Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Ta tabela to świetny projekt.

Teraz pozwolę sobie na propozycje obiektów absolutnie obowiązkowych których mi brakuje. Wszystkie te obiekty oglądałem na początku mojej przygody z astronomią na pierwszych obserwacjach nieba, czyli to przykład osoby absolutnie początkującej nie znającej zbytnio nieba ale potrafiłem znaleźć obiekty za pomocą lornetki, ciesząc sie ogólnie widokiem nieba z lornetki, nie mając jeszcze teleskopu :icon_biggrin:.

 

Gromada Stock 2 wyglądająca jak asteryzm, przypomina człowieka trzymającego na sznurku chichoty. W lornetce pięknie się komponuje w jednym polu wraz z chichotami w lornetkach o polu min. 4 stopni.

 

hihoty.jpg

 

 

 

 

Gromada Collinder 65 na granicy gwiazdozbiorów byka i oriona uzupełniona kilkoma gwiazdami nienależącymi do niej tworzy piękny, bardzo szeroki (nawet 8 stopni) asteryzm. Phil Harrington nazwał go "włócznia oriona" . Tutaj lornetka o polu 8 - 9 stopni jest obowiązkowa

 

Taurus_Arrow.jpg

 

 

 

 

 

Ten asteryzm znajduje się na granicy gwiazdozbiorów andromedy i jaszczurki i bylem zdziwiony ze nie jest wogóle skatalogowany i dopiero Substyk w atlasie 2000 umiescił go nazywając "wózkiem".

 

wozek.jpg

 

 

 

 

 

Panasmaras wspominał też o M24 ktore jest bardzo charakterystyczne z asteryzmem w kształcie szczypiec, po prostu nie sposób tego nie zauważyć przeglądając rejon strzelca.

Melotte 20 w perseuszu to oczywistość.

 

 

 

Mam nadzieję że pomogłem.

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W drugiej wersji tabeli był Stock 2. W trzeciej go usunąłem. Dlatego, że były tylko dwa Stocki, i ogólnie dwie sztuki odstawały od reszty i jakoś tak ni z gruchy ni z pietruchy ;)

Natomiast Collinderów było dziesięć.
Może w przyszłej wersji tabeli dołożę kilka obiektów. Chciałbym jednak trzymać jakąś spójność i stałość "obiektów wimmera" ;) i jeśli miałbym dokładać Stocki, Mele czy Collindery to całą grupę na raz. Wtedy jednak tabela musiałaby znacznie się rozrosnąć i ulec sporej modyfikacji. Zobaczymy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A jako początkujący, choć stary, który wrócił do oglądania nieba zastanawiając się co tu i jak pokazać dzieciakowi, bardzo bym chciał podziękowac za takie niezwykłe opracowanie i pracę w nią włożoną. Chylę czoła przed Panem i podziwiam za udostępnienie tego ludziom za darmo. Przyznaję, łza mi się staremu w oku zakręciła, bo takich ludzi już mało... Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam,

Jestem również początkującym astro amatorem (choć już dłuższy czas obserwuję). Tabela Kolegi Wimmera w wersji 3 to GENIALNE NARZĘDZIE DLA POCZĄTKUJĄCYCH!

Sam na obiekty DS porwałem się bardzo niedawno i miałem duży problem, na jakie obiekty w ogóle warto kierować refraktora 90/900. Sporo szukałem po internecie, a tu takie ułatwienie pod samym nosem!

Wizualizacje dla małej apertury są wręcz genialne (dosłownie szczena mi opadła jak je zobaczyłem), dokładnie to samo widziałem w moim teleskopie przy dobrym seeingu (na razie tylko kilka pozycji zaliczyłem).

Dla mnie rewelacja i szczere wyrazy uznania za ogrom włożonej pracy oraz wiedzy. Nie rozstanę się z tabelą, chyba że wyjdzie kolejna jej wersja :yes:

A na tabelkę natrafiłem na Astromaniaku, tam też jest bardzo polecana od pierwszych jej wersji począwszy.

Szacunek i podziękowania dla Kolegi Wimmera :notworthy:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Tabela Wimmera – zawsze pod ręką! Wielkie podziękowania dla jej twórcy ;-)

 

Dorzucam swoje cztery gorsze ;-) Może te obiekty mogły by się znaleźć w kolejnej wersji tabeli?

 

Perseusz

Absolutnie przepiękny widok dla lornetek: asocjacja alfa Persei czyli Melotte 20

 

Orion

gromada Collinder 70 – warto zwrócić uwagę na ten obszar, w którym jest pas Oriona

 

Warkocz Bereniki

gromada Melotte 111 czyli Gromada Warkocza Bereniki. Też godny polecenia obiekt dla lornetek

 

Byk

gromada Collinder 65, kolejne rozległe pole gwiazd, dobry cel dla lornetki z szerokim polem

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na początek chciałem przeprosić Wimmera że do wczoraj nie korzystałem z jego tabeli :respect: . Ponieważ kiedyś rzuciłem na nią okiem tylko pobieżnie myśląc że to tylko zwykłe zestawienie. Teraz widzę jak bardzo się myliłem. Nawet stara wersja jest super. A nowa to już naprawdę cudo. Widać ogrom pracy włożony w przygotowanie merytoryczne jak i graficzne. Tabelę polecam każdemu, "młodemu" miłośnikowi nieba żeby musiał wertować różnych poradników, a "starym" żeby nie zapominali ile satysfakcji może dać obserwowanie prostym sprzętem. Pozdrawiam Zbyszek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

Tak. Postanowiłem jednak dodać M57, mimo iż dla małego teleskopu to pewne wyzwanie. Po prostu każdego początkującego jakoś ciągnie do tego pierścionka :)

Dodałem również M104, która także jest dość wymagająca, ale od ostatniej tabeli dużo o niej myślałem :)

M33 nadal nie ma. Z dość trywialnego powodu. Mimo, iż sam nie jestem początkujący, to często mam problemy z jej obserwacją :D Jakoś jej nie ufam.

 

pzdr

Kapitalna robota, o to chodzi by nie przedobrzyć z ilością obiektów. Zważając na kilka czynników - m57 to w porównaniu z 33 bułka z masłem! Super pomysