Skocz do zawartości

Kolimacja a ustawienie wyciągu


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Jak nalezy ustawić wyciąg przy kolimacji teleskopu metodą Hamala - na pudełko po filmie ?

W jakiej pozycji ma wyć wyciąg ? Zauwazyłem że ustawienia odrobinę się zmieniają przy innych ustawieniach wyciągu okularowego ( wyżej w środku niżej ...) .

 

Przy kolimacji najlepiej ustawić teleskop, jak podczas obserwacji :)

Wysuw wyciągu w punkcie ostrości najczęściej używanego okularu.

Pochylenie - elewacja, średnie tzn. 45 -60*

Pozdrawiam

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepiej i chyba najdokładniej jest ustawiać na dużym wysunięciu wyciągu, bo wtedy odbicie LG w LW jest większe i łatwiej je precyzyjnie dopasować z krawędzią LW (nie ma dużej przerwy). Bardziej precyzyjnie widać też położenie LW w osi wyciągu, bo jest mniejsza odległość od krawędzi LW do drawtube. Oczywiście to wszystko jest pozorne :)

 

Przy kolimacji najlepiej ustawić teleskop, jak podczas obserwacji :)

Wysuw wyciągu w punkcie ostrości najczęściej używanego okularu.

Pochylenie - elewacja, średnie tzn. 45 -60*

Pozdrawiam

 

Myślę, że w przypadku wizuala i metodzie Hamala to nie ma znaczenia, bo i tak wyciąg się nie ugnie pod ciężarem takiego kolimatora, ale to nie problem, bo okulary też nie są ciężkie. W astrofoto jest to ważniejsze i można wtedy sobie zasymulować jak się ugnie wyciąg pod wpływem obciążenia i zrobić na to poprawkę. Jeśli używamy lasera, to lepiej jest ustawić tubę wyciągiem do góry i nie dokręcać lasera śrubką - wtedy jest on zamocowany powtarzalnie i równolegle do osi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepiej i chyba najdokładniej jest ustawiać na dużym wysunięciu wyciągu, bo wtedy odbicie LG w LW jest większe i łatwiej je precyzyjnie dopasować z krawędzią LW (nie ma dużej przerwy). Bardziej precyzyjnie widać też położenie LW w osi wyciągu, bo jest mniejsza odległość od krawędzi LW do drawtube. Oczywiście to wszystko jest pozorne :)

 

 

Myślę, że w przyp adku wizuala i metodzie Hamala to nie ma znaczenia, bo i tak wyciąg się nie ugnie pod ciężarem takiego kolimatora, ale to nie problem, bo okulary też nie są ciężkie. W astrofoto jest to ważniejsze i można wtedy sobie zasymulować jak się ugnie wyciąg pod wpływem obciążenia i zrobić na to poprawkę. Jeśli używamy lasera, to lepiej jest ustawić tubę wyciągiem do góry i nie dokręcać lasera śrubką - wtedy jest on zamocowany powtarzalnie i równolegle do osi.

 

Wizual, na astrofoto się nie znam.

1. Każdy (kitajski :) ) wyciąg żyje swoim "życiem" :) a jego "życie" łatwo prześledzić laserem (przyglądając się plamce na LG i LW), gdy płynnie zmieniasz "wysuw" pomiędzy skrajnymi położeniami :) w tym momencie Twoja pierwsza rada idzie do kosza :) (czywiście zakładamy, że wyciąg jest prawidłowo ustawiony względem osi optycznej teleskopu)

 

2. Teleskop "rozkładany", taurus, columbus, SW etc. gnie się przy zmianie pochylenia (widziałem jak plamka przesuwa się po zwierciadle przy zmianie elewacji w kilku tego typu teleskopach), w tym momencie Twoja druga rada idzie do kosza :)

 

3. Popatrz na UTA (po polsku "górę") typowego teleskopu UL (Ultra Light) - to się musi ugiąć przy kilogramowym okularze :) a przy F/4 - F/5 ma to już duże znaczenie dla jakości obrazu.

 

Podsumowując: kolimujesz tak jak obserwujesz :)

 

W kwestii kolimacji najlepsze źródło to: http://web.telia.com/~u41105032/kolli/kolli.html

Wyczytasz tam między innymi, że długość drawtube musi być dostosowana do światłosiły teleskopu.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) mój zwykły Crayford SW nie wykazuje zauważalnych zmian położenia plamki przy zmianie wysuwu, na tej podstawie wnioskowałem, że to raczej nie ma znaczenia, skoro największa chińska tandeta daje radę :)

2) jeśli mówimy o rozsuwanych, to masz rację, ja natomiast mówiłem o pełnych tubach, które są jednak popularniejsze. Nie wiemy, jaką ma Boma :)

3) w jaki sposób chcesz zrobić symulację obciążenia kilogramowego okularu wkładając kolimator, co ma kilkadziesiąt gramów?

