Skocz do zawartości

Srebne obłoki


Adamo

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Paweł Schmidt

No, są też zwane OBŁOKAMI SREBRZYSTYMI (NLC). Jest to lód zawarty w mikrokryształkach różnych soli, zanieczyszczeniach organicznych, jonach gazów i innych takich tam małych (mikroskopijnych) cząstek zawarych w atmosferze, są one (NLC) również spokrewnione z chmurwami pierzastymi. Występują bardzo wysoko w atmosferze, są widoczne na ciemnym niebie doputy oświetla je Słońce zanyużone już głęboko pod horyzontem (od6 do 16stopni). Zjawisko można wylukać najczęściej w Czerwcu i Lipcu, przypominają podobno Cirrusy lub Cirrostratusy, mają barwe białą bądź niebieskawą.

 

No to tak to z grubsza wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to konkretne zjawisko meteorologiczne ale bardzo ładne.

Srebrzyste obłoki tworzą się na bardzo dużych wysokościach rzędu 300-600km i nie jest do końca wyjaśnione ich pochodzenie. Jedni twwierdzą że pochodza z pyłu wulkanicznego a inni zaś że jest to pochodzenie kosmiczne :wink:

Kiedyś udało mi się coś takiego sfotografować:

sr6.jpg

więcej na: mojej stronie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Owszem za duża o rząd wielkości bo tworzą sie w atmosferze do wysokości zwykle 80-90km a zaczynają sie od powiedzmy 25-30 km :salu:

Zobacz choćby te z wcześniejszego wątku nasz rodzime pod http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic...p?t=927&start=0 lub z pełnym wypasem z dalekiej finlandi i http://www.polarimage.fi/ przeglądnij całe menu bo jest naprawdę na czym oko oprzeć :salu:

 

300-600 km to domena Hubbla, Irydium i Stacji Kosmicznej czyli głęboka próżnia przestrzeni wokółziemskiej i nie ma tam mowy o zjawiskach atmosferycznych :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosimy o fotki jeśli to możliwe. :D

--------------------------------------------

 

Niestety, po pierwsze, nie miałem sprzętu, a po drugie, to zapomnij o dłuższych niż migawkowe ekspozycjach z samolotu. :(:lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z południowej Polski widoczne są najwyżej kilka razy do roku w maju, czerwcu lub lipcu, więc trzeba mieć trochę szczęścia aby je złapać na pogodnym, czystym i bezksiężycowym niebie 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4° szerokości geograficznej a taka różnica. W Gdańsku codziennie, a u nas kilka razy w roku. No nic. Macie szczęście północni koledzy.

 

Za to wam napisze, że u nas o północy gwiazdozbiór Sztrzelca, jest za to 4° wyżej nad horyzontem niż u was. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za to u mnie widać jakby ktoś włączył latarkę na Słowacji i oświetlał od tyłu Giewont. :D

Poza tym nawet w najkrótszą noc droga mleczna i niebo jest porównywalne z tym w Jodłowie a zasięg 2km od domu wahał się od 6.0 nad górami do6.5 w zenicie.

Niestety obłoków w tym roku nie dane mi było ujrzeć :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że na razie świecą tylko na Giewont. Widziałem zdjęcie z Alp, gdzie wszystkie góry wokół jakiegoś kurortu są oświetlone potężnymi jupiterami. Ludziom naprawdę odbija z nadmiaru pieniędzy :wink:

A Droga Mleczna owszem pikna była dwa dni temu. Wyjechałem 10km za miasto i widać było niemal do samego horyzontu. Zasięg 6.0 mag.

 

[ Add: Nie Lip 04, 2004 12:59 ]

Wczoraj w nocy bardzo ładnie było widać obłoki srebrzyste w południowej Polsce, do wysokości ok. 7 stopni na horyzontem. Pięknie pobłyskiwały w powietrzu czystym jak kryształ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Czy to aby napewno obłoki srebrzyste czy tylko zrebrzące się chmurki oświetlone Księżycem  :roll:

 

Nigdy wcześniej nie widziałem "podczas" Księżyca tego typu chmurek. Te na zdięciu znajdowały się na północy i NW, więc stwierdziłem, że to są właśnie obłoki srebrzyste, ale mogę się mylić :roll:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.