Jump to content
Cruzoe13

Badanie spektroskopem widm najjaśniejszych gwiazd w warunkach domowych

Recommended Posts

Witajcie Astropolitanie !

 

Przede mną konkurs fizyczny na "piękne doświadczenie, fascynujące wyjaśnienie" i tak jakoś pomysł wpadł do głowy, że może coś zrobimy o gwiazdach?

Nie jak koledzy, że zjeżdza wózek z równi pochyłej i bawią się w mierzenie czasu zjazdu, kąta nachylenia, tarcia etc. No jakoś mnie to nie kręci. Ale ja zawsze miałem "górnolotne pomysły". A może coś o gwiazdach? Taaak ! To jest to!

 

Moje doświadczenie zakłada, że uda mi się zdobyć widma gwiazd i poprzez zabawę wzorami (na ciało doskonale czarne, bo chyba z tych wzorów pana Plancka i innych znamienitych,mogę otrzymać temperaturę gwiazdy) i z różnymi innymi pomocami otrzymam pewne właściwości badanych przeze mnie gwiazd, przez co będe mógł je sklasyfikować (diagram Hertzsprunga-Russella może mi pomoże? :P ). Zależy mi tylko na tych najjaśniejszych i które są teraz widoczne (naprawdę tych najjaśniejszych<0,1> mag, takich jak Syriusz,Capella,Wega,Altair)

Mój zestaw badawczy składa się z Synty 8" oraz ze spektroskopu, takim jak na załączonym obrazku(http://fizyka.zamkor.pl/artykul/76/281-zestaw-nr-23-spektroskop-pryzmatyczny/). I tutaj rodzi się pytanie:

Czy dane, które uzyskam domowymi sposobami pozwolą mi na taką zabawę fizyką?

Jeśli tak, to jakimi narzędziami mogę je przekształcić, aby były mi pomocne?

Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że hybryda siatki dyfrakcyjnej z lustrzanką i teleskopem mogłaby w tym wypadku spawić się przyzwoicie, choć nie mam pojęcia jak "obrobić" otrzymane dane. Aparat oraz siatka dyfrakcyjna(http://allegro.pl/folia-dyfrakcyjna-13-500-lini-cal-1000-lini-cal-i3693967473.html) jest również w moim zasięgu. Spetrometru żadnego takiego super nie postaram się załatwić, ale mam dużo zapału, który może nie zniweluje braku super sprzętu, ale to ma być doświadczenie iście w domowych warunkach :)

 

Ostatnimi czasy troszkę czytałem o tym wszystkim, ale czym bardziej się w to zagłębiam, staję się jeszcze bardziej zielony.

Proszę Was, rozwiejcie moje wszelkie nadzieje, lub nakierujcie mnie na dobrą drogę!

Bardzo mile widziane są linki - odnośniki do wątków w "internetach", które będą mi potrzebne. Z optyki noga to ja nie byłem, ale idealnie też nie ogarniałem tematu, lecz połączenie teorii oraz praktyki przy teleskopie i spektoskopie pomoże mi nadrobić zaległości :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Miałem ten spektroskop z zamkoru. Do gwiazd t nadaje się bardzo słabo bo ekstremalnie trudne jest trafienie szczeliną w gwiazdę, utrzymanie położenia i zrobienie zdjęcia. Do tego nadają się proste siatki dyfrakcyjne umieszczone przed obiektywem aparatu skierowanego bezpośrednio w jakąś gwiazdę. Siatka nie musi / nie powinna być zbyt silna (duże ilości linii na mm).

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.