Skocz do zawartości

RegiStax


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

No i oto mały problem.

Zrobiłem 8 klatek w rozdzielczości 3000x2000. Pomyślałem, że poskładam w jedno, a tu - Registax akceptuje tylko 1024x1024. Jak zmniejszę rozmiar, to jakość pójdzie w pi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego czesciowo zrezygnowałem z tego programu. Nie bardzo sie nadaje do wspólczesnych aparatów cyfrowych. Jednak jesli chodzi o planetki, to wycinam 1024x1024. Planetka (Jowisz, Saturn) się tam miesci w moim przypadku i korzystam. Jesli chodzi o gwiazdki to uzywam Picture Window Pro. Nie ma tego ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jedno i drugie ;D

 

http://www.dl-c.com/

 

jest to wersja 30-dniowa. Przed instalacją proponuję zmienic datę systemową np o rok do przodu. Po przestawieniu daty na poprawną bedziesz miał jakieś 365+30 dni na korzystanie z programu za darmo! Jak ustawisz rok na 2013 to będzie to 10x365+30 dni.

Na testy wystarczy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet polecam zdecydowanie Registax'a. Ma najlepsze procedury alignowania klatek. Musisz po prostu wczesniej w jakims programie przyciac te zdjecia. Przeciez nie potrzebujesz w przypadku planet obrabiac calej ogromnej klatki. Twoj Jowisz i tak bedzie mial max kilkadziesiat-kilkaset pikseli. Jezeli oczywiscie mowisz o gwiazdach, to wtedy odpada registax. To specjalizowany program do ksiezyca i planet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgodnie z poradami pociąłem zdjęcia tak, że zmniejszyłem do akceptowalnych przez Registax wymiarów. 6 zdjęć puściłem w trybie stck & cośtam. Robiło się jakieś 2-3 minuty i.... nic nie wyszło. Tzn. wyszło zdjęcie, które wygląda dokładnie tak samo jak którekolwiek ze zdjęć wybranych do składania. Czy tak miało byc? Spodziewałem się np. poprawy ostrości, kolorów itp, a tu nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodylu, kliknij wpierw "Align" (czyli "centrowanie" obrazu) a potem jak juz sie alignment skonczy mozna przejsc do opcji "stack". W Twoim przypadku mogło byc tak ze zaznaczyłes jedną lub dwie klatki do sklejania, a to zbyt mało. Po 6 klatkach powinno juz widac jakąś poprawe, ale to wciąż mało i przydłoby się min. 20-25 nieporuszonych klatek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie załamuję rąk, ale coraz niechybniej zmierzam do konkluzji: że coś mi nie idze... mało sukcesów.

 

Może powinienem w cholerę tę cyfrówkę odstawić i zacząć webcamerką ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crocodile, ten program jest głupi ;). Zapewniam Cię, że nie potrafi rozpoznać czy zdjęcia są z cyfrówki czy z webkamerki czy robione ręcznie przez Bartolo ;D. Będziesz miał ten sam problem z webkamerką.

 

PS. U nie po stack'u 3 fotek już widać wyraźną poprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Togal, nie mów Krokodylowi takich rzeczy bo jeszcze uwierzy ;) i sie załamie. Niech ma nadzieję że z webcamem pojdzie mu lepiej :)

 

A tak na powaznie to wydaje mi się że webcam jest znacznie lepszy do astrofoto jasnych obiektow niz aparat cyfrowy. Zaznaczam ze nie bawilem sie cyfrowkami ale z tego co widze po moich fotkach to sądze ze tak własnie jest :)

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krokodylu, zauważ, że na ostatniej zakładce są po prawej stronie takie suwaczki, opisane 1:1, 2:1, 3:1 i tak do 6:1.

Spróbuj delikatnie poruszać nimi w prawo/lewo - na pewno jakiś efekt będzie widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam wątpliwości, że program jest tak mądry jak siedzący przed klawiatura bęcwał, który go obsługuje. Tylko coś mi się wydaje, że web jest efektywniejszy. W 15sek można nawalić ze 100 klatek, coś wybrać i poskładać. Z aparatu zrobić 100 klatek to mi zajmie jakieś......30min. Później problem zgrania na kompa, krojenia z formatu 6mln do 1mln - nastepne 3 godziny, i po tym dostaję ten sam efekt. Czyż nie?

To jeśli chodzi o planety.

 

Do DS czy innych interesujących zdjęć, cyfrówka będzi chyba dawała lepsze efekty.

 

Ale i DS i planety będę próbował dwiema metodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Andrzej

Próbowałem obrabiać w registax fotki z przejścia Merkurego. Nie zamieszczam, bo wstyd sie afiszować z tym efektem. Wydaje mi się, że miałem lepszy efekt z obróbki pojedynczej "klatki" z max kompresją dla 5 mpx w zwykłym programie microsoftu-photo edytorze. Ale pewnie to kwestia braku wprawy.

Próbowałem wyciągnąć coś więcej z formatu TIFF (zdjątka bez kompresji) i pewnie by ciś z tego wyszło, tylko trzeba pstrykać ( a w zasadzie nagrywać) z większym powerem.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem obrabiać w registax fotki z przejścia Merkurego. Nie zamieszczam, bo wstyd sie afiszować z tym efektem.(...)

 

Pokazuj ! Wszyscy musimy sie uczyc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze wazna informacja - registax jest zdecydowanie najlepszym programem do alignowania i stackowania ksiezyca i planet. Ma bardzo zaawansowany algorytm wyrownywania, aczkolwiek jest to program, ktory wymaga minimum wiedzy na swoj temat. Bardzo wazne jest ustawienie parametrow fft, quality itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propo FFT (szybkiej transformaty fouriera)... w przypadku gdy chcemy śledzić jakiś detal / obiekt (chodzi o auto alignowanie klatek w registaxie) i wszystkie klatki są bardzo podobne do siebie, są ostre i widać dużo prawdziwych szczegułów to wtedy ustawiamy zasięg FFT na kilkanaście pixeli, w przypadku, gdy obiekt się rozmywa, lata jak głupi i widać duzo szumu to ustawiamy FFT w okolicach 2 - 5 pixeli - program nie będzie "zauważał" szumu tylko będzie śledził ten właściwy obiekt / detal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.