Skocz do zawartości

Badanie spektroskopem widm najjaśniejszych gwiazd w warunkach domowych


Cruzoe13

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie Astropolitanie !

 

Przede mną konkurs fizyczny na "piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie" i tak jakoś pomysł wpadł do głowy, że może coś zrobimy o gwiazdach?

Nie jak koledzy, że zjeżdza wózek z równi pochyłej i bawią się w mierzenie czasu zjazdu, kąta nachylenia, tarcia etc. No jakoś mnie to nie kręci. Ale ja zawsze miałem "górnolotne pomysły". A może coś o gwiazdach? Taaak ! To jest to!

 

Moje doświadczenie zakłada, że uda mi się zdobyć widma gwiazd i poprzez zabawę wzorami (na ciało doskonale czarne, bo chyba z tych wzorów pana Plancka i innych znamienitych,mogę otrzymać temperaturę gwiazdy) i z różnymi innymi pomocami otrzymam pewne właściwości badanych przeze mnie gwiazd, przez co będe mógł je sklasyfikować (diagram Hertzsprunga-Russella może mi pomoże? :P ). Zależy mi tylko na tych najjaśniejszych i które są teraz widoczne (naprawdę tych najjaśniejszych<0,1> mag, takich jak Syriusz,Capella,Wega,Altair)

Mój zestaw badawczy składa się z Synty 8" oraz ze spektroskopu, takim jak na załączonym obrazku(http://fizyka.zamkor.pl/artykul/76/281-zestaw-nr-23-spektroskop-pryzmatyczny/). I tutaj rodzi się pytanie:

Czy dane, które uzyskam domowymi sposobami pozwolą mi na taką zabawę fizyką?

Jeśli tak, to jakimi narzędziami mogę je przekształcić, aby były mi pomocne?

Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że hybryda siatki dyfrakcyjnej z lustrzanką i teleskopem mogłaby w tym wypadku spawić się przyzwoicie, choć nie mam pojęcia jak "obrobić" otrzymane dane. Aparat oraz siatka dyfrakcyjna(http://allegro.pl/folia-dyfrakcyjna-13-500-lini-cal-1000-lini-cal-i3693967473.html) jest również w moim zasięgu. Spetrometru żadnego takiego super nie postaram się załatwić, ale mam dużo zapału, który może nie zniweluje braku super sprzętu, ale to ma być doświadczenie iście w domowych warunkach :)

 

Ostatnimi czasy troszkę czytałem o tym wszystkim, ale czym bardziej się w to zagłębiam, staję się jeszcze bardziej zielony.

Proszę Was, rozwiejcie moje wszelkie nadzieje, lub nakierujcie mnie na dobrą drogę!

Bardzo mile widziane są linki - odnośniki do wątków w "internetach", które będą mi potrzebne. Z optyki noga to ja nie byłem, ale idealnie też nie ogarniałem tematu, lecz połączenie teorii oraz praktyki przy teleskopie i spektoskopie pomoże mi nadrobić zaległości :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten spektroskop z zamkoru. Do gwiazd t nadaje się bardzo słabo bo ekstremalnie trudne jest trafienie szczeliną w gwiazdę, utrzymanie położenia i zrobienie zdjęcia. Do tego nadają się proste siatki dyfrakcyjne umieszczone przed obiektywem aparatu skierowanego bezpośrednio w jakąś gwiazdę. Siatka nie musi / nie powinna być zbyt silna (duże ilości linii na mm).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.