Skocz do zawartości

Plebiscyt Astrofotografii, edycja Październik 2013 - uwagi, wnioski, zażalenia i sugestie


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Na razie na głównej nie ma odniesienia do plebiscytu - może to zrobić tylko Adam, a on jest zarobiony po uszy - więc na razie czekam, aż będzie miał odrobinę czasu i wrzuci.

 

Co do udostępnienia to możesz skopiować link do plebiscytu i wkleić w RyjoKsiążce :-) - RK wykryje co tam jest i będzie link :-)

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, z tą numeracją to jest trochę nie-halo. Usunąłeś zdjęcie 29: OK. Początkowo tego nie zauważyłem i spisywałem na kartce numery fotek jak podano podpisach z trybu pełnoekranowego ("Obrazek 68 z 69", itd.). Później oddałem głos na te numery, ale zauważyłem że spora część z nich miała tylko 1 głos. Mój. Dopiero później zauważyłem, że po nr 29 jest przesunięcie -1.

 

Ja wyłapałem przez przypadek. Czy wszyscy wyłapią? Może zrób nr 29 jako dummy, czy coś takiego. Twój konkurs - Ty tu (u-)rządzisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagę.

Musiałbym dodać jakieś zdjęcie, żeby było 70 i numeracja zdjęć zgadzała się z numeracją w ankiecie i na stronie.

 

Na razie zostawię jak jest - zawsze można odwołać swój głos i poprawić jak ktoś się pomyli.

 

Myślę sobie nad jednym tematem... jak na razie 32 osoby zagłosowały w plebiscycie... natomiast tylko w dniu dzisiejszym było na forum ponad 250osób... czy ludzie boją się głosować? czy może nie chce im się oglądać zdjęć - zastanawia mnie dlaczego "tylko 32" zagłosowały...

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, to dość proste. To druga edycja. Temat stracił "świeżość" i jak nie będzie adresywnie promowany to głosowanie ograniczy się do samych fotografujących . Tych jest - jak pamiętasz liczyliśmy to na RODOS - nie więcej niż 25-30 na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden powód. Ja nie oddałem jeszcze głosu, bo chciałbym się trochę zastanowić, przysiąść, a do tej pory nie miałem na to czasu i np. nie wszedłem na forum z komputera, a z komórki, z której zwykle przeglądam furum to boję się oddawać głos, bo mogę coś źle zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też dopiero oddałem głosy, bo nie wiem czemu ale miałem odznaczone by wyświetlały mi się tematy z kategorii "społeczność" i dopiero po statusie Pawła sprawdziłem że coś nie tak jest. Nie mniej byłem zdziwiony jak szybko minął czas od poprzedniej edycji.

Fajnie że udało się zmieścić tyle zdjęć a nie tylko te naj naj.

Jest tam nawet marna moja m33 z dobsona. Ale mi sprawiło wiele frajdy samo to że wśród tylu znakomitości znalazło się miejsce na pracę takiego małego żuczka jak ja:D

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka ograniczeń z mojego punktu widzenia:

  1. czas: prac jest dużo, co oznacza wygospodarowanie min. 10 minut na obejrzenie wszystkich;
  2. wygoda: trzeba je najpierw przejrzeć, notować numery na boku, a następnie oddać głos, ergo słabo user-friendly;
  3. ekspozycja: wątek nie jest w żaden sposób wyeksponowany ("Polecamy", brak buttonów plebiscytu wewnątrz innych wątków, itp.).

