Jump to content

Katowicka wyprawa obserwacyjna nr 3 - 20/21 czerwca

Recommended Posts

Uwaga: Wyprawa obserwacyjna została przeniesiona na noc z niedzieli na poniedziałek

W przypadku złej pogody jutro, przenosimy impreze na noc z poniedziału na wtorek. Musimy się spieszyć, bo Księżyc niedługo zacznie nam przeszkadzać

Uwaga: Od dziś proszę obserwowac cały wątek, ponieważ nie będzie już możliwości edytowania i poprawiania wiadomości. Przepraszam.

Niedziela/poniedziałek - czyli co i jak

=========================================================

Słońce i Księżyc

Słońce zachodzi: 20:58 (azymut: 309,8°)

Zmierzch cywilny: 21:44 (Słońce 6° pod horyzontem)

Zmierzch żeglarski: 22:52 (Słońce 12° pod horyzontem)

Słońca najniżej pod horyzontem: 0:45 (-16,17° pod horyzontem) (azymut: 0°)

Księżyc zachodzi o 23:25 w fazie +8,23% (az: 310,2°)

Widok nad silosem w niedzielę nad północno-zachodnim horyzontem o 21.40

[center:52509c12c5]niedziela.jpg [/center:52509c12c5]

Komety

Neat C/2001 Q4 w Wielkiej Niedźwiedzicy - jasność ok. +7 mag.

Linear C/2003 K4 w Herkulesie

Tabur C/2003 T3 w Żyrafie

(jasności uaktualnie na sam koniec na podstawie obserwacji)

Planety

Merkury – w bezpośrednim sąsiedztwie Słońca - nie będziemy obserwować

Wenus – widoczna przed wschodem Słońca (wschód 3:45) - nie będziemy obserwować

Mars – znajduje się w Raku i świeci z jasnością +1,8 mag, 4,4° od Księżyca (o 21.00)

Jowisz – ciągle w Lwie -1,9 mag, zachodzi 00:24 przy azymucie 283°

Saturn – w Bliźniętach (+0,1 mag), zachód już o 21.52, przy azymucie 307° - prawie bez sznas

Uran – w Wodniku (+5,7 mag), wschodzi o 0:05, górowanie 5:20 - nie będziemy obserwować

Neptun – w Koziorożcu (+7,8 mag), wschodzi o 23:15, górowanie 3:55 - nie będziemy obserwować

Księżyce Jowisza

bez zjawisk zakryciowych

(widok w teleskopie / Callisto, Europa – Jowisz – Io, Ganimedes)

Satelity

Envisat (początek/maksimum/koniec/jasność)

23:00:01 10° SSW / 23:04:29 29° W / 23:09:00 10 NNW / +4,5 mag.

Iridium - satelity telekominikacyjne - telefonia satelitarna, http://www.iridium.com/

21:14:13 -0 mag. h=58° azymut=52° (NE ) do centrum byłsku 34.3 km (E) -8 mag. Iridium 67

21:39:55 -0 mag. h=14° azymut=343° (NNW) do centrum byłsku 59.1 km (W) -5 mag. Iridium 40

22:22:23 -6 mag. h=15° azymut=293° (WNW) do centrum byłsku 12.2 km (W) -6 mag. Iridium 81

02:25:03 -0 mag. h=39° azymut=305° (NW ) do centrum byłsku 42.9 km (E) -8 mag. Iridium 60

ISS - nie widoczna

Deep Space Object

- według uznania obserwatorów

Sprzęt obserwacyjny

teleskopy: Optisan Star 900114 II, Optisan Star 800203 IV, Optisan Star 750150 III ?

(wiem, że wygląda to jak akcja sponsorowana przez Optisan'a ale tak nie jest. Jest to czysty zbieg okoliczności)

lornetki: Leo III 12x50, Admirała 20x60

Lista uczestników (w nawiasie pseudonim, inna nazwa)

=========================================================

1. Marek Substyk (AstroCD)

2. Czesław Stasinski ?

3. Michał Juszczyk (Harnaś)

4. Piotr Molęda (Pitrek)

5. (Mardudus)

6. Wioteta (dziewczyna Mardudusa)

7. Piotr Nawałkowski (Admirał)

8. Adam Rzeszutek (Kopeć) ?

9. Paweł Schmidt ?

10. ............... to miejsce czeka na Ciebie

Na kolejne nasze zloty zgłaszają się:

1. Astrodziadek - Zabrze - Newton 355/?

2. Dawid Srebro - Katowice - Newton 153/1300

(proszę się zgłaszać na forum / e-mail -> astrocd@astrocd.pl / GaduGadu: 1000693 / telefon: 771-97-09, 0-888 503-458)

Uwaga: Osoby które nie ukończyły 18 lat muszą mieć wyraźną zgodę rodziców na uczestnictwo (najlepiej pisemną). Dojazd oraz powrót w własnym zakresie (na ogół można się umawiać z innymi uczestnikami imprezy)

Pogoda

Sobota, godz. 21

??????????????????????????????????????????