 

Jeśli chodzi o 2 i 3, to nie zaszkodzi zastosować się do Twoich rad, bo na pewno niczego nie pogorszą, a mogą poprawić. Natomiast co do 1, to jeśli chodzi o moje oko, to jestem w stanie dużo dokładniej określić wzajemne położenie 2 okręgów, jeśli mają podobną średnicę :) Ale to się w zasadzie pokrywa, bo optymalne średnice są gdzieś ciut ponad połową zakresu, a okulary też w tamtej okolicy ostrzą. Trzeba jedynie pamiętać, żeby nie ostrzyć na samych końcówkach, bo tam rzeczywiście laser zmienia położenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady - ustawie wyciąg w pozycji najczęsciej używanej czyli jakoś w środku przesuwu . Teledkop to brzmi dumnie - ja mam akurat wersję dekoracyjna - Bresser junior 76/350 - lustra głównego nie reguluje się ( zrobiłem kropę i zamontowałem spowrotem) a LW jak najbardziej . Postawiłem kropkę jak każe Hamal ale mam kłopot z ustawieniem symetrycznym białego okręgu w ciemnym polu tubusu. W obesrwacjach dziennych teleskop ostrzy niemal idealnie - gorzej przy SR6 ale daje radę ... zaś na gwiazdach jest znośnie przy H20 a przy SR6 gwaiazdy nie są punktowe jak poprzednio , Sprawdzę w sklepie przy pomocy lasera ale też chciałem się nauczyć samodzielnie to robić.

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Teleskop "rozkładany", taurus, columbus, SW etc. gnie się przy zmianie pochylenia (widziałem jak plamka przesuwa się po zwierciadle przy zmianie elewacji w kilku tego typu teleskopach), w tym momencie Twoja druga rada idzie do kosza :)

W moim starym Columbusie żaden laser się nie przesuwał. Taki wyjątek ;)

 

Osobom, które dopiero uczą się kolimacji mogę tylko podpowiedzieć w kilku męskich słowach że nie ma co srać ogniem i brandzlować się z kolimacją. Owszem, teleskop trzeba skolimować ale bez przesadyzmu, to nie fotoastro.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może jedna obserwacja. Położenie teleskopu wyciągiem do góry zmniejsza możliwość rotacji LW przy jego ustawianiu z uwagi na specyficzne ustawienie środka ciężkości. Przy dokręcaniu śrub grozi wtedy głównie niewielki ruch LW w górę i w dół. Przy skośnym ułożeniu, jak w dobsonie, LW ma też tendencję do rotacji w trakcie dokręcania. Poza tym zgadzam się z ostatnimi zdaniami Piotra.

 

Edytowane przez Blondas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze może jedna obserwacja. Położenie teleskopu wyciągiem do góry zmniejsza możliwość rotacji LW przy jego ustawianiu z uwagi na specyficzne ustawienie środka ciężkości. Przy dokręcaniu śrub grozi wtedy głównie niewielki ruch LW w górę i w dół. Przy skośnym ułożeniu, jak w dobsonie, LW ma też tendencję do rotacji w trakcie dokręcania. Poza tym zgadzam się z ostatnimi zdaniami Piotra.

 

Nie planowałem kupna tego Bressera - ale go mam . Chciałem refraktor . Z prespektywy czasu jest OK - nauczę się kolimacji bo może przyjdzie czas na prawdziwe lustro. Dostałem go z rozkręconym LW i ustawiam jak umiem ... Dobrze ostrzy na krajobrazach zaś w gwiazdach jest sabiej zwłaszcza przy SR6 - może za dużo od niego wymagam :) . Ale Jowisza już widziałem z księżycami więc chyba coś dobrze zrobiłem. "Brandzluje" się kolimacją bo jej nie znam - a bez jej znajomości nie ma mowy o użuwaniu Newtona . Jak dotąd mam zabawę dobrą . Szkoda że nie ma księżyca bo bym sprawdził lepiej . Ale idąc za Waszymi wskazówkami i linkiem od -rokity- jak będzie okazja poszukam jasnej gwiazdy i sprawdzę . Chwilowo jest pochmurno .

 

rokita - "Jedno jest pewne teleskopu nie kupuje się po to, aby go kolimować" - tu masz rację ! Ale ciekaw jestem czy jest tu na forum właściciel Newtona, który ... nigdy np. przez rok caly nie sprawdzał lub nie robił kolomacji????

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno jest pewne teleskopu nie kupuje się po to, aby go kolimować :)

Pozdrawiam

A tu sie nie zgodzę... Kolimacja teleskopu - zwłaszcza newtona choć oczywiście nie tylko - jest w pewnym sensie czynnością serwisową, zapewniającą poprawna jego pracę...

