Jump to content

Nowa wersja programu GoToPl


Guest leszekjed
 Share

Recommended Posts

Guest leszekjed

Mając trochę wolego czasu postanowiłem odświeżyć trochę program do sterowania GoToPL. Podstawowe zmiany jakie zostały wprowadzone do programu to:

- nowa szata graficzna bardziej odpowiednia do pracy w nocy,

- nieco zmieniony rozkład elementów na pulpicie - pogrupowany tematycznie,

- łatwiejszy sposób wprowadzania wstępnego położenia geograficznego - wybierany po otwarciu małej ikony w polu współrzędnych geograficznych przez kliknięcie na mapie Polski,

- wskaźniki postępu w ustawieniu montażu sygnalizujące stan wykonania założonego przesunięcia,

- kontrola możliwości wykonania przesunięcia - przesunięcie montażu nie zostanie dokonane o ile obiekt jest pod horyzontem

- ruch do obiektu odbywa się po najkrótszej drodze

Dodatkowo usunąłem kilka niedogodności drobniejszego formatu.

Program jest do ściągnięcia pod adresem:

http://www.lx-net.prv.pl/gtpl501.exe

Jest to samorozpakowujący się plik zawierający wszystkie elementy niezbędne do pracy programu. Plik należy wgrać koniecznie do kartoteki na dysku C: i rozpakować przez uruchomienie pliku. Właściwy program ma nazwę gt-pl501.exe .

Piszę o programie w dziale ATM bo zamierzam w dalszej częsci opisać jak wykorzystać program do eksperymentów i budowy własnych napędów sterujących.

Dla kolegów, którzy już korzystają z mojego programu szykuję wersję bardziej 'komercyjną', która zawierać będzie jeszcze kilka innych dodatków ułatwiających pracę.

L.J.

int5-5-1_thumb.jpg

 

int5-5-2_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

W zasadzie większość zasad pracy z programem opisana została na mojej stronie www.lx-net.prv.pl w dziale astronomia -> download. Chcącym zapoznać się z programem po raz pierwszy polecam tą lekturę.

Program działa wyłącznie z napędami na silnikach krokowych. Sterowanie odbywa się przez port LPTn komputera PC zgodnie z zamieszczonym rysunkiem. Warunkiem pojawienia się impulsów sterujących na opisanych stykach portu LPT jest ustawienie stanu 0 na końcówce 15 portu LPT. Sygnałami sterującym są:

- sygnał kierunku osi Ra lub Az (0 lub 1) - poziom TTL

- sygnał kierunku osi Dec lub Alt (0 lub 1) - poziom TTL

- sygnał zegara osi Ra lub Az(ciąg impulsów sterujących silnikiem krokowym) - poziom TTL

- sygnał zegara osi Dec lub Alt (ciąg impulsów sterujących silnikiem krokowym) - poziom TTL

Program umożliwia sterowanie napędami wyposażonymi w sterowniki i silniki krokowe rozumiejące sygnały sterujące TTL.

Aby ustawić program do swoich potrzeb należy:

- ustawić prawidłowo zegar systemowy komputera PC (dat ę i czas)

- ustawić współrzędne miejsca obserwacji przez wstępny wybór z mapy i późniejszą korektę

- ustawić wskaźnik czasu letniego

- ustawić współrzędne swojego montażu w części mechanicznej i elektrycznej

- ustawić typ montażu (dla przypomnienia Al/Az to montaż dobsona, RA/Dec to montaż paralaktyczny)

- wybrać obiekt obserwacji z bazy danych i wprowadzić go do sterowania

Parametry napędowe montażu to zestaw elementów elektryczno- mechanicznych składających się na całkowite przełożenie sterujące ruchem montażu. Dla przykładu jeśli mamy montaż Soligora to posiada on przekładnie 1:144 w osi Ra i 1:120 w osi Dec. Odpowiednio 144 (przekładnia mechaniczna w osi Ra) i 120 (przekłądnia mechaniczna w osi Dec) są to wartości przekładni mechanicznej jakie należy ustawić w tych polach. Jeśli silniki sterujące mają krok równy 1.8 stopnia to na jeden swój obrót potrzebują 360/1.8 =200 kroków i to jest wielkość przekładni elektrycznej jaką trzeba wprowadzić w odpowiednią rubrykę. Jeśli stosowaqne są jeszce dodatkowe przekładnie mechaniczne lub sterowniki zmniejszające krok sterowania to należy je również uwzględnić w obliczeniach.

