Jump to content
Sign in to follow this  
patrix

M57 trochę inaczej ;)

Recommended Posts

Witam.

Temat chodził mi po głowie już od dawna. Przeczytałem większość stron dostępnych w sieci zanim zdecydowałem się na zakup. W sumie to tylko £100,ale bałem się,że filtr będzie leżał nieużywany. Teraz się cieszę,że go jednak mam,gdyż każdy skrawek czystego nieba wykorzystuję na spektroskopie,tylko... nie potrafię obrobić materiału.

 

Tak mi się wydaję,że mam ambitne plany ;) ale prosiłbym o pomoc w starcie,szczególnie Rika,Hansa i Frugosława,gdyż te osoby siędzą w temacie. Na pewno widzieliście ten link http://stargazerslounge.com/topic/194881-m57-spectrum/. I tu rodzi się pytanie. Jak w Visual Specu dojść do takiego efektu? Może znacie jakieś tutki,których jeszcze nie przerabiałem? Nie wiem jak skalibrować widmo mgławicy planetarnej. Próbowałem kamerą mono,kamerą kolor i Canonem i na razie mam wielkie gó....A materiał się kisi na dysku,z powodu braku umiejętności.

 

Na razie mam sam stack M57 z ED80 f6,5,Star Analyzer 100 i Canon 600Dmod.

 

 

M57_spectrumv2.jpg

 • Like 5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeszcze może jedna zajawka i kolejne pytanie. Jak skalibrować widmo mgławicy?

 

SCT 9.25,Canon 600D mod,Star Analyzer 100

 

 

M42_spektrum_v2.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalibracja to niestety nie jest bajka. Co mozna zrobic? Najsenswniej zbudowac sobie markery. Na przyklad lamkpi z żarówką nadajacacą w konkretnym widmie. Dwie takie lampki (e.g. jedna dla sodu, druga dla tlenu) pozwola Ci przeprowadzic kalibracje dla twojej matrycy, ogniskowej etc. dajac dwa punkty oparcia.

 

Metoda jaka ja stosowalem byla inna. Zastosowalem manualny proces opierający się na pasmach absorbcyjnych naszej atmosfery. Jak wyglada procedura? Musisz po prostu osiągnąc pełne widmo jakiejś jasnej gwiazdy. Takie, które bezdyskusyjnie pozwoli Ci na ropoznanie tych najbardziej specyficznych linii absorpcyjnych. Nastepnie zlokalizowac linie absorpcyjne z naszej atmosfery ( n.p. tlenowe). Na ich podstawie rozciagniesz skale tak aby pokryla sie znanymi wartosciami dla lini absorbcyjnych atmosfery ziemskiej z liniami zarejestrowanymi w widmie. To bardzo silne linie, nie sposob ich przeoczyc. Popatrz jak to wygląda u mnie - kalibrowane na atmosferycznych liniach tlenu :

 

test-full20res.jpg

 

 

Dobrymi markerami są też linie H gamma , alfa i beta, ale tu już musisz dobrać sobie do testów gwiazde która ma je dość silne (coś młodego) i nie popitala jakoś masakrycznie, (aby Ci Red Shift nie namieszał).

 

Pozdrawiam.

Edited by Hans

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Zobaczyć powierzchnię Wenus.... - mapa promieniowania termicznego (sezon 2020)
   Zacznę od zdjęcia a potem będą technikalia, opisy zbierania materiału oraz informacje o obróbce
   6 maja faza Wenus zmalała poniżej 20% więc zaczął się najlepszy okres kiedy możemy podejmować próby rejestracji promieniowania termicznego powierzchni Wenus. Czas ten potrwa mnie więcej 17-18 maja kiedy to planeta będzie już zbyt blisko Słońca i kontrast zmaleje uniemożliwiając (lub utrudniając) rejestrację tego zjawiska.
    • Like
   • 30 replies
  • Własny guider? Ależ to bardzo proste !
   "Guider? Ależ to bardzo proste". Co to jest guider to raczej większość z nas wie. Jak dobrać jego parametry do posiadanego setupu - uuuuu... tu już gorzej. Nie wdając się w rozważania naukowe chcę Wam dziś zaproponować prosty i świetnie działający guider dla setupów głównych o skali obrazu 1.5 arcsec/piksel i mniejszej, czyli od 1.5 do nieskończoności ( wiadomość dla Taysona).
    • Haha
   • 44 replies
  • Montaż "Wirus 2020"
   A właściwie montażyk. Ponieważ mam od niedawna drukarkę 3D zająłem się analizą projektu podlinkowanego przez Gayosa w temacie o wydrukach 3D.
   • 117 replies
  • Astropolis w czasie pandemii - informacje o reklamie
   Nie chcę w tym miejsc rozwodzić się na temat aktualnej sytuacji epidemicznej (słyszymy to wszędzie z dużą intensywnością) więc przejdę od razu do rzeczy. Wielu członkom naszej społeczności wirus skomplikuje życie w sferze ekonomicznej i ten post chciałbym dedykować dla nich (dla nas?).
    • Like
   • 17 replies
  • MGAB-V249 - nowy rodzaj gwiazd zmiennych!
   Gwiazdy zmienne można poszukiwać na dwa sposoby. Obserwujemy losowy fragment nieba w poszukiwaniu obiektów zmieniających swój blask lub korzystamy z archiwalnych danych pomiarowych wykonanych przez różne obserwatoria astronomiczne (np. ASAS-SN, ZTF).
    • Thanks
   • 14 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.