Skocz do zawartości
Mistshu

Prosze o identyfikacje

Promowane odpowiedzi

Mistshu, zjedź krawędź kamola pilnikiem, wypoleruj jako tako i wytraw w 10%-kwasie azotowym. Jeżeli pojawią się figury Widmanstattena, to jest to meteoryt. Zdaje się, że to podstawowa metoda identyfikacyjna.

Ale najpierw lepiej zmierz jego gęstość, to dużo prostsze. Na podst. zdjęć wydaje się, że to lity metal, więc jeżeli gęstość wyjdzie Ci wyraźnie mniejsza od gęstości żelaza, to raczej zapomnij, że to meteoryt.

(Nawiasem mówiąc mocno wątpię, ten wbity kamień to już praktycznie dyskwalifikacja)

Pozdr.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Andee    0

Moj kumpel tez znalazl pare lat temu taki meteoryt... slabo reagujacy na pole magnetyczne itp. itd., zupelnie jak ten tutaj...

Po przecieciu bryly okazalo sie ze jest to "skwarek" skladajacy sie ze stopionego zelazka i fragmentow jego bebechow (ceramika itp.), jakims cudem trafilo pewnie do jakiegos przemyslowego pieca, a potem na halde z zuzlem, zuzel potem rozsypano na jakims polu a kumpel znalazl je po paru latach...

Piekny okaz "meteoryt zelazkowy"... :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2
Jesion w pierwszym poscie dalem przyklad...

Meteorit czy to jest tak 100% pewne ? :| Czy nie mogla jakas sila spowodowac (po upadku ), ze kamien wbil sie w niego ?

Juz chyba wszystko zostalo wyjasnione :-)

Spotkalem sie z piaskiem w meteorycie pustynnym - wypelnial spekania ale zeby wbity kamien? Raczej niemozliwe...

Esterwille nie jest z Ksiezyca - to blizniak naszego Lowicza, pochodza prawdopodobnie z tej samej planetki macierzystej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mistshu    0

Dobra moze uda mi sie zrobic ten test Widmanstattena, ale powiedzcie mi skad wziasc 10% kwas zaotowy ? :|

Gdzies wyczytalem, ze struktury Widmanstattena nie zawsze ukazuja sie na wszytskich meteorytach, prawda to ? :roll:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Mistshu    0

Juz sam nie wiem co robic. W koncu dojde do w niosku, ze lepiej pozostac w nieswiadomosci i miec chociaz nadzieje, ze to co sie trzyma w biorku jest meteorytem.

Tak jak mowilem ta brylka nie reaguje na magnes. Powiesilem go na 3 m zylce, poczekalem chwilke az sie przestanie ruszac i probowalem go przyciagac magnesem ( silnym ) Jesli to cos posiada zelazlo to sa to ekstermalnie male ilosci. Wydaje mi sie, ze z tego powodu test widmanstattena odpada ;/

[ Add: Sro 16 Cze, 2004 ]

No coz jak sie wlasnie okazlo, moglem nie sprawdzac, czy to cos jest meteorytem i zyc w nieswiadomosci. Po zebraniu sil i odkrojeniu kawalka tego "meteorytu" przystapilm do testow. Po pierwsze ku mojemu zdziwieniu cosik dal sie pokroic niczym maslo z lodowki. Dalo mi to troche do myslenia i postanowilem ponownie sprawdzic go lutownica. Szybko okazlo sie , ze moj meteoryt to nic innego jak brylka cyny :oops::Cry::oops::Cry::oops::Cry: . Przy pierwszym tescie zapomnialem, ze wieksza brylka cyny dlugo sie nagrzewa, gdy sprobowalem na malym kawalku roztopila sie blyskawicznie :| Jak by na to nie patrzec, to mam teraz duzy zapas cyny na okolo 1 rok :mrgreen:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Buuuhahaha :Loveit: My tu o Widmanstattenach, meteorytach księżycowych, testach-nietestach, a to cyna! No to pojechałeś... Ale sobie przynajmniej pogawędziliśmy :D

Pozdrawiam,

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
el3k    57

hehe ja mam 3 kawałki manganu technicznego i też myślałem że to meteoryty :mrgreen: :mrgreen:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość Janusz_P.   
Gość Janusz_P.

Jeśli naprawdę chcesz jakiejkolwiek identyfikacji to zapodaj ostre fotki, te są mówiąc mniej oględnie o kant d... rozbić, nic na nich nie widać bo nieostre jak foty fałszerzy UFO, jak nie masz dobrej cyferki z makro to nie jest problem 8) połóż go na szybie skanera i po problemie :wink: :roll:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wiatr    179

a gdyby komuś zależało to mogę zrobić analizę przynjmniej jakościową z czego toto jest zrobione

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
meteorit    2

Cze!

A co masz mikrosade elektronowa? Ja mam dostep do mikroskopu elektronowego jeszcze przez 2 m-ce i przebadalem juz prawie wszystkie swoje pseudometeoryty... jak dotad bez pozytywnych rezultatow :(

Ale sprzet jest fajny! Gdy ogladasz sobie przekroj pod powiekszeniem x500 to prawie jak astro!!! :D

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
wiatr    179

myślałem o czymś prostrzym, jeżeli toto jest metaliczne to na początek klasycznie skład tego"stopu" - głowne składniki; ślady możnaby np polarograficznie (mikrosondy nie mam)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta