Skocz do zawartości

Kometa ISON na zdjęciach STEREO, SOHO i innych sond


Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomość o jasności -0.5 do -1 pisałem kiedy jeszcze kometa faktycznie na tyle była oceniana, teraz jest to już -1,5 - to pokazuje jak dynamicznie sytuacja się zmienia :)

 

Dla porównania:

20131127_2132_c3_1024.jpg

Tak wygląda C/2012 S1 (ISON) o jasności szacowanej na -1.5 mag

 

lasco_planets.jpg

Na tym zdjęciu znajduje się masa planet o różnych jasnościach. Jowisz ma tutaj jasność -1,6 mag - prawda, że ISON już go przypomina?

 

 

Muchozol,
Na czym polega ta profesjonalna obróbka?

EDIT: Nie chciałem pisać kolejnego posta żeby odpowiedzieć na to pytanie ;)

Mówiąc o profesjonalnej obróbce miałem na myśli to, że są to zdjęcia opublikowane bezpośrednio przez NASA, już w jpg, czy w czym ktoś sobie zapisze. Takie zdjęcia w przypadku LASCO C3 mają niebieskie tło i pojawiają się na stronie z pewnym opóźnieniem - bardzo często na tyle dużym, że chcąc odkryć jakąś kometę, bazując wyłącznie na gotowcach, nie ma takich szans ;) . Najświeższe zdjęcia pojawiają się w formie plików z rozszerzeniem .fts i należy samodzielnie poddać je obróbce. Łatwo je poznać, bo zwykle ich tło jest w odcieniach szarości :D Wspomniałem o tym "profesjonalnym" obrabianiu żeby rozgraniczyć tamte załączniki od moich wcześniejszych, które przedstawiałem po własnej obróbce - żeby ktoś się nie zmylił, że z jednego koronografu to samo zdjęcie może wyglądać na 2 różne sposoby :)

 

Edytowane przez MikolajSabat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://cometison.gsfc.nasa.gov/

http://stereo-ssc.nascom.nasa.gov/comet_ison/

tutaj natomiast będą wrzucane fotki z bliskiego przelotu :)

edit. teraz zauważyłem, że pierwszy link jest taki sam jak u Limaxa ;)

ps. też macie problemy z ładowaniem strony z ostatnimi zdjęciami z LASCO C3? :P

Edytowane przez kwiku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. też macie problemy z ładowaniem strony z ostatnimi zdjęciami z LASCO C3? :P

 

Dlatego polecam też stronę

http://helioviewer.org

 

Można też zerkać na najnowsze z FTP:

 

ftp://lasco6.nascom.nasa.gov/pub/lasco/lastimage/lastimg_C3.gif

ftp://lasco6.nascom.nasa.gov/pub/lasco/lastimage/lastimg_C2.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj strona, na której na bieżąco są podawane najnowsze efemerydy czasu peryhelium i takie parametry jak prędkość, odległość do Słońca i jasność. Nie wiem skąd biorą jasność, ale chyba z SOHO. Jak dalej będzie szło tak dobrze, to ISON może pobić maksymalną jasność McNaughta, -5.5 mag.

 

http://www.cometison2013.co.uk/perihelion-and-distance/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Estimated Visual Magnitude czyli oczekiwana jasność, pewnie z efemerydy z MPC jest podana ta jasność.

 

Całkiem możliwe, chociaż jest ona w dużej zgodzie z faktyczną jasnością komety jaka wynika z obrazów SOHO. Być może nanoszą jakieś poprawki do efemerydy, nie wiem. Albo po prostu kometa zaczęła się zachowywać dokładnie tak, jak przewidywała efemeryda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to tylko porównania na przykładzie fotometrii lovejoya z 2011 roku, każda kometa jednak się zachowuje inaczej. poczekamy zobaczymy! tymczasem kto tu Nam zagląda do obiektywu LASCO C2 :D:flirt:

latest.jpg

Edytowane przez kwiku
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.