Skocz do zawartości

Kolimacja a ustawienie wyciągu


Boma

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia są w prezentowanych linkach tym wyżej i tu : http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm

Sam nie robiłem swoich zdjęć bo nie mam takiej możliwości ...

 

Nie o to chodzi - nie o metodę, bo ich może być kilka, lecz o efekt. Skoro powołałeś się na grafikę z odpowiednim stwierdzeniem, to dobrze byłoby pokazać co osiągnąłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi - nie o metodę, bo ich może być kilka, lecz o efekt. Skoro powołałeś się na grafikę z odpowiednim stwierdzeniem, to dobrze byłoby pokazać co osiągnąłeś.

 

Już napisałem - nie mam takich możliwości żeby robić fotki .

 

Zdopingowany twoimi pytaniami próbowałem ale nic z tego .

 

Nie napalam się na astrofoto Berserem juniorem - ABSOLUTNIE ! Możesz mi wierzyć na słowo albo nie wierzyć trudno się mówi nic nie poradzę . Uzyskałem efekty jak podałem wyżej może nie idelanie ale bardzo podobne i to na tyle tym temacie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady - ustawie wyciąg w pozycji najczęsciej używanej czyli jakoś w środku przesuwu .

 

Źle. Prawidłową kolimację powinno być widać przez cały zakres wyciągu ! Od maksymalnego wsunięcia do maksymalnego wysunięcia inaczej oznacza to że masz coś przekoszone w ustawieniu optyki bądź co bardziej prawdopodobne nieprostopadle wyciąg okularowy względem tuby. "Gibanie" się słabego wyciągu może powodować minimalne migracje znaczników ale nie ich totalne ucieczki.

 

Bardzo mnie dziwią pomysły producentów malowania na srebrno wyciągu zwłaszcza w części goszczącej w tubie teleskopu.

 

Z tego powodu ostatnio tam gdzie nie toczą się rolki wyciągu pomalowałem go na czarno :)

 

 

Masz wiele trafnych uwag, analizuj i porównuj a powoli Ci się poukłada i kolimacja. Nie jest Tobie nikt w stanie bez zobaczenia zdjęcia z kolimatora pomóc, a często i tak wymaga to dotknięcia sprzętu. Wszystko co trzeba o kolimacji masz w moim i innych opisie, musisz pokombinować.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hamal - dzięki Mistrzu że się zjawiłeś .

Nie umiem zrobić zdjęcia przez okular do filmu (kolimator Hamala ) - w każdym razie Twoja ostatnia uwaga jest ważna !

Mam identyczne niezmienne ustawienie kropki w środku podkładki przez 4/5 przesuwu wyciągu jednak kiedy wyciąg jest już w górnym położeniu kropka przesuwa się o 0,5 mm w prawą stronę a podkładka w lewą - dalej jednak kropa pozostaje w polu podkładki i w polu małego czarnego kółka w środku podkładki.

Ale wiesz jaki może mieć wyciąg Bresser Junior ( chybocze się pod koniec ) - pod koniec nabiera luzów - może dlatego że zeskrobałem srebrną farbę z niego - w końcu to tylko zabawka ale czuję sie jak Adam Słodowy troszkę .

Użytkując teleskopu nigdy nie dochodziłem w wysuwie wyciągu do tej częsci w której kropka się przesuwa o 0.5 mm może 0,8 mm - jest to dosłownie 3-4 mm przed maksymalnym najwyższym wysunięciem wyciągu który wtedy jest luźny ... i nie trzyma już .

 

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dla porządku i potomnych muszę to dopisać .

