Skocz do zawartości

M57 trochę inaczej ;)


Patrix

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Temat chodził mi po głowie już od dawna. Przeczytałem większość stron dostępnych w sieci zanim zdecydowałem się na zakup. W sumie to tylko £100,ale bałem się,że filtr będzie leżał nieużywany. Teraz się cieszę,że go jednak mam,gdyż każdy skrawek czystego nieba wykorzystuję na spektroskopie,tylko... nie potrafię obrobić materiału.

 

Tak mi się wydaję,że mam ambitne plany ;) ale prosiłbym o pomoc w starcie,szczególnie Rika,Hansa i Frugosława,gdyż te osoby siędzą w temacie. Na pewno widzieliście ten link http://stargazerslounge.com/topic/194881-m57-spectrum/. I tu rodzi się pytanie. Jak w Visual Specu dojść do takiego efektu? Może znacie jakieś tutki,których jeszcze nie przerabiałem? Nie wiem jak skalibrować widmo mgławicy planetarnej. Próbowałem kamerą mono,kamerą kolor i Canonem i na razie mam wielkie gó....A materiał się kisi na dysku,z powodu braku umiejętności.

 

Na razie mam sam stack M57 z ED80 f6,5,Star Analyzer 100 i Canon 600Dmod.

 

 

M57_spectrumv2.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracja to niestety nie jest bajka. Co mozna zrobic? Najsenswniej zbudowac sobie markery. Na przyklad lamkpi z żarówką nadajacacą w konkretnym widmie. Dwie takie lampki (e.g. jedna dla sodu, druga dla tlenu) pozwola Ci przeprowadzic kalibracje dla twojej matrycy, ogniskowej etc. dajac dwa punkty oparcia.

 

Metoda jaka ja stosowalem byla inna. Zastosowalem manualny proces opierający się na pasmach absorbcyjnych naszej atmosfery. Jak wyglada procedura? Musisz po prostu osiągnąc pełne widmo jakiejś jasnej gwiazdy. Takie, które bezdyskusyjnie pozwoli Ci na ropoznanie tych najbardziej specyficznych linii absorpcyjnych. Nastepnie zlokalizowac linie absorpcyjne z naszej atmosfery ( n.p. tlenowe). Na ich podstawie rozciagniesz skale tak aby pokryla sie znanymi wartosciami dla lini absorbcyjnych atmosfery ziemskiej z liniami zarejestrowanymi w widmie. To bardzo silne linie, nie sposob ich przeoczyc. Popatrz jak to wygląda u mnie - kalibrowane na atmosferycznych liniach tlenu :

 

test-full20res.jpg

 

 

Dobrymi markerami są też linie H gamma , alfa i beta, ale tu już musisz dobrać sobie do testów gwiazde która ma je dość silne (coś młodego) i nie popitala jakoś masakrycznie, (aby Ci Red Shift nie namieszał).

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.