Skocz do zawartości

Fotografowanie Iridium


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

Wczortaj podczas naszej wyprawy na "silos" udało mi się wg. efemerydy Heavens Above sfotografowac przelot Iridium 80

 

Foto 13.06.2004, 22:27:14, jasność -7 mag. h=27°, przy az=275°(W).

 

Byliśmy o 4,9 km od pasa maksymalnej jasności -8 mag !

 

Obserwacje sa bardzo proste a efemerydy z Heavens Above sa bardzo dokładne. Polacem każdemu

 

 

Zdjęcie: HP 945 + ekpozycja 16 sekund

iridium80_040613222714_duze.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. Łatwo zrobić jak się zna dokładne czasy pojawienia się flar na niebie.

W sobotę przewiduje przynajmniej 6 flar !!! o jasnościach od -1 do -6 !!!

 

19 Jun 21:20:15 - Iridium 64

19 Jun 21:46:06 - Iridium 43

19 Jun 22:19:03 - Iridium 39

19 Jun 22:54:23 - Iridium 46

20 Jun 02:29:32 - Iridium 90

20 Jun 02:31:11 - Iridium 57

 

Oczywiście efemeryda może się jeszcze zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu trzeba zauważyć że efemerydy te nie obejmują całej Polski (chodzi o jasność) jest ona różna różnych miejscach w Polsce. Ja bym radził zarejestrować się na stronie www.heavens-above.com i tu podać swoje współrzędne. Wtedy według nich będą obliczne jasności i połozenia na niebie błysków flare iridium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście tak jest. Dane się robia nieaktualne nawet po kilkunastu kilometrach

Podane są dla naszego miejsca obserwacji!

Nie tyle sam błysk lecz jego jasność może znacznie się różnic przy zmianie położenia.

 

Dokładne efemerydy tylko na http://www.heavens-above.com ale trzeba tak jak zauwazył Szykem się zarejestrować na http://www.heavens-above.com/newuser.asp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne zdjęcie Marek. :P

Lubię obserwować Iridium, ale jeszcze nie robiłam zdjęć. Niedługo napewno spróbuje.

Czasami wychodzę z domu wieczorem i jade kika przestanków autobusowych na polanke koło hipermarketu. Troszke tam jasno jest, ale światła aż tak nie przeszkadzaja jak sie troszke od nich odejdzie. I oglądam. Irisium są śliczne. Pierwszy raz żeby dokładnie zobaczyć czas przelotu Iridium sięgnełam do heavens-above w sylwestra 2003/2004 r. 2 wtedy złapałam. :)

 

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki własny plan sfotografowania wszystkich Iridium (wiem, że to bez sensu, ale dla mnie to safysfakcja). Niestety nie zawsze się to udaje. Ostatnio zawiódł mój zegar DCF i zagapiłem się z włączeniem migawki aparatu.

 

Na zdjęciu wyszedł mi "meteor" a nie flara :)

iridium2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.