Z powodów 1 i 2 spodziewam się, że głosy oddają w większości prawdziwi fascynaci astrofotografii. Pozostali robią to rzadko, albo odkładają na później; może na później-nigdy. Masz pewnie możliwość sprawdzenia kto oddał głosy, więc możesz to zweryfikować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia ocenia się najlepiej gdy na bieżąco wchodzimy do nowych wątków. Szkoda, że nie ma możliwości bezpośredniego głosowania na zdjęcia właśnie z wątków. Drugi mechanizm, który by się przydał to automatyczne dodawanie zdjęć do plebiscytu po przekroczeniu określonej ilości plusów. Nie wiem, czy dobrze opisałem to, o co mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek będzie promowany tuż po długim weekendzie (mailing, AP, facebook, galileo, etc.). Nie odpaliłem jeszcze promocji, bo w takiej dni nie ma sensu (większość ludzi odsuwa się od komputera). Na razie ilością osób się nie martwcie, bo po mojej akcji będzie znacząco większa. Mimo to, trzeba pogadać o samej formie, bo, jak słusznie ktoś zauważył, odstrasza ilość opcji do wyboru.

 

Bez selekcji ta impreza będzie niszową zabawą. Nikt, kto nie jest zagorzałym forumowiczem, czy astrofotografem, nie będzie przedzierał się przez taką ilość zdjęć.

 

Z jednej strony nie lubicie selekcji i ją krytykujecie, ale jak jej nie ma, to po prostu nie bierzecie udziału :)

 

PS. Wczoraj z Jazzem znowu wróciliśmy z instalacji sprzętu o 5 rano (przedwczoraj też). Tym razem z Piły. Naprawdę ostatnio mamy czasową masakrę :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że pierwsza częśc plebiscytu pokazała że selekcja poprzez lajki nie jest dobrym rozwiązaniem. Macie jakąś konstruktywna propozycję oprócz powrotu do tego co się nie sprawdziło? A jeśli znów ma się zmieniać regulamin to może tym razem z jakimś wyprzedzeniem? Zdjęć listopadowych jest już sporo, i jeśli teraz znów wprowadzicie lajki to będzie to samo co we wrzesniu...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w ostatnim plebiscycie zagłosowałem dość późno, teraz pewnie też tak będzie, a na forum jestem prawie codziennie. To dlatego, że nie mogę się przezwyciężyć i zmusić do 15 min przeglądania, bo cały czas nie mam na nic czasu. Ale na pewno zagłosuję :) Myślę, że to naturalne, że wiele osób nie głosuje od razu. Na pewno dużo z tych 250 zagłosuje za niedługo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że pierwsza częśc plebiscytu pokazała że selekcja poprzez lajki nie jest dobrym rozwiązaniem. Macie jakąś konstruktywna propozycję oprócz powrotu do tego co się nie sprawdziło? A jeśli znów ma się zmieniać regulamin to może tym razem z jakimś wyprzedzeniem? Zdjęć listopadowych jest już sporo, i jeśli teraz znów wprowadzicie lajki to będzie to samo co we wrzesniu...

Było wiele dobrych propozycji - wystarczy przeczytać wątek !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oglądaliście "social network"? od czego zaczął zuckerberg? zaczął od bardzo dobrej metody - porównywania w danym momencie tylko dwóch... hmmm... "obiektów".

 

niech raz na jakiś czas w miejscu bannera reklamowego pojawi się pytanie: "które z tych dwóch zdjęc bardziej ci się podoba?"

 

proste jak drut, szybka decyzja i tylko dwie możliwe odpowiedzi. 5 sekund, klikam i gotowe.

w ten sposób duża część odwiedzających weźmie udział, bo nie wymaga to prawie żadnego zaangażowania, w przeciwieństwie do głosowania w zupełnie nieprzystosowanej do takiego konkursu ankiecie w wątku, gdzie na wstępie dostajemy w twarz listę numerków i z przerażeniem stwierdzamy że bez poświęcenia (o zgrozo!) paru minut życia, tego nie da się rzetelnie ocenić. i w ten sposób, przy okazji normalnego czytania forum, każdy ocenia te parę zdjęć dziennie, nawet nie zauważając kiedy. z wyników poszczególnych pojedynków tworzymy oczywiście na końcu ranking i wybieramy zwycięzcę.

