Skocz do zawartości

Katowicka wyprawa obserwacyjna nr 3 - 20/21 czerwca


Marek Substyk

Rekomendowane odpowiedzi

No nie tak całkiem odpada. Ja z Mardudusem sie piszemy na ew. jutrzejszy dzień. Ja powiem więcej piszę się na nawet poniedziałk, wtorek, środę, czwartek, piątek i sobotę

 

Kto może również jutro lub w tygodniu niech się zgłasza

 

Od zachodu idą chmury i idą. Jak przejdą będzie ładne niebo przez kilka lub kilkanaście godzin. Problem w tym, że nie dokładnie wiadomo kiedy :?

 

Przyszła sobota to już dzień po pierwszej kwadrze i w zasadzie będzie to już ostatnia okazja do obserwacji do 9-11 lipca. kiedy Księżyc znajdzie się w ostatniej kwadrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś czekamy do ostatniej chwili. Sądze, że o 20.00 ustalimy czy jedziemy.

 

[ Add: Sob 19 Cze, 2004 ]

Dzisiejsza nasza wyprawa obserwacyjna została odwołana

 

Na poniższej animacji wiadać jak ok. 19.40-20.00 powinno się w naszym regionie rozpadac. Ok. 22-23, spodziewane sa również burze ! (ale to jest mało pewne)

 

Animation1.gif

 

Jednocześnie przekładamy wyprawę na dzień JUTRZEJSZY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja z moja pania i przyjaciolmi roztawilismy grila . Na 5 minut! jak przyszla burza to nam go zwiało. Ale przed burza zdurzylem pokazac 2 kolegom plamy na sloncu

 

Plamki są na Słońcu bardzo ładne

 

Wczoraj zrobiłem jedno zdjęcie "z ręki"

 

wczoraj 17.10

 

=========================================================

 

Druga sprawa pogoda:

 

Niestety dziś nadal pochmurnie, ale za to możemy mieć pewność, że już jutro wieczorem możemy liczyć na BEZCHMURNE NIEBO !!!

 

[ Add: Nie 20 Cze, 2004 ]

Program na noc z poniedziałku na wtorek

 

Co i jak na niebie podczas 3 naszej wyprawy

 

Słońce

Słońce znajduje się w gwiazdozbiorze Bliźniąt zachodząc o 20:58 (azymut: 310°)

Zmierzch cywilny: 21:44 (Słońce 6° pod horyzontem)

Zmierzch żeglarski: 22:52 (Słońce 12° pod horyzontem)

Zmierzch astronomiczny: nie następuje (Słońce nie chowa się poniżej 18° pod horyzontem)

Słońce najniżej pod horyzontem: 0:46 (-16,17° pod horyzontem) (azymut: 0°)

Świt żeglarski: 2:39 (Słońce 12° pod horyzontem)

Świt cywilny: 3:47 (Słońce 6° pod horyzontem)

Wschód Słońca: 4:32 (azymut: 50°)

Księżyc

Księżyc (-7,8 mag.) - zachodzi o 23:50 w fazie +14,4% (az: 304°)

Planety

Merkury (-1,8 mag.) – znajduje się 3,8° od Słońca i zachodzi już o 21:21

Wenus (-4,2 mag.) - znajduje się 20,2° od Słońca i wschodzi o 3:37 przy azymucie 58,3°

Mars (+1,8 mag.) – znajduje się w Raku 28° od Słońca i zachodzi o 22:45 przy azymucie 306°

Jowisz (-1,9 mag.) – ciągle w Lwie, zachodzi 00:21 przy azymucie 283,5°

Saturn (+0,1 mag.) – w Bliźniętach 14° od Słońca, zachód już o 21.49, przy azymucie 307°

Uran (+5,7 mag.) – w Wodniku, wschodzi o 0:01 (azymut: 105°), górowanie: 5:16

Neptun (+7,8 mag.) – w Koziorożcu, wschodzi o 23:11 (azymut: 115°), górowanie 3:51

Pluton (+14,0 mag.), - w Wężu, wschodzi 19:12, górowanie: 0:03. Podczas górowania 25,3° nad horyzontem

Komety

Neat C/2001 Q4 w Wielkiej Niedźwiedzicy - jasność ok. +7 mag.

Linear C/2003 K4 w Herkulesie - jasność ok. +9 mag.

Tabur C/2003 T3 w Żyrafie - jasność ok. +10 mag.

Planetoidy

(3) Juno (+9,8 mag.) w Orle, górowanie 2:02

Księżyce Jowisza

bez zjawisk zakryciowych

(widok w teleskopie / Callisto, Io – Jowisz – Europa, Ganimedes)

Satelity

Iridium - satelity telekominikacyjne - telefonia satelitarna, http://www.iridium.com/

21:24:06 -1 mag. h=19° azymut=342° (NNW) do centrum byłsku 36.8 km (E) -6 mag. Iridium 80

22:16:23 -0 mag. h=16° azymut=294° (WNW) do centrum byłsku 134.0 km (E) -6 mag. Iridium 43

22:25:45 -5 mag. h=13° azymut=297° (WNW) do centrum byłsku 15.0 km (W) -5 mag. Iridium 18

02:16:44 -0 mag. h=38° azymut=305° (NW ) do centrum byłsku 41.8 km (E) -8 mag. Iridium 95

ISS - nie widoczna

 

[ Add: Pon 21 Cze, 2004 ]

Wg. ICM - dziś (tzn. poniedziałek) wbrew wszystkim i wszystkiego, przez całą noc z poniedziałku na wtorek bedzie bezchurne niebo w całejm południowej Polsce

 

A więc dziś jedziemy

 

Prosze zgłaszać się kto jedzie !

 

[ Add: Pon 21 Cze, 2004 ]

oto efekty braku możliwości edytowania

 

Chciałem wstawić plik pogodowy i wyskoczył błąd. Nie zdążyłem poprawić.

poniedzialek.gif

 

poniedzialek.gif

 

dzis.gif

 

slonce_20040519_151000.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Mam pewną propozycję. Jeśli nawet dzisiaj nie będzie pogody, (tzn. przynajmniej żeby nie padało), zapraszam zainteresowanych do spokania się na Silosie i ocenienienia mojego nowego znaleziska - miejsca obserwacyjnego. Proponuję:

 

spotkanie na Silosie gdzie będę czekał od 20:30 (musi być trochę wcześniej, aby było jasno). O godz. 21:15 lub trochę później przejedziemy trochę dalej, gdzie będziemy mogli zobaczyć to nowe miejsce i ocenić wspólnie czy nadaje się do obserwacji astronomicznych.

Co Wy na to ?

 

Jeśli zgłoszą się minimum 2 osoby chętne, od razu jadę ! Tylko tak jak mówię, musielibyśmy tam być nieco wcześniej. Wrażenia gwarantowane !!!

W załączniku przedstawiam przykładowe zdjęcia tego miejsca jakie zrobiłem w niedziele po południu. To miejsce jest po prostu niesamowite !!!

 

Pozdrawiam i czekam na wpisy chętnych do dziesiejszego spotkania !

Admiral

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.