Patrząc na pogodę wg. ICM i aktualną sytuacje na niebie, prognozy są zbyt pesymistyczne, więc możemy mieć nadzieje, na dobra pogodę. Według wczorajszych (środa) prognoz, dziś miało lać, lać i 100% zachmurzenia. Aktualnie (czwartek, 19-ta) na niebie nie widze ani jednej chmurki ;-)

Jak dojechać?

Nasze miejsce obserwacji leży w miejscowości Strzyzowice (GPS: 50°23'38"N, 19°04'15"E) na wysokości 377 m. n.p.m. (czyli jest wyższe od średniej Katowicko-Chorzowskiej wysokości o prawie 100 metrów i 50 metrów od Planetarium Śląskiego)

dojazd od strony Sosnowca

- drogą na Warszawę [1], za centrum handlowym M1 w Czeladzi po dokładnie 4,0 km skręca się w lewo (jest lewy pas) na drogę [913] na Pyrzowice (lotnisko). Drogą tą jedzie się cały czas prostu (jest prawie idealnie prosta) do samych Strzyzowic. Na końcu tej miejscowości drogya skręca w lewo i objeżdza górę w lewej strony. W połowie drogi po prawej stronie jest cmentarz, a przed cmentarzem wjazd pod górę. Na górę można wjechac całkiem do końca!

dojazd od strony Chorzowa

- Chorzów, Siemianowice, Wojkowice, Strzyzowice

dojazd od strony Bytomia

- Piekary Śląskie, Bobrowniki, Wojkowice, Strzyżowice

:salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu: :salu:

Witam

Ja się też piszę na jakieś obserwacje na ten silos ale jeszcze nie teraz, bo mnie nie będzie.

Mam newtona 355 mm. Waży on w sumie 140 kg i musicie mi pomóc go poskładać i załadować bo lata już nie te i kości mnie bolą .

pozdrawiam

astrodziadek [/scroll]

Witam

Z mojej strony mogę wam tylko zyczyć bezchmurnych gwieżdzistych nocy oraz żeby jak najwięcej nas było,no i koniecznie pomórzcie "astrodziadkowi",szkoda że ostatnio nie dał znać to by dopiero było.Pozdrawiam wszystkich astromaniaków,ja niestety na 2 tygodnie będę gdzie indziej oglądać niebo,ale to już nie będzie ta atmosfera co na "silosie".

pozdrawiam Tedi

Witam

Ja się też piszę na jakieś obserwacje na ten silos ale jeszcze nie teraz, bo mnie nie będzie.

Mam newtona 355 mm. Waży on w sumie 140 kg i musicie mi pomóc go poskładać i załadować bo lata już nie te i kości mnie bolą   .

pozdrawiam

astrodziadek [/scroll]

355 mm :rr: pomoc jak najbardziej się znajdzie :salu:

Zapraszamy serdecznie

Jeśli można to ja też chciałbym sie dopisać do listy. Ale nie jest to pewne na 100% ponieważ sam nie dojadę do Strzyżowic no chyba, że ktoś mnie zawiezie lub z Pitrkiem się wybiorę. Jeszcze nie wiem, musze z nim porozmawiać. Ale do listy proszę dopiszcie mnie ze znakiem zapytania -jeszcze dam znać. Z góry THX.

[ Add: Wto 15 Cze, 2004 ]

Tylko chciałem przypomnieć, że jak bym jechał to bez sprzętu :( Może w listopadzie już nie będę na "sępa" jeździł.