 

przy tej metodzie pula obrazków może być teoretycznie nieograniczena, bo nikt nie musi oglądac jej całej równocześnie. w praktyce jednak wielkość puli nie może być zbyt duża w stosunku do liczby "pojedynków" a więc do liczby chętnych do wzięcia udziału w głosowaniu. przy odpowiednio dużej liczbie głosujących być może nawet cały plebiscyt mogłby być automatyczny (głosowanie na wszystkie zdjęcia jakie pojawiły się na forum w danym okresie, bez wstępnej fazy selecji), ale to tylko w przypadku idealnym, bo w rzeczywistości pojawiłyby się tam powtórzenia albo obrazki które nie są astrofotkami, więc jakiś dozór administratora zawsze jest potrzebny.

 

ale nawet przy dotychczasowej formie organizacji (wybór przez moderatora/jury a potem plebiscyt), taka reklamopodobna a równocześnie wygodna i nieangażująca forma głosowania mogłaby zachęcić więcej osób niż obecnie, a przecież o to chodzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu pojedynki stosowane były do wyboru hot or not hot, czyli "seksownych lasek". Spłycenie metodologii przy wyborze astrofotografii do tego poziomu da/może dać znacznie gorszy efekt, niż wspomniane lajki. Połączenie łatwości oddania głosu (tylko 2 kandydatów) z dużym zasięgiem AP poza-merytorycznym, doprowadzi do tego, że wygra "disco polo".

 

Nie twierdzę, że pomysł jest zły. Znam dobrze ten algorytm, bo robiliśmy już z nim jakieś wdrożenia (jako agencja). Boję się tylko tego, że jeżeli chcemy ten plebiscyt traktować bardzo merytorycznie (głosujący muszą poświęcić trochę czasu, żeby coś zdecydować), to tego typu metodologia zabije tę ideę. Z drugiej strony na pewno da flow, energię, dynamikę, zasięg, i pewnie fajną zabawę.

 

Być może jest to do przeprowadzenia równolegle, na zasadzie - "zobaczmy, co z tego wyjdzie".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spłycenie metodologii przy wyborze astrofotografii do tego poziomu da/może dać znacznie gorszy efekt, niż wspomniane lajki.

problemem lajków jest raczej to, że zależą od pory dnia umieszczenia zdjęcia, pogody, pierwsze czy kolejne zdjęcie w wątku, intensywność dyskusji w wątku...

 

jakikolwiek zorganizowany system głosowania, np. pojedynki, niweluje te czynniki.

 

 

Połączenie łatwości oddania głosu (tylko 2 kandydatów) z dużym zasięgiem AP poza-merytorycznym, doprowadzi do tego, że wygra "disco polo".

 

tak, to by było straszne gdyby w plebiscycie na najlepsze zdjęcie wygrało to zdjęcie które się najbardziej podoba większości użytkowników :D

 

no ale wiem co masz na myśli ^_^

 

 

jeżeli chcemy ten plebiscyt traktować bardzo merytorycznie (głosujący muszą poświęcić trochę czasu, żeby coś zdecydować), to tego typu metodologia zabije tę ideę

a to już nie jest takie oczywiste, bo dzieląc złożony problem wyboru X z 40 zdjęć na wiele wyborów "1 z 2" ułatwiamy i organizujemy "pracę" użytkownika. ułatwiamy nawet temu, który i tak by wypełnił ankietę! wybierając z kilkudziesięciu zdjęć on i tak wykonuje wiele indywidualnych porównań zdjęc ze sobą, starając się zapamiętać i wybrać najlepsze, ale zwykle będzie robił to dosyć chaotycznie, po drodze się zmęczy, wkurzy i pomyli (ktoś tu pisał że pierwsze zdjęcia mają wiele otwarć a im dalej tym mniej chętnych do ich oglądania). chyba nie można zakładać, że przy takim wymagającym sposobie głosowania (choć metodologicznie oczywistym) automatycznie otrzymujemy najbardziej rzetelny wynik.

 

z wyjątkiem jednego aspektu: z trudnego głosowania zrezygnują ci, których przerazi ogrom pracy czyli niecierpliwi i leniwi :P więc jeżeli celem jest odsianie takich osób to metoda jest prawidłowa :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.