Skocz do zawartości

Składanie zdjęć w Deep space stacker


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z DSS. Dotychczas DSS działał mi nienagannie - zestackowałem kilkanaście zdjęć korzystając z tego programu. Stackowałem pliki JPG bo DSS nie stackował Pentaxowych RAWów / przy rejestracji plików RAW - program nie zliczał ilości gwiazd, zawsze po zliczeniu wychodziło zero gwiazd ale przy JPGach je zliczał / a zdjęcia w JPG - DSS stackował i fotki po zestackowaniu wychodziły poprawnie.

Teraz wystąpił problem po rejestracji zdjęć, gdy DSS przystępuje do stackowania - wyskakuje komunikat, że będzie stackowane tylko jedno zdjęcie a pozostałe odrzucone.

Odinstalowałem program, zainstalowałem ponownie i dalej to samo - po rejestracji zdjęć do stackowania i przystąpieniu do samego stackowania, ciągle wyskakuje ten komunikat, że będzie stackowane tylko jedno zdjęcie a pozostałe odrzucone / komunikat występuje przy każdej ilości stackowanych zdjęć/.

Dodam, że zdjęcia robiłem zawsze ze statywu i bez prowadzenia za ruchem nieba i DSS radził sobie ze stackowaniem przesuniętych klatek, no ale teraz coś się zepsuło. Komunikat z DSS w załączeniu.

Zgodnie z komunikatem zmieniałem w ustawieniach ilość wykrywanych gwiazd i dalej to samo.

Nie wiem gdzie w ustawieniach jest jakaś opcja z klatką referencyjną.


Wersja DeepSkyStacker 3.3.2


komunikat DSSa.jpg

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackowanie jpg nie ma sensu.

Przekonwertuj swoje rawy do tifow. Dss powinien je zobaczyć.

Najlepiej polecieć hurtowo, np infranview batch process.

JPG wychodziły mi wcześniej ok / zdjęcia do zobaczenia w temacie fotografia statywowa na Astropolis np: http://astropolis.pl/topic/28505-fotografia-statywowa/page-77 /, natomiast TIFy stackowane obecnie w DSS - wynikowo wygląda jak jedna nie stackowana klatka. Reasumując - DSS nie składa mi klatek czy to JPG czy TIF.

 

Poniżej - tak wygląda surowa klatka z zestackowanych 18 TIFów.

screen2.jpg

Edytowane przez Krakus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darki to nie problem tym bardziej biasy jaki stosunek lightow do darkow powinienem zachowywac?

Nie stosunkuj :-) Albo uzbierasz dużo darków w identycznej (bądź bardzo zbliżonej) temperaturze to stackuj same lighty i to na jednym ISO

 

Jaką metodą stackujesz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stackowanie jpg nie ma sensu.

Przekonwertuj swoje rawy do tifow. Dss powinien je zobaczyć.

Najlepiej polecieć hurtowo, np infranview batch process.

 

 

Pokaż 3 surowe rawy lightow.

 

Dzisiaj zainstalowałem inną wersję DSS czyli 3.3.3 beta 51

Próbowałem stackować trzy RAWy i przy ustawieniach suwaczka - funkcji zliczających gwiazdy - pojawiły się zliczenia tych gwiazd. Ustawiłem suwak na 3% i zliczyło ponad 200 gwiazd czyli ten człon programu DSS działa.

Ale po przestackowaniu tych 3 klatek RAW wynikowo dalej widać jedną klatkę, z potężnym szumem, takim jak surowa niestackowana klatka.

Wróciłem więc do starych plików już kiedyś stackowanych i wrzuciłem je ponownie do DSS. Stackowanie 47 klatek wyszło poprawnie.

Wygląda na to że DSS nie radzi sobie z klatkami z pojechaną ostrością jakie chciałem zestackować / bez powodzenia / obecnie.

Pozostaje poszukanie innego programu do stackowania, bo szkoda mi klatek z kometą C2015 V2 (Johnson) z ostatniego weekendu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącze się pod temat. Chciałbym spytać czy DSS stackuje wszystko jak należy:

 

Zestackowałem 30 ekspozycji po 3 minuty na szeroko w 50 mm,niebo podmiesjkie, mam dwie wersje:

 

-same lighty

https://www.dropbox.com/s/xd8z93fd22p977h/labedz%20bez%20klatek.TIF?dl=0

-light+darki+biasy

https://www.dropbox.com/s/qb33eklrdeku5y2/labedz%20z%20klatkami.TIF?dl=0

-surowy RAW

https://www.dropbox.com/s/rlgc5s0l2x1szw6/IMG_2387.CR2?dl=0

 

Pokusiłem się o wyrównanie poziomów w DSS, nie jestem pewien, czy mi zapisało tą operację.