 

Samochód też kupujesz po to by nim jeżdzić, a jednak myjesz go, lejesz i zmieniasz olej, odkurzasz, naprawiasz co się zepsuło itd... A jak masz gaz to od czasu do czasu podłączasz się pod komputer celem jego regulacji... I nie moża powiedzieć że samochodu się nie kupuje po to by robić te wszystkie rzeczy... Bo jeśli ich nie będziesz robić, to prędzej czy później szlag go trafi...

 

Tak samo jest z kolimacją... robisz ją i sprawdzasz co jakiś czas by sobie zapewnić możliwie najlepszy obraz... A jeśli jej nie będziesz robić, za to będziesz wozić, nosić i przestawiać tubę, to za którymś razem jak popatrzysz w okular to szlag trafi....Ciebie..:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie napisałem, że nie należy kolimować, kolimować raz na rok itp.

 

Wracając do meritum, jeżeli LW było wyciągnięte, to jest dużo trudniej, przy kolimacji optycznej w takim przypadku najlepiej podłożyć kartkę papieru milimetrowego naprzeciw wyciągu, aby dobrze obramować LW i zmierzyć ew. przesunięcia.

 

 

rokita - "Jedno jest pewne teleskopu nie kupuje się po to, aby go kolimować" - tu masz rację ! Ale ciekaw jestem czy jest tu na forum właściciel Newtona, który ... nigdy np. przez rok caly nie sprawdzał lub nie robił kolomacji????

 

Spokojnie, nie bez powodu na końcu zdania dałem taki symbol " :) ", sam kolimuję mojego "składaka" za każdym razem w "polu" laserem i raz w miesiącu optycznie w domu w ramach ogólnego przeglądu.

 

A tu sie nie zgodzę... Kolimacja teleskopu - zwłaszcza newtona choć oczywiście nie tylko - jest w pewnym sensie czynnością serwisową, zapewniającą poprawna jego pracę...

Jedyną moją intencją był żart a nie krytyka, nawiązując do Twojej analogii, nie kupuje się samochodu, aby go myć, wymieniać olej czy naprawiać, ale się to po prostu robi, czynności te nie stanowią "sensu" jego posiadania a tylko część "treści" :)

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie nie napisałem, że nie należy kolimować, kolimować raz na rok itp.

 

Wracając do meritum, jeżeli LW było wyciągnięte, to jest dużo trudniej, przy kolimacji optycznej w takim przypadku najlepiej podłożyć kartkę papieru milimetrowego naprzeciw wyciągu, aby dobrze obramować LW i zmierzyć ew. przesunięcia.

 

 

 

Spokojnie, nie bez powodu na końcu zdania dałem taki symbol " :) ", sam kolimuję mojego "składaka" za każdym razem w "polu" laserem i raz w miesiącu optycznie w domu w ramach ogólnego przeglądu.

 

Jedyną moją intencją był żart a nie krytyka, nawiązując do Twojej analogii, nie kupuje się samochodu, aby go myć, wymieniać olej czy naprawiać, ale się to po prostu robi, czynności te nie stanowią "sensu" jego posiadania a tylko część "treści" :)

Pozdrawiam

 

Formalnie LW nie było wyciągnięte tylko obracało się na jadnonogim pająku . Sprawdziłem ustawienie LW czy jest na środku tuby i dokręciłem więc śrubkę i już sie nie obraca . Z tym że w jednym miejscu jest przesunięcie lustra może o 0,3 -0,5mm ale nie mogę tego zmienić - a może nie umiem . Poza tym jak patrzę przez okular to białe pole nie jest idealnie w środku czarnego tubusu tylko lekko w lewo i też nie mogę tego ustawić. Poza tym kropka jest na miejscu w środku podkładki lekko w lewo jak na obrazku Hamala . Sprawdze na gwieździe polarnej jak będzie dobrze to OK - jak nie to skoczę do sklepu z teleskopami i mi sprawdzą

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

facet nie potrafi poprawnie ustawic LW a piszesz ze ustawil prawidlowo i to z offsetem?

 

Dobra LW mam już idealnie na środku - okazało się że w miejscu pomiaru jest zgrubienie (taka złączka tuby ) i dlatego pomiar wychodził błędnie . Teraz z każej strony mam LW idealnie na środku do ułamka mm . Jednak brak symetrii jasnego koła w czarnym kole tubusu dalej występuje. Po za tym wszystko ustawiłem jak Hamal każe. Poczekamy na gwiazdę ...

 

Nie ustawialem ofsetu bo nie wiem jak - czytałem trochę na ten temat - jak znajde prosty opis to to zrobię , Dokręciłem pająka i tyle .... Prędzej jednak dowize teleskop do sklepu w celu sprawdzenia czy kolimacja jest OK albo jak znajdę bezchmurne niebo sprawdzę na gwiazdach. Ustawienie LW przy dobrym ofsecie nie jest kłopotem - tak mi sie wydaje ... LW nie było wykrącane czy wyjęte a tylko poluzowane na pająku w miejscu gdzie jest mocowany pająk do tuby . Reszta była skręcona.