 

Z uwagi na to że poprzednio kropka tańczyła w polu podkładki - znaczy podkładka w lewo kropa w prawo musiałem działać. Ze 2 razy jeszcze rozebrałem teleskop i przeprowadziłem kolimację wcześniej ustawiając LW . Sprawa jest prosta. Nikt we fabryce nie zabawia się w ustawianie offestu w takiej zabawce - offset ustawia się sam kolejno dokręcając elementy pająka niejako automatycznie !! i na końcu wkręcamy lustro do uchwytu przy tubie do momentu oporu... . Samodzielnie ustawia się offset. Następuje minimalne odsunięcie lustra od środka ogniskowej. Wszystkie 4 śrubki wkręciłem maksymalnie podnosząc LW do góry. Potem kilka ruchów śrubokrętem i kropka jest poprawnie ustawiona w podkładce. Po takim złożeniu teleskopu mam kropkę w położeniu wskazanym przez Hamala. Przez cały ruch wyciągu okularowego góra dół mam jednolite położenie kropki. Jest wprawdzie lekkie odejście kropki na samej górze ale to tylko ułamek milimetra kropka odsłania 1/5 dziurki w kolimatorze Hamala. Możliwe że powodem jest to że zdrapałem kawałek lakieru udającego metal z wyciągu w jego dolnej części - i wyciąg ma luzy na samej górze. Zdecydowanie nie ma migracji kropki i podkładki podczas ruchów wyciągu - góra dół . Sprawdzę na gwiazdach jak będzie pogoda i napiszę... Poprzednio kropka tańczyła w polu podkładki - znaczy podkładka w lewo kropa w prawo - teraz tego nie ma!

Przy okazji - okulary . Kupiłem na giełdzie kitowce Super i jakieś LER 25 i 10 mm od Maka 102 chyba... Oba kosztowały dużo mniej niż jeden Plossl i wyglądają jak nowe . Powiększenie przy 25 mmm - 14 razy daje olbrzymie pole widzenia w porównaniu do H20 jakość obrazu o ... no nie wiem .... o niebo lepsza niż w H20 ostrzenie niemal w całym polu widzenia. Próby robiłem jak zawsze na krajobrazach (obiekt odległy jakieś 600m - dom z eternitem na dachu - idealny .. ) bo nie ma gwiazdowej pogody. Okular K 10 mm - 35 razy - daje również ostry jasny wyraźny obraz o sporym polu widzenia - z barlowem powiększenie ( 70 x ) efekt jest lepszy niż przy SR6mm pow 58x - większe pole widzenia i aż dziwne ale mimo zastosowania barlowa obraz bardziej kontrastowy i wyraźny niż w SR 6. O ostatecznym efekcie zadecyduje próba na gwiazdach - może niebawem będzie pogoda.

Uogólniając - wymiana okularów na Kellnery - to jak przesiadka z Fiata 126p do co najmniej Poloneza FSO .

Pozostaje więc zakupić okular Sky-Watcher SWA Plossl 4 albo 6 mm o szerokim polu widzenia.

W następnym wpisie dołączę instrukcję foto jak ustawić kolimację w Bresserze .

 

Tak na marginesie nie rozumiem dlaczego stosuje się nakładki na okulary Kellnera czy Plossl - nakładki plastikowe niszczą gumowa muszę oczną . Powinny być pudełka . Ten problem jest rozwiązany w okularach typu H i SR bo te dostały ładne pudełka no i okulary te nie mają gumowej muszli ocznej.... Te pudełka to jedyne co im sie udało dobrze zrobić w tym zestawie. Mają nawet rowki odprowadzające parę wodna.

 

Oglądałem dziś lornetki i lunetkę w Lidlu i nie wymieniłbym Brassera na żadną z nich ani na obie razem. Soczewka zoomu w lunetce klekotała jeszcze w sklepie a co będzie po tygodniu użytkowania ? Łatwo zgadnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Test Bressera na księżycu wypadł bardzo dobrze . Właśnie dziś przetestowałem teleskop i okulary.

Wygląda na to że kolimacja jest poprawnie wykonana a okulary H i SR sa zwyczajnie do "bani" .

Ja bym zakazał ich sprzedaży - ale nie mogę ....

 

Okulary K25 i K10 świetnie się sprawdziły. Dają piękne, wyraźne i jasne obrazy z duzym polem widzenia .

Oglądałem dziś księżyc przez lornetkę 10x50 żadna rewelacja.... Bressera 76/350 nigdy bym na nią nie zamienił !

 

 

Edytowane przez Boma
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.