Aha Marku wielkie dzięki za niedzielną propozycję. A chemii i tak nie zdawałem bo pani magister ;) powiedziała, że już za późno. Ale się wnerwiłem bo ani nie pojechałem z wami ani sobie oceny nie poprawiłem. Grrrrrrr :twisted:

Guest Paweł Schmidt

Ludziska! :D

Po męczących przekamażaniach z rodzicami, tłumaczeniu że nie tylko ja jestem tam niepełnoletni itd. się zgodzili! :Cheers: Jednak jest jeden mały problem :? Se wymyśliła że nie może mnie puścić tak w nocy samego bez znajomych,( znaczy dla Niej), dlatego żąda telefonu do jakiegoś dorosłego :roll: Więc no nie wiem Panie Marku może do Pana zadryndać??

Guest Paweł Schmidt

Heh, też prawada. A jest jakiś plan awaryjny na wypadek niepogody?? Znaczy jakieś puźniejsze terminy (nied-pon)?

To musicie koniecznie zobaczyć.

Jak nie będzie pogody to będzie tak !

Wszystkie symulacje zrobione za pomocą Starry Night Pro, z nałożonym nowym "silosowym" horyzentem.

1. Zachód Słońca

silos_01.jpg

2. "Droga Mleczna nad Katowicami" - tego nie zobaczymy nigdy chyba !

silos_02.jpg

3. Zachód Księżyca i Jowisza

silos_03.jpg

4. Perseusz i Kasjopeja na północy

silos_04.jpg

5. Wschód Słońca - kiedy do tego momentu dotrzymamy - zobaczcie jak ślicznie widac już Wenus

silos_05.jpg

:salu:

Dołożę jeszcze panoramę tego miejsca (w załączniku)

widok_z_silosa.jpg

Witam!

Marcin o co Ci chodzi w tym ostatnim poście?? Bo jakoś nie kapie.

Narazie

chodzilo mi o to ze twoi rodzice chca wiedziec z kim sie zadajesz bo martwia sie o syna . zeby ci sie nic nie stalo

[ Add: Wto Cze 15, 2004 23:04 ]

Marek znowu mnie zaskoczyles. fotki super

Szczęś Boże :)

Tradycyjnie postaram się być na Silosie w najbliższy weekend. Może nawet przygotuje coś żeby było ciekawiej... 8)

Marku, prezentacje doskonałe, ale wiesz co... :) Tak mi się troszeczkę wydaje, że Ty chyba spędziłeś nad tym przynajmniej z parę ładnych godzin :D To się nazywa poświęcenie ! Super, naprawdę widać efekt :!:

Pozdrawiam wszystkich i do weekendu !

Admiral

P.S. Tedi... czemu Cię nie będzie... :Cry: Kto teraz będzie ze mną wprowadzał wpisy do notesu ! :Cry:

P.S.2. Paweł, jeśli chcesz, to do mnie też Twoi mogą zadzwonić - 785-32-79 po 19:00 codziennie. Mam małą praktykę z przekonywaniem rodziców, że na nocne wyprawy zabieram młodzież na obserwacje astronomiczne, a nie na jakieś bezeceństwa... :wink:

Gdy Marek powie co i jak, to ja to mogę potwierdzić + zapewnienia i będzie wszystko bardziej rzeczywiste :) Grunt, żeby nas było jak najwięcej ! :Cheers:

Trochę pracy było, bo musiałem uporać się z intstrukcją podmiany tła w Starry Night Pro. Samą panorame zrobiłem już wcześniej z Tedim na silosie, a całość zmian i poprawiania Starty Night zajeło mi ok. 2 godzin.

Efekt jest jaki widać. Mogę sobie zobaczyć w którym miejscu będzie co i jak na "silosowym" niebie. Nie jest to dopracowane do szczegółów (wkradł się błąd do panoramy) ale na tami poziomie wstępnego przeglądania wystarczy

Na drugi raz chcę zrobić panoramę z tego miejsca gdzie dokładnie obserwujemy, bo to co jest teraz to jest z centralnego najwyższego miejsca w tym miejscy przy samym silosie.

Teraz przyda się to robienia mapek widokowych nieba nad horyzontem.

Przydało by się coś takiego z horyzontem Sopotni. Tam góry zasłaniają części horyzontu a warto wiedziec, co i kiedy można obserwować.

Guest Paweł Schmidt

Mardudus no to teraz wszystko jasne! mYŚLAŁEM TAK WŁAŚNIE NA POCZĄTKU ALE JEDNAK NAPISAŁEŚ "HARNAŚ" ZAMIAST pAWEŁ WIĘC CHYBA ROZUMIESZ MOJE PYTANIE. oKI MNIeJSZA Z TYM.

Admiral-Dzięki, do Ciebie też zadrynda moja Mamuśka :)