Skocz do zawartości

Lastovo : tam gdzie kończy się LP a zaczyna przeciwblask


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

Wessel nie wiem czy północna strona wyspy to dobry pomysł, światła z pobliskiej Korczuli oraz Lastova są bardzo mocne.

Poza tym zobacz na mapce : góry po południowej stronie są mocno nachylone , stracisz 30-40 stopni południowego nieba, poza tym jak to w porcie są światła całą dobę.

Moim zdaniem tylko południowa część wyspy nadaje się do astrofoto.

 

_MG_8305.jpg

widok na Korczulę z Lucicy

 

_MG_8333.jpg

mapka

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę o kosztach

 

Założenia:

1.Słowacja bez dróg płatnych (wyszło przejechanie jej godzinkę dłużej)

2.Spanie w aucie w Chorwacji (gdzieś 200 km przed Splitem) wynikło to z promu który odpływa o 10.30

3.Koszty podróży liczone na auto (2 osoby) tam i z prowrotem, razem 2170 km

 

 

1.Paliwo ok. 6,5 ON/100km , ok. 870 zł

2.winietka na Węgrzech 10 dni - 65 zł

3.opłaty za autostrady w Chorwacji 2 x 41kn + 2 x 181kn= 444kn , ok. 266 zł

4.prom na Lastovo 2 x 442 kn , ok. 530 zł

 

5.Noclegi po sezonie wyszło 25 Euro za pokój, 12.5 E za osobę, wyszło po 75 E na osobę czyli ok. 315 zł za pobyt

(dołączam cennik naszych kwater)

 

6. jedzenie i łiski z Polski , piwo ze Słowacji + drobne zakupy , jedna kolacja i małe przekąski czasami (piwo , lody, chleb, jajka) : około 300-400 zł za pobyt na osobę

 

7.Doszedł nocleg ze śniadaniem za 30 E na osobę w Siofoku na Wegrzech.

 

Całkowity koszt dla mnie z Zakopanego wyniósł około 1600 zł .

Przy wyjeździe np. w 3 osoby na auto koszt spadłby do około 1350 zł/osobę a przy czterech (tyle że bez sprzętu astro :) ) do 1200 zł.

 

Następnym razem bierzemy pod uwagę jazdę 8-9cio osobowym busem (max. 5-6 osób, reszta na sprzęt), koszty spadłyby pewnie do 1100 zł za osobę.

Tak więc szukamy kogoś z takim busem :)

 

cc6.jpg

 

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podanie aktualnych cen kwatery i kosztu przejazdu. Szkoda, że obecnie Księżyc będzie coraz więcej przeszkadzał bo można by jechać choćby jutro.

A tak to zapewne wyjazd najwcześniej wiosną. Wiosna w Chorwacji piękna, tyle, że woda w morzu chłodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jadę na ostatnie dwa tygodnie lipca albo sierpnia w czasie nowiu. Północna strona mi nie przeszkadza, bo to tak naprawdę północny zachód. Tam jest Vela Luka, ale nie fotografuję 15 stopni nad horyzontem :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darek, możesz wrysować ten wasz apartman marijana na mapkę?. Wychodzi mi że ten taras to jest na południowy wschód ale latarnia morska jest nad głową?
Dzięki z góry!

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jadę na ostatnie dwa tygodnie lipca albo sierpnia w czasie nowiu. Północna strona mi nie przeszkadza, bo to tak naprawdę północny zachód. Tam jest Vela Luka, ale nie fotografuję 15 stopni nad horyzontem :) "

 

Jeśli mogę coś doradzić......środek lata to najgorszy czas na jazdę do Chorwacji. Co przeszkadza?

 

-upały

-gigantyczne korki na autostradzie

-problemy z dostaniem się na prom

-wysokie ceny

- no i krótkie jasne noce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to są astrowczasy a nie zlot astrofotograficzny. Jeżdżę w te okolice - Chorwacja albo Grecja od kilku lat - i zawsze w lipcu lub sierpniu. Mam dwa w jednym - wspaniałą miejscówkę na wczasy i czyste noce do focenia. Zawsze plon jest obfity. Zresztą pisałem o tym wielokrotnie. Fotografowałem z Krku i z Trogiru w ubiegłych latach i było całkiem dobrze. Jedyny istotny mankament to krótsze noce, ale w sierpniu już jest całkiem dobrze - po 21 można zaczynać. Inne Twoje argumenty - korki,upał itp nie są czymś co mnie odstrasza. Nie można tylko jechać w ostatnie dni lipca bo Turcy z calej Europy jadą na wakacje do domu i faktycznie do Grecji są korki. No ale to jest fakt ogólnie znany i da się ten okres ominąć.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domek znaleźliśmy po drugiej stronie zatoczki, w sumie były czynne chyba tylko dwie,trzy kwatery, reszta domków stała pusta, miejscowi mówią że to w większości włochów (wyspa przed wojną należała do Włoch)

a poza latarnią, lampkami w porcie i kilkoma latarniami ulicznymi było ciemno jak w ....

 

Nie radze szukać noclegów w latarni, chcieli nas skasować po sezonie dwa razy drożej (zero negocjacji, a cieć nie był specjalnie miły - w dodatku to firma państwowa), poza tym bardzo zły dojazd pod górkę, latarnia morska co prawda świeci tylko w stronę morza ale w lornetce widzieliśmy bardzo mocny snop światła, miejscówka widokowo genialna ale tylko na dzień.

 

Lokalizacja

 

_MG_8334.jpg

 

_MG_7932.jpg

pierwszy domek po lewej

 

_MG_7933.jpg

 

Widok z tarasu obejmował zakres około 200 stopni od północy poprzez wschód prawie aż do południa, w domu był do dyspozycji drugi mniejszy taras (ten widoczny na drugiej fotce) obejmujący południe i zachód, na południe były niestety wysokie drzewa dlatego warto mieć sprzęt mobilny (zasilanie aku) aby złapać nisko położone obiekty na południu i stanąć 100 metrów od domu na szutrowej drodze . Miejscami na tyle szeroka że nawet gdyby coś jechał na pewno nie zawadzi o sprzęt.

Resztę focenia podobnie jak chłopaki robiłem z tarasu domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Piękne miejsce, żeby tam... mieszkać! W sam raz dla mnie. Mało ludzi... dużo miejsca :D Góry i morze w jednym.

Kiedyś marzyłem, żeby wyprowadzić się na Wyspy Owcze, ale tu jest dużo lepiej... woda jest ciepła... słoneczko... relatywnie małe zachmurzenie... sezon łuczniczy i rowerowy cały rok ;)

Jak by tam mieli wakat to z chęcią bym się zatrudnił ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.