Na podstawie wprowadzonych danych program wylicza krok sterowania i dobiera odpowiednią liczbę impulsów sterujących dla każdej z osi w zależności od obiektu, położenia geograficznego, czasu obserwacji, typu montażu.

Użycie programu z montażem jest następujące:

- należy wykonać początkową kalibrację montażu z niebem i programem a w tym celu należy:

- wybrać znany obiekt na niebie, wprowadzić go do sterowania w programie przez wybór z bazy i zatwierdzenie,

- ustawić montaż ręcznie na ten obiekt,

- ustawić na pinie 15 portu LPT stan 0 (ja używam do tego celu AstroPilota). Od tej chwili montaż będzie podążał za wybranym obiektem

Mając tak skalibrowany montaż można następnie wybierać inne obiekty do których montaż będzie podążał już samodzielnie po wprowadzeniu ich do sterowania.

Program zawiera minimalną bazę danych o najsilniejszych i najbardziej znanych obiektach (w tym wszystkiem M) oraz umożliwia swobodną edycję bazy danych.

 

Warunkiem korzystania z programu jest przyjęcie założenia, że nie będzie on wykorzystany komercyjnie bez mojej zgody.

 

Manipulowanie na stykach portu LPT jest czynnością wymagającą rozwagi bo można uszkodzić ten port. Zakładam, że każdy podejmujący te działania robi to na własne ryzyko.

 

Jeśli będą dodatkowe pytania szczegółowe to chętnie na nie odpowiem.

L.J.

int_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Witam

Faktycznie nowsza wersja programu jest bardziej przystepna, ale jako uzytkownik dolozyl bym/zmienil kilka opcji, mianowicie:

 

- dobra by byla opcja ktora pozwolila by na grupowanie obiektow obserwacji, czyli np. z rozwijanej listy nie wybieralo by sie od razu obiektu a wybieralo by sie np. 'Katalog Messiera', 'Gwiazdy Zmienne', 'Komety', 'Asteroidy', 'Planety', 'NGC' i wogole wszystko co sie tylko wymazy, najlepiej gdyby samemu robilo sie takie 'katalogi' i do nich wrzucalo obiekty ktore nas interesuja, moglo by to sie odbywac poprzez otwieranie dodatkowego okienka edycji tych katalogow, bo wtedy mozna by sobie jakos planowac obserwacje np. ktos zrobil by sobie katalog pod tytulem 'Obserwacja na dzien 13.06.2004' i tam umiescil by sobie obiekty ktore go interesuja na ten dzien.

Bylo by to tez takim jakby dziennikiem obserwacji, zreszta nawet w samym programie mozna by takie cos zrobic, dodawac komentarze, uwagi itp. na temat obserwowanego obiektu.

Mozna by to exportowac do pliku i bylby dziennik jak sie patrzy :D

 

- kolor czerwony oczywiscie jest dobry ale powinna byc tez mozliwosc zmiany na 'normalne' ustawienia.

 

Wiem ze to o czym mowie moze byc trudne do wykonania, ale to sa moje spostrzezenia na temat tego programu.

 

PS

Widze ze ustawienia w wersji 5.01 roznia sie od ustawien ktore wpisal mi Pan w moja wersje GoToPl (parametry montazu, parametry PC, itd.), czy mam to zmieniac ??

