Skocz do zawartości

Strzelec


Krzysiek T.

Rekomendowane odpowiedzi

Widział już ktoś ten położony nisko nad horyzontem i bogaty w M-ki gwiazdozbiór? W Starry Night obliczyłem, że o 1:30 część Strzelca powinna być widoczna z mojego balkonu, a zwłaszcza jeden obiekt - trzeci co do jasności globular cluster M22 (w SN pisało, że jest ciemniejszy od M13). Mam nadzieję, że wygląda jeszcze lepiej niż M13, przynajmniej mogę wykorzystać statyw i spojrzeć w sam środek naszej galaktyki.

Jeśli pogoda dopisze napisze jakie będą wyniki obserwacji, może razem z Tatą coś pstrykniemy, chociaż nie wiem czy MTO się nada :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He, Strzelec jest prześliczny ze swoimi licznymi obiektami, a także często pojawiającymi się Nowymi. Widać go począwszy od maja (późną nocą), do października. Oczywiście najlepszy okres do obserwacji to sierpień, kiedy Kaus Australis jest najwyżej nad horyzontem. Polecam obserwacje :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku jeszcze nie, ale po sesji bedzie polowanko ze Strzelcem na Skorpiona :D. M22 jest jaśniejsza od M13 i większa, więc widok będziesz miał lepszy.

Swoją drogą, ciekawe jak wygląda nocne niebo na hipotetycznej planecie znajdującej się blisko M22...

 

 

pozdrawiam

M.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, ciekawe jak wygląda nocne niebo na hipotetycznej planecie znajdującej się blisko M22...

 

Kiedyś na stronie "Astronomy Picture of the Day" było ekstra zdjęcie stada ptaszków (imitujących gwiazdy), nieco przerobione, udające widok właśnie z planety w/obok kulovej hvezdokupy. Raczej trochę łyso - pełno jasnych gwiazd, ciężko by było zaglądać w odległe okolice...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Krzyśku, do pstrykania z MTO gromad i mgławic potrzebny jest solidny montaż paralaktyczny z prowadzeniem :salu:

Na pytanie czy ktos widział Strzelca odpowiadam szerokim uśmiechem :D , to moja letnia ulubiona okolica, szczególnie na wielu obozach astronomicznych na Lubomirze.

Bywały noce że piękne i liczne gromady otwarte M6 i M7 były zakrywane przez grzebień Tatr wznoszący się tuż nad horyzontem i gwiazdy w oczach nikły to pojawiały się za kolejnym grzbietem skalnym, to była dopiero jazda, wtedy trochę nawet poznałem techniki zakryciowe ale wolałem podziwiać niż rejstrować to zjawisko, było zbyt piękne by oderwać oczy od lornety aż do ostatniej gwiazdki z gromady :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bywały noce że piękne i liczne gromady otwarte M6 i M7 były zakrywane przez grzebień Tatr wznoszący się tuż nad horyzontem i gwiazdy w oczach nikły to pojawiały się za kolejnym grzbietem skalnym

 

Ech, z tego względu zazdroszczę wam południowcom. Ja nie dość, że mam białą noc, białe cirrusy w nocy, to muszę się wytężać, żeby zobaczyć coś tuż nad horyzontem...

 

Ale z drugiej strony taka biała noc nad morzem to jest rewelacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pewnie nie aż tak czarno :wink: .

Nawet nad morzem teraz mam w mieście zasięg gołym okiem powyżej 4 mag, a skierowawszy lornetę na południe ujrzałem Nunki a nieco do góry i na zachód od niej omawianą właśnie M22. Jednak bardziej mnie podnieca okolica M20, 21 oraz pod nimi M8 - po prostu ślicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Może wśród nich był miłośnik Astronomii i zadecydował o wyborze obiektu apriori :salu:

Nie wiesz jaki sens miało by wysyłanie komunikatu do odległych galaktyk, po pierwsze na odpowiedź przyszło by czekać miliony czy miliardy lat a po drugie Nasze Słońce będzie już w zupełnie innym miejscu po drugiej stronie Galaktyki jak przyjdzie ewentualna odpowiedź :salu:

 

Ps. To nie seti i nie ma związku z tematem tego wątku :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już okazję spojrzeć na Strzelca swoim Yukonem. W M22 przy pow. 80x udało się rozdzielić na obrzeżach poszczególne gwiazdki ( chyba nawet lepiej jak w M13). Bardzo dobrze widać gromady otwarte M24,M25,M23 a M11 (Dzika Kaczka) to prawdziwa rewelacja. Dobrze widać mgławicę Laguna M8 (pasma widoczne prawie tak jak w książce) oraz zarys mgławicy Orzeł M16, w mgławicy Omega M17 tylko jaśniejszą część łuku. Niestety M20 (Trójlistna koniczyna) to pewne małe rozczarowanie- przy zwiekszeniu pow. nie widać prawie nic. Mam pytanie chyba w szczególności do Pana Janusza Płeszki- czy w Yukonie dałoby sie zastosować jakiś filtr mgławicowy aby polepszyć troche widoczność mgławic?.

Może to jednak kres mozliwości dla tej apertury 10cm?.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To bardzo proste, małym teleskopem mgławice oglądamy przy małym powiększeniu bo inaczej nam prawie znikną ze wzrostem poweru, filtr mgławicowy do Yukona, hmmm ciekawy pomysł tylko gdzie go umieścić i jak nie rozbebeszając za bardzo sprzętu :roll:

Rozdzielone gwiazdy w gromadzie kulistej to już spory sukces jak na teleskop klasy 100mm klasy Econo 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam też jestem zaskoczony,żed w M22 udało się takim sprzetem rozdzielić gwiazdki nawet na obrzezach gromady. W M13 widzę Yukonem gwiazdki na brzegu dopiero teraz gdy gromada znajduje się w godz północnych w zenicie i gdzie panuja najlepsze warunki obserwacyjne- przy nizszych położeniach widać było tylko kaszę a nie gwiazdki.

M22 znajduje sie nisko nad horyzontem- musi ciekawie wyglądać ta gromada na innych szerokościach geogr. np. w Afryce czy Australii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ano prawda. W ogóle niebo południowe jest niesamowite, a Strzelec w szególności, gdy świeci w zenicie na czarnym niebie. Aż strach patrzeć, bo się ma wrażenie, że zaraz Galaktyka człowiekowi spadnie na głowę :wink:

Kto nie wierzy, niech zbiera kasiorę i jedzie zobaczyć, bo warto, nawet za cenę wyrzeczeń, chociaż nie aż takich znowu wielkich. Koszt miłego urlopu na południe od równika to zaledwie koszt średniej jakości teleskopu, a wrażenia zostają w pamięci na całe życie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.