Skocz do zawartości

Montaż lunetki biegunowej na EQ5


BlackAdder

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Wykręciłem gwint (tam gdzie są śrubki justujące) z montażu (paralaktyczny Sky-Watcher EQ5) i związku z tym mam do Was pytania:

 

- po wkręceniu max. lunetki, kalendarz odstaje od montażu na jakieś 2 - 3 mm czy to normalne?

 

- ta część którą wykręciłem z montażu miała zaznaczoną kreskę (na godzinie 12), przy wkręconej lunetce biegunowej mam ją na godzinie 7, czy źle wkręcam??

 

Z góry dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie kalendarz nie będzie Ci już potrzebny. Po ustaleniu gdzie ma być względem bieguna Polaris ustawiasz kółko na Polarną a reszta to już kwestia justowania. Obracasz montem aż polarna będzie wędrował dokładnie po linii lub jeszcze prościej na dryf, najlepiej z kamerą lub aparatem. Na dole linki do poradników.

 

Ja swoją lunetkę do EQ5 kupiłem w ogóle bez kalendarza.

 

Ewentualnie tu masz co i jak ustawić - http://www.astrocd.pl/forum/viewtopic.php?f=25&t=528 . Ale moim zdaniem szkoda na to czasu.

 

Metoda dryfu bez kamery - http://astronoce.pl/artykuly.php?id=2

I z kamera CCD - http://www.nauka.rk.edu.pl/w/p/ustawianie-montazu-metoda-dryfu-za-pomoca-wcs/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Ja też tak miałem i rozwiązałem ten problem zeszlifowaniem trochę tego gwintu w montażu. Ten odstęp utrudniał dokładne ustawianie podziałek, ale lunetka trzymała się tak samo dobrze.

2) Gwint można wkręcić tylko na jeden sposób. Niestety nikt nie kontroluje, jak gwint jest "zorientowany" (gdzie się zaczyna), więc orientacja jest przypadkowa. Żeby dało się używać podziałek, to ten znacznik trzeba poprawnie zorientować (ma śrubkę dociskową i można go obracać).

 

jpatka, użycie podziałek do ustawiania lunetki jest dokładniejsze, niż takie "na oko". Niestety wymaga to tej trudnej do zrozumienia orientacji lunetki, którą trzeba zrobić. Metoda ustawiania zależy od przeznaczenia montażu (wizual/astrofoto) i posiadanego czasu na ustawienie. Jeśli interesuje nas wizual, to można zorientować lunetkę "na pałe", czyli używając Stellarium/polarfinder lub najbardziej ordynarnie na podstawie położenia Wielkiego Wozu i Kasjopei. Jeśli myślimy o astrofoto, a mamy mało czasu (jak ja zawsze :) ), to przydałoby się użyć podziałek do dokładnego zorientowania lunetki. Jeśli mamy dużo czasu, to najlepsza jest metoda dryfu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.