pojawiającymi się Nowymi. Widać go począwszy od maja (późną nocą), do października. Oczywiście najlepszy okres do obserwacji to sierpień, kiedy Kaus Australis jest najwyżej nad horyzontem. Polecam obserwacje :) .

Link to comment
Share on other sites

W tym roku jeszcze nie, ale po sesji bedzie polowanko ze Strzelcem na Skorpiona :D. M22 jest jaśniejsza od M13 i większa, więc widok będziesz miał lepszy.

Swoją drogą, ciekawe jak wygląda nocne niebo na hipotetycznej planecie znajdującej się blisko M22...

 

 

pozdrawiam

M.J.

Link to comment
Share on other sites

Swoją drogą, ciekawe jak wygląda nocne niebo na hipotetycznej planecie znajdującej się blisko M22...

 

Kiedyś na stronie "Astronomy Picture of the Day" było ekstra zdjęcie stada ptaszków (imitujących gwiazdy), nieco przerobione, udające widok właśnie z planety w/obok kulovej hvezdokupy. Raczej trochę łyso - pełno jasnych gwiazd, ciężko by było zaglądać w odległe okolice...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Krzyśku, do pstrykania z MTO gromad i mgławic potrzebny jest solidny montaż paralaktyczny z prowadzeniem :salu:

Na pytanie czy ktos widział Strzelca odpowiadam szerokim uśmiechem :D , to moja letnia ulubiona okolica, szczególnie na wielu obozach astronomicznych na Lubomirze.

Bywały noce że piękne i liczne gromady otwarte M6 i M7 były zakrywane przez grzebień Tatr wznoszący się tuż nad horyzontem i gwiazdy w oczach nikły to pojawiały się za kolejnym grzbietem skalnym, to była dopiero jazda, wtedy trochę nawet poznałem techniki zakryciowe ale wolałem podziwiać niż rejstrować to zjawisko, było zbyt piękne by oderwać oczy od lornety aż do ostatniej gwiazdki z gromady :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Bywały noce że piękne i liczne gromady otwarte M6 i M7 były zakrywane przez grzebień Tatr wznoszący się tuż nad horyzontem i gwiazdy w oczach nikły to pojawiały się za kolejnym grzbietem skalnym

 

Ech, z tego względu zazdroszczę wam południowcom. Ja nie dość, że mam białą noc, białe cirrusy w nocy, to muszę się wytężać, żeby zobaczyć coś tuż nad horyzontem...

 

Ale z drugiej strony taka biała noc nad morzem to jest rewelacja.

Link to comment
Share on other sites

No pewnie nie aż tak czarno :wink: .

Nawet nad morzem teraz mam w mieście zasięg gołym okiem powyżej 4 mag, a skierowawszy lornetę na południe ujrzałem Nunki a nieco do góry i na zachód od niej omawianą właśnie M22. Jednak bardziej mnie podnieca okolica M20, 21 oraz pod nimi M8 - po prostu ślicznie.

Link to comment
Share on other sites

Można wiedzieć, dlaczego naukowcy wysłali zakodowany przekaz radiowy akurat w stronę M13? Czy w gromadach kulistych prawdopodobieństwo wystąpienia życia jest aż tak wielkie, że zrezygnowano z sąsiednich galaktyk?

m13message.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Może wśród nich był miłośnik Astronomii i zadecydował o wyborze obiektu apriori :salu:

Nie wiesz jaki sens miało by wysyłanie komunikatu do odległych galaktyk, po pierwsze na odpowiedź przyszło by czekać miliony czy miliardy lat a po drugie Nasze Słońce będzie już w zupełnie innym miejscu po drugiej stronie Galaktyki jak przyjdzie ewentualna odpowiedź :salu:

 

Ps. To nie seti i nie ma związku z tematem tego wątku :roll:

Link to comment
Share on other sites

Miałem już okazję spojrzeć na Strzelca swoim Yukonem. W M22 przy pow. 80x udało się rozdzielić na obrzeżach poszczególne gwiazdki ( chyba nawet lepiej jak w M13). Bardzo dobrze widać gromady otwarte M24,M25,M23 a M11 (Dzika Kaczka) to prawdziwa rewelacja. Dobrze widać mgławicę Laguna M8 (pasma widoczne prawie tak jak w książce) oraz zarys mgławicy Orzeł M16, w mgławicy Omega M17 tylko jaśniejszą część łuku. Niestety M20 (Trójlistna koniczyna) to pewne małe rozczarowanie- przy zwiekszeniu pow. nie widać prawie nic. Mam pytanie chyba w szczególności do Pana Janusza Płeszki- czy w Yukonie dałoby sie zastosować jakiś filtr mgławicowy aby polepszyć troche widoczność mgławic?.

Może to jednak kres mozliwości dla tej apertury 10cm?.

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To bardzo proste, małym teleskopem mgławice oglądamy przy małym powiększeniu bo inaczej nam prawie znikną ze wzrostem poweru, filtr mgławicowy do Yukona, hmmm ciekawy pomysł tylko gdzie go umieścić i jak nie rozbebeszając za bardzo sprzętu :roll:

Rozdzielone gwiazdy w gromadzie kulistej to już spory sukces jak na teleskop klasy 100mm klasy Econo 8)

Link to comment
Share on other sites

Sam też jestem zaskoczony,żed w M22 udało się takim sprzetem rozdzielić gwiazdki nawet na obrzezach gromady. W M13 widzę Yukonem gwiazdki na brzegu dopiero teraz gdy gromada znajduje się w godz północnych w zenicie i gdzie panuja najlepsze warunki obserwacyjne- przy nizszych położeniach widać było tylko kaszę a nie gwiazdki.

M22 znajduje sie nisko nad horyzontem- musi ciekawie wyglądać ta gromada na innych szerokościach geogr. np. w Afryce czy Australii.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

M22 to jeszcze nic, na południu zupełna jazda jest z jeszcze większą i o wiele jaśniejszą Omegą Centauri :salu:

Link to comment
Share on other sites

Ano prawda. W ogóle niebo południowe jest niesamowite, a Strzelec w szególności, gdy świeci w zenicie na czarnym niebie. Aż strach patrzeć, bo się ma wrażenie, że zaraz Galaktyka człowiekowi spadnie na głowę :wink:

Kto nie wierzy, niech zbiera kasiorę i jedzie zobaczyć, bo warto, nawet za cenę wyrzeczeń, chociaż nie aż takich znowu wielkich. Koszt miłego urlopu na południe od równika to zaledwie koszt średniej jakości teleskopu, a wrażenia zostają w pamięci na całe życie.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.