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po analiżie tekstu sporządziłem test ofsetu i mam obraz bardzo podobny jak na tym obrazku - to nie moje zdjęcie tylko z netu - jak patrzę przez "pudełko Hamala" w okularze to widze w LW to :

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=15050c339c64d6ff

z tym że mam 1 nogę pająka . Obawiam się że DuRuS ma racje !

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wizycie w sklepie astrozakupy w Poznaniu gdzie Panowie byli uczynni starali się ustawić poprawnie kolimację laserem a potem kolimatorem optycznym ustawili jak mogli najlepiej - nie byłem jednak zadowolony z powodu braku ostrości z prawej części widoku w okularze . Okazało się że sokro nie ma regujacji lustra nie wiele więcej mogą pomóc. Ten teleskop nie był kupiony w astrozakupach - pomagali bezinteresownie. Pobawiliśmy się okularami Plossla 20mm oraz S-PL 4 mm . Obraz w S-PL 20 był o 100% lepszy niż w H20 o polu widzenia nie wspomnę - duże ... . S-PL 4 dawał małe pole widzenia. Ustawienia kolimacji były bradzo podobne to tych jakie sam zrobiłem.

 

W latach 70 - tych ubiegłego ... wieku pojechałem z ojcem w odwiedziny do rodziny we Wrocławiu. Zastaliśmy wujka - siedział przy rozebranym radiu i coś w nim grzebał . Radio grało poprawnie. Co robisz ? - Sptyał go ojciec . Naprawiłem radio - odpowiedział wuj . A co było zepsute? - zapytał ojciec . Wuj na to : nie mam pojęcia ale nie grało rozebrałem złozyłem a teraz gra ... .

 

Ja zrobiłem to samo . Rozebrałem na drobne teleskop. Przy okazji wyskrobałem nożem srebrną farbę z wyciągu okularowego - tylko w tej częsci która gości w tubie podczas stosowania Bralowa - mam nadzieję że w ten sposób pozbędę się duszka w lustrze przy zamontowanym Barlowie .

 

Bardzo mnie dziwią pomysły producentów malowania na srebrno wyciągu zwłaszcza w części goszczącej w tubie teleskopu.

Nie zbadane są jednak ich pomysły na psucie drobiazgmi sprzętu zwłaszcza że dzieje się to w sprzętach droższych i podobno lepszych ... od mijej zabawki dekoracyjnej .

 

Złozyłem i ponownie skolimowałem teleskop. Moje zaskoczenie było spore kiedy zauważyłem że biały okrąg równo rozłożył się w ciemnym obrazie tuby. Następnie ustawiłem LW idealnie wg zaleceń Hamalla. Bardzo pomocny był też opis - Staszekpapis :

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=3547&start=50

Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że przy H20 ostrość jest w całym (no prawie całym ) polu widzenia okularu. Przy SR 6 również - obserwacje krajobrazu odległego około 1 km.

 

Soczewka Bralowa pogarsza obraz w obu przypadkach a ostrość mam dobrą w środku a po bokach nieco gorszą.

Treaz zastanawiam się nad zakupem S-PL 20 GSO oraz nad tym czy kupić szerokokątny Okular Sky-Watcher WA 66 6 mm 1,25'' czy SW 4 mm .. powinny dac dobry efekt . Z dezyzją poczekam aż będzie pogoda i sprawdzę wszystko na gwiazdach .

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złozyłem i ponownie skolimowałem teleskop. Moje zaskoczenie było spore kiedy zauważyłem że biały okrąg równo rozłożył się w ciemnym obrazie tuby. Następnie ustawiłem LW idealnie wg zaleceń Hamalla. Bardzo pomocny był też opis - Staszekpapis :

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=3547&start=50

Po dokładnym sprawdzeniu okazało się że przy H20 ostrość jest w całym (no prawie całym ) polu widzenia okularu. Przy SR 6 również - obserwacje krajobrazu odległego około 1 km.

 

Tzn wg jakich zaleceń ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisze wyraźnie że Hamala ... i steszekpapis wykonałem nakładkę z papieru na tubus e celu sprawdzenia ustawień.

W końcu i tak tylko wizualne sprawdzenie jest wiarygodne kiedy wszystko jest wyraźne i ostre .

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... i (żeby było jaśniej) może jakieś zdjęcie skoro powołujesz się na grafikę ?

 

Zdjęcia są w prezentowanych linkach tym wyżej i tu : http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Sam nie robiłem swoich zdjęć bo nie mam takiej możliwości ...

 

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.