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Program z linku powyżej jest pełnym zestawem plików potrzebnych do działania. Jeśli ktoś ma już i używa programu to wystarczy, że wgra do istniejącego już katalogu tylko plik gt-pl501.exe. Po uruchomieniu nowego programu przejmie on istniejące dotychczas ustawienia z pliku tel.dat. Plik ten jest podstawowym plikiem konfiguracyjnym (proponuję trzymać kopię tego programu na wypadek awarii, która czasem się zdarza) Oba programy mogą zresztą pracować naprzemiennie korzystając z tego samego pliku tel.dat. Drugim istotnym plikiem potrzebnym do działania jest plik dane.dat zawierający dane o obiektach. Proszę nie manipulować zawartością tych plików na własną rękę bo często prowadzi to do błędów w działaniu programu.

Pierwsze uwagi przyjmuję i zastanowię się czy będzie możliwe ich wprowadzenie w życie. Zmiana tła jest dość banalna w wykonaniu ale żmudna i przyznam, że sam zastanawiałem się nad wykonaniem wersji dziennej i nocnej. Nie wykluczam, że dorobię to w wesji 'komercyjnej'. Co do proponowanego terminarza obserwacji to przyznam, że nie myślałem o takiej funkcjonalności ale właśnie na takie głosy liczyłem. Zastanowię się więc nad istotą tego pomysłu i sposobem jego realizacji.

 

W nawiązaniu do poprzednich informacji dodam jeszcze, że na pulpicie programu w sekcji parametry PC znajduje się zmienna o nazwie Delta ustawiona na 20. Jest to paramter odpowiedzialny za opóźnienie w generowaniu impulsów na wyjściu portu LPT. Może się zdarzyć, że dla bardzo szybkich komputerów impulsy generowane będą zbyt szybko aby zareagował na nie sterownik i silnik krokowy. Trzeba w takim wypadku zwiększyć tą wartość. Ja używam komputera z procesorem Pentium 400MHz i taka wielkość jest dla mnie odpowiednia. Parametr ten powinien być tak mały jak to możliwe. Używającym do tej pory programu proponuję pozostawienie starej wartości tego parametru.

 

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Adam soft to jeszcze nic, Leszek rozwija idee GoToPl hardware'owo i to dopiero jest super sprawa . Już nie moge sie doczekać nowego modułu !!!! :rr:

 

BTW Instalacja i uruchomienie jak zwykle banalne. Obsługa prosta. W pełni popieram uwagi dRvECtoR'a. To jeszcze bardziej zwiększy mozliwości programu.

 

Ogromne dzieki Leszek !! :salu: :salu: :salu:

 

pozdr

DaVe

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Jedną z nowych, skutecznych mozliwości programu jest mozliwość drobnej korekty położenia obiektu np. dla wycentrowania go na środek polaw idzenia CCD. Do tej pory próba zmiany współrzędnych obiektu (np. na pozycji sekund) kończyła się sporym skokiem napędu bo próba zmiany kończyła się przyjęciem przypadkowej wartości parametru, po której dopiero można było regulować wartość stopniowo. Teraz każda zmiana odbywa się na każdej pozycji współrzędnych płynni o jedną jednostkę. Zalecam oczywiście dokonywać zmiany na pozycji sekund odpowiednich wspólrzędnych w celu ustalenia tendencji zmian. Ten sposób regulacji położenia zmienia minimalnie współrzędne obiektu. Szykuję jeszcze jeden sposób zmiany położenia obiektu ale bez zmiany współrzędnych obiektu przez wtrącenie w algorytm sterujący nie rejestrowanych nigdzie impulsów do czego służyć będą kalwisz + i - wprowadzone dla każdj osi w sekcji Stan i sterowanie montażem.

A co do sterownika hardware-owego to przyznaję ze wstydem, że nie ruszyłem sprawy od dawna. Sporo już zrobiłem, brakuje mi głównego algorytmu, który jest wobec otoczenia programu (organizacji programu, wprowadzania i prezentacji danych itp. rzeczy nieistotnych w sensie obliczeń ale niezbędnych) sprawą do zrobienia.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.