Skocz do zawartości

Kometa ISON na zdjęciach STEREO, SOHO i innych sond


Rekomendowane odpowiedzi

Zauważcie, że ISON dopiero weszła w pole widzenia LASCO 3 i jest kątowo oddalona od Słońca o 60% dalej niż Lovejoy na zdjęciu zamieszczonym przez Adama. Gdy Lovejoy weszła w pole LASCO 3 to wydaje się, że miała jasność zbliżoną do ISONa, co widać na tym filmie:

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najświeższe zdjęcie ISONa z sondy SOHO (obrobione przeze mnie):

ISON SOHO.jpg

 

Obecna sesja zdjęć już chyba się zakończyła, więc następne fotografie dostaniemy po przerwie - według terminarza ok. 13:25 czasu polskiego.

 

Trzeba jeszcze trochę poczekać żeby móc porównywać C/2012 S1 do C/2011 W3, jak mówi Radek, ostatnio załączone zdjęcie Lovejoya było trochę niemiarodajne z uwagi na inny moment, w którym obie komety się znajdowały.

 

Tutaj jeszcze jeden filmik o Lovejoy'u - tym razem widzianym z różnych sond, w tym SOHO:

 

... i na dokładkę jeszcze prawdziwa Kometa Stulecia:

 

Pomijając już jak bardzo C/2006 P1 (McNaught) różniła się od ISONa i Lovejoya, widzimy też jaką kometa musi mieć jasność już w SOHO żeby zostać bardzo jasnym obiektem na naszym niebie ;)

 

Edytowane przez MikolajSabat
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo i nie :-P

 

attachicon.gifporownanie_komet.jpg

 

Miałem na myśli takie ogólne porównanie kiedy ISON będzie jeszcze bliżej Słońca - zobaczymy, czy też będzie tak zyskiwał na jasności jak Lovejoy. Jednak Twoje porównanie jest bardzo fajne ;)

 

Na szybko zmontowałem krótką animację ruchu C/2012 S1 z LASCO C3:

http://astromikolaj.blogspot.com/2013/11/animacja-ruchu-komety-ison-na-zdjeciach.html

Przepraszam za bardzo słabą jakość, ale nie mam wystarczającej chwili wolnego czasu żeby zrobić to lepiej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

albo i nie :-P

 

attachicon.gifporownanie_komet.jpg

 

Na zdjęciach z popołudniowej transmisji danych z sondy SOHO w "głowie komety" widać delikatne przepalenie (saturację detektora).

CCD koronografu LASCO wykazuje pierwsze oznaki przesycenia światłem w momencie gdy obiekt ma jasność +1.5 mag i większą.

20131127_1242_c3.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach z popołudniowej transmisji danych z sondy SOHO w "głowie komety" widać delikatne przepalenie (saturację detektora).

CCD koronografu LASCO wykazuje pierwsze oznaki przesycenia światłem w momencie gdy obiekt ma jasność +1.5 mag i większą.

 

Też tak mi się zdawało (że obiekt musi mieć +1.5 mag), dopóki nie zauważyłem że beta Sco (+2.6 mag) też nasyca detektor na ostatnich zdjęciach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, to gwiazda w lewym dolnym rogu z saturacją to Antares (+1 mag) a zaraz na prawo od niego, rozmyty obiekt to M4. Biorąc pod uwagę że Antares wydaje się być trochę jaśniejszy od komety stawiam własnie na ok. +1.5 mag.

 

A swoją drogą dzisiaj zespół naukowców pracujący przy SOHO wykonywał zdjęcia w różnych filtrach.

Przy 90 sek ekspozycji w filtrze pomarańczowym kometa przesyca detektor nieprawdopodobnie. Z kolei w świetle niebieskim przy eksp 300 sek. Obraz komety był bardzo słaby. Zdjęcia które publikowane są we wczesniejszych postach są wykonywane w filtrze clear (ekspozycja ok 18 s).

Jak tylko wrócę do domu, wrzucę tutaj kilka obrazków dla porównania.

 

Jesli Piotrek albo ktoś ma czas i ochotę pobawić się ftsami, są one tutaj:

ftp://lasco6.nascom.nasa.gov/pub/lasco/lastimage/level_05/131127/c3/

 

Zdjęcia są ciekawym źródłem informacji, jak spora jest obecnie emisja i dominacja pyłu w strukturze obiektu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się nie mylę, to gwiazda w lewym dolnym rogu z saturacją to Antares (+1 mag) a zaraz na prawo od niego, rozmyty obiekt to M4. Biorąc pod uwagę że Antares wydaje się być trochę jaśniejszy od komety stawiam własnie na ok. +1.5 mag.

 

Tak, tak - to Antares. Ale widać też gwiazdę beta Sco (+2.6 mag), na prawo w dół od Słońca, która też chyba nasyca detektor. Oczywiście kometa wygląda na znacznie jaśniejszą od niej i +1.5 mag wydaje się być rozsądnym oszacowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej nie jest kometa. Na zdjęciu widać jeszcze kilka słabszych "obiektów", które nie za bardzo da się zidentyfikować. Zdjęcia ze STEREO i SOHO z momentu, w którym było wykonane to zdjęcie wskazują, że kometa w tym czasie nie była jaśniejsza od około +1 mag. Aby było ją tak dobrze widać jak na tym zdjęciu, musiałaby ona mieć jasność co najmniej -2 mag, a pewnie nawet znacznie więcej (może nawet -5 mag).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką lupkę dodałem. Chodzi mi o tą kreskę przed kometą.

 

To zwykłe przesycenie detektora. Kiedy ilość ładunków generowanych w pikselu matrycy CCD jest większa niż jego pojemność, ładunek rozlewa się na boki. A przynajmniej tak było w kamerach starego typu. Nawet dobrze, że tak się dzieje, bo łatwo na tej podstawie oszacować zmiany jasności komety.

 

EDIT Przy okazji, oglądając zdjęcia z bliskiego przejścia Lovejoya w 2011 zauważyłem, że w pewnym momencie "spajki" się zmniejszają, tak jakby kometa traciła jasność. Jest to wyraźnie widoczne tuż przed peryhelium i tuż po na

z LASCO C2 od 01:00. Ktoś wie, czy to efekt "instrumentalny", bo rzeczywisty spadek jasności wydaje się nie mieć sensu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już o SOHOwych krechach mowa, popatrzcie na najnowsze profesjonalnie obrobione zdjęcie ISONA:

 

20131127_2030_c3_1024.jpg

 

Krecha coraz większa, kometa coraz jaśniejsza. Mówi się już o jasności schodzącej na minusowe wartości magnitudo, o czym wspomniałem w sąsiednim wątku.

Edytowane przez MikolajSabat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już o SOHOwych krechach mowa, popatrzcie na najnowsze profesjonalnie obrobione zdjęcie ISONA:

 

attachicon.gif20131127_2030_c3_1024.jpg

 

Krecha coraz większa, kometa coraz jaśniejsza. Mówi się już o jasności schodzącej na minusowe wartości magnitudo, o czym wspomniałem w sąsiednim wątku.

 

 

Rob Matson podaje -1.5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.