Skocz do zawartości

Typy okularów


Szymek_O

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Janusz_P.

Najlepiej czytając napis na obudowie :salu:

A achromatycznego Barlowa poznamy po cenie, nowe zaczynają się od około 90-100 zł wzwyż 8)

Soczewka achromatyczna powinna dawać patrząc skośnie i mając źródło światła lekko z tyłu 2 jasne i jedno słabe odbicie włókna żarówki a pojedyńcza da tylko dwa jasne refleksy od jednej soczewki z przodu i z tyłu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie takie proste jak Ci się niestety wydaje i bez rozbiórki czyli sekcji się tu w zasadzie nie obejdzie a i to nie zawsze pozwala jednoznacznie określić typ danego okularu bo są czasami konstrukcje unikatowe i hybrydowe często spotykane w militarnych wyrobach o specjalizowanym zastosowaniu :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zresztą rozkręcenie i skręcenie okularu nie powinno nastręczyć ci wielkich trudności, zwłaszcza jeśli mamy doczynienia z dosyć prostymi (pod względem budowy optyki) okularami typu Plossl czy Kernel. No i zawsze się przy tym czegoś nauczysz. Nie taki diabeł straszny... (wiem do z własnego doświadczenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nie polecam i odradzam wręcz samodzielne rozkładanie i składanie okularów, zakurzymy środek, możemy przy nieumiejętnym odkręcaniu bez odpowiednich narzędzi uszkodzić szkła, porysować warstwy lub zamienić soczewki stronami lub miejscami, to zdecydowanie kiepski pomysł bez odpowiedniego zaplecza i znajomości optyki instrumentalnej :roll:

 

Ps. Z drugiej strony to będę potem miał co robić w serwisie przy ich prawidłowym składaniu i grosza trochę wpadnie na :Beer: tak że każdy medal ma jak zwykle dwie strony :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zresztą rozkręcenie i skręcenie okularu nie powinno nastręczyć ci wielkich trudności, zwłaszcza jeśli mamy doczynienia z dosyć prostymi (pod względem budowy optyki) okularami typu Plossl czy Kernel. No i zawsze się przy tym czegoś nauczysz. Nie taki diabeł straszny... (wiem do z własnego doświadczenia).

 

Baaardzo niedobra rada :shock: , a potem wysłuchuję że się czepiam.

Bez interwencji Janusza taki okular nie da już dobrych obrazów. Ciekawe kto potem będzie placić za nieodpowiedzialne rady początkujących? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie bardzo przepraszam :|

 

Sęk w tym, że ja naprawdę rozkręciłem i później skręciłem swego Plossla bez problemu (wystarczyło wykręcić dwa elementy) i nie zauważyłem, aby po tej operacji obrazy się pogorszyły. Gwiazdy nadal są ostre jak szpileczki, nie ma problemów z ostrością itp. Więc już sam nie wiem... czyżbym miał po prostu farta? (albo może złotą rączkę o której nic nie wiem...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
W takim razie bardzo przepraszam  :|  

 

Sęk w tym, że ja naprawdę rozkręciłem i później skręciłem swego Plossla bez problemu (wystarczyło wykręcić dwa elementy) i nie zauważyłem, aby po tej operacji obrazy się pogorszyły. Gwiazdy nadal są ostre jak szpileczki, nie ma problemów z ostrością itp. Więc już sam nie wiem... czyżbym miał po prostu farta? (albo może złotą rączkę o której nic nie wiem...).

 

Zupenie co innego robić to samemu na własną materialną odpowiedzialność a co innego doradzać innym, początkującym, wtedy trzeba na siebie wziąść odpowiedzialność za ich ewnetualne niepowodzenie takiej operacji i wynikłe z niej straty finansowe, to zwykła cywilna odpowiedzialność za treść swoich wypowiedzi :salu:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe że nie znasz jeszcze tak dobrze Swojego okularu aby zauważyć różnicę widoczną zwłaszcza na Jowiszu i Księżycu. Sam środek będzie raczej zawsze dobry, tu bardziej chodzi o brzegi. Pozostaje jeszcze sprawa jego jakości i bodowy. Ktoś może nie mieć tyle szczęścia i potem będzie problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.