Dzięki za pomoc ;)

Edytowane przez Tatasek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dalej ktoś ma problem ze stackowaniem 1 zdjecia w DSS lub z komunikatem Out of Memory mam podpowiedź, która mnie osobiście pomogła.

 

 

Stackowanie tylko jednego zdjęcia - najczęściej problemem jest złe ustawienie ostrości na zdjęciu DSS nie radzi sobie z rozmytym obrazem i bierze pod uwagę jedynie jedno zdjęcie.

 

Out of memory - przyczyn może być kilka, po pierwsze jeśli komunikat pojawia się nawet przy bardzo małej ilości zdjęć możliwe, że najpopularniejsza wersja DSS czyli 3.3.2 nie radzi sobie z formatem zdjęć wypluwanych przez waszą lustrzankę ja mam canona 500D i miałem ten problem. Na stronie DSS w zakładce download jest informacja, że 3.3.2 jest najbardziej stabilna ale wersja 3.3.4 nieco poniżej radzi sobie z nowszymi plikami z nowych lustrzanek. Dołożenie funkcji Enable 3x Drizzle pochłania sporo pamięci ale jeśli macie mocny sprzęt powinno przejść. Ja mam dosyć mocny komputer ale jak zacząłem bawić się ustawieniami DSS to nie mogło mi przerobic nawet 3 zdjęc okazuje się, że u mnie killerem była opcja Use Binear Debayering na zakładce DSS Recomended Settings jak poniżej. Po zmienie na Use super-pixel mode DSS spokojnie mieli material +400zdjęć.

post-25226-0-91428500-1495839245.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwalić się za bardzo nie ma czym ale dla mnie przeskok z ogromnego ziarna jak w przypadku M5 na w miare ladne tlo i możliwość uchwycenia drobnych obiektów jak w przypadku komety C/2015 V2 (na środku niebieska plamka) to niebo a ziemia, mały progres w robieniu zdjęć a tak cieszy!

 

Podziękowania dla Tyson i Krakus za podpowiedzi.

 

Oba zdjęcia Canon 500D, obiektyw Pentacon 200mm na statywie z balkonu w środku Krakowa

post-25226-0-75938200-1495840043.png

post-25226-0-80339000-1495840180_thumb.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu drizzle dla gwiazd.

Super pixel to softwerowy bining, a drizzle sztuczne powiększenie.

Masakrujesz stack najpierw redukując jego rozdzielczości a następnie popmujac.

Drizzle widzę bardziej do planet, a super pixel w NB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie widzę sensu drizzle dla gwiazd.

Super pixel to softwerowy bining, a drizzle sztuczne powiększenie.

Masakrujesz stack najpierw redukując jego rozdzielczości a następnie popmujac.

Drizzle widzę bardziej do planet, a super pixel w NB.

 

Mógłbyś ocenić czy z moim stackiem jest wszystko w porządku? Wrzuciłem linki parę postów wyżej. Dzięki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
W dniu 3.01.2016 o 14:09, wtw napisał:

Witam, ja również mam pewien problem z DSS, ale innego rodzaju. Przesiadłem się na system Fuji, który ma swoją odmianę plików RAW co się zwie RAF. Przegrzebałem nate i wedle uzyskanych informacji RAFy powinny być obsługiwane przez DSS. Niestety w przypadku tych pochodzących z XT-1 nie jest tak jak piszą w sieci. Poniżej pokazuję 3 screeny pokazujące w czym kłopot.

Screen 1 pokazuje RAFa otwartego w DSS 3.3.4 jak widać mamy jedynie 4 prostokąt i zabawa suwakiem u góry nic nie daje, jak bym go nie ustawił obraz jest czarny jak arktyczna noc.

Screen 2 pokazuje RAFa otwartego w DSS 3.3.2. fotka jest dziwnie podzielona na dwie części w dodatku w dziwny sposób pokazane, a na dodatek obrócona o 45*

Screen 3 to Tiff zapisany z RAFa i otwarty w DSS w poprawny sposób.

Czy ktoś z Was spotkał się już z czymś podobnym? O co tu chodzi? Czy to kwestia jakichś ustawień? Czy po prostu tak ma być i DSS jest w tym przypadku nie dla mnie :-(

1.jpg

2.jpg

3.jpg

I jak doszedłeś do sedna problemu ? Mam taki sam problem, aż zastanawiam się co robię nie tak. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.