Skocz do zawartości

Kurs za darmo - Introduction to Astronomy, Duke University


krigore

Rekomendowane odpowiedzi

2 grudnia tego roku na stronie www.coursera.org startuje kurs Introduction to Astronomy - można się za darmo zapisać i brać udział.

 

Trwa 12 tygodni, składa się z 10 działów. Tutaj: https://www.coursera.org/course/introastro możecie się zapoznać z sylabusem i wstępnymi wymaganiami.

 

Od siebie dodam, że na coursera.org kończę teraz drugi już kurs (akurat poświęcony programowaniu) i strona jest godna polecenia - nie ma żadnych ukrytych kosztów itp. Nie wiem, czy będę robić polecany przeze mnie, bo w tym czasie mam już w planie inny i pewnie dwóch jednocześnie nie dam rady... ale chyba spróbuję.

 

Minusem jest to, że wszystko jest po angielsku i jak ktoś nie łapie tego języka w piśmie i mowie (wszystkie kursy, które widziałem do tej pory, opierały się na materiałach wideo, tutaj też będą - ok. 3h materiałów w tygodniu), to raczej sobie nie poradzi. Ale warto spróbować, nawet jak się nie czujecie pewnie - średni poziom moim zdaniem spokojnie wystarczy. No i na koniec dostaje się zaświadczenie o ukończeniu kursu.

 

Dajcie znać, czy ktoś planuje spróbować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna promocja Krigore. Na studiowanie - szczególnie w tak niezobowiązujący sposób jak przez neta - nigdy (naprawdę nigdy!) nie jest za późno. Ani za wcześnie :) Ze swojej strony polecam - moim zdaniem bardzo dobry - kurs Astronomy 10 z Berkeley:

http://www.youtube.com/watch?v=o47yQHNq16Y&list=PLF32189EBCE603900&index=1

 

Jest to praktycznie pełne nagranie wykładu astronomii z semestru zimowego 2011 (w Stanach jest to semestr jesienny Fall).

 

Kurs prowadzi prof. Mark Davies:

http://astro.berkeley.edu/people/faculty/davis.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Marc_Davis_(astronomer)

 

Kurs jest bardzo fajny. Wprowadzenie wszystkich pojęć astro - od historii astronomii po kosmologię! Z tempa wykładu wnoszę, że wymagania wobec amerykańskich studentów są inne niż nasze. Nie wiem, czy wyższe, czy niższe. Na pewno wymaganiem jest, aby przez cały semestr być aktywnym. Z tego co pamiętam ze swoich studiów - wymaganie to było istotne w czasie sesji :)

 

RKP

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie też się zapisałem. Wielkie dzięki za informacje na temat kursu. Zamierzam studiować astronomię, także ten kurs na pewno pomoże mi poszerzyć wiedzę. Osobiście uważam, że kursy takie jak ten są za mało nagłośnione. Mało kto wie w ogóle o ich istnieniu.

Edytowane przez Marcin95
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moglibyście mi napisać jak dokładnie wygląda taki kurs i czy każdy może się zapisać na niego zapisać (czy są jakieś wymogi czy ograniczenia)?

Jak wejdziesz na tą stronę:

https://www.coursera.org/course/introastro

To znajdziesz tam ogólne wymagania i zasady kursu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pilarek - sorry, nie widziałem.

 

@ Adrian Kumor - co tydzień dostajesz kilka materiałów wideo, które musisz obejrzeć. Najczęściej powiązane są z nimi określone ćwiczenia, które trzeba zrobić, a także test. Czasem są jakieś projekty - albo co tydzień, albo np. dwa podczas kursu. Więkoszść ma wyznaczone terminy, do których trzeba materiał przerobić. Tutaj wiele zależy od tego, jak sobie wymyślą prowadzący. Generalny schemat jednak opiera się o klipy wideo i testy. Może Iluvatar się wypowie, zna ten konkretny kurs, z tego co pisze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnych warunkiów, rejestrujesz się na Courserze i (na chwilę obecną) masz wybór około 200-300 kursów online. Wideo oglądasz jak masz czas, po każdym tygodniu praca domowa ze sztywnym deadlinem. Jak czegoś nie rozumiesz ściągasz slajdy, chyba istenieje możliwość włączenia napisów do tego wideo. Z tego co pamiętam ten kurs jakiś super łatwy nie był. Prof. Plesser mówi jasno zrozumiale, wszystko tłumaczy, ale ilość materiału była olbrzymia. Po kursie dostaje się certyfikat ukończenia.

 

Jak by nie było również polecam ten kurs!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Praca domowa w postaci dłuższej wypowiedzi pisemnej czy testów? Zależy od niej dalszy udział w kursie czy można tylko oglądać i z góry odpuścić papierek?

 

Edit: znalazłem odpowiedź w drugim (podanym wyżej) wątku dot. kursu. Też się zapiszę, krigore dzięki za informacje :)

Edytowane przez Teo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jak panowie sobie radzicie? Pierwszy tydzień stosunkowo łatwy, choć z tymi czasami lokalnymi dla gwiazd trochę się zakręciłem, a w egzaminie nie poradziłem sobie jedynie z pytaniem odnośnie zaćmienia Księżyca.

Drugi tydzień jak dla mnie jest o wiele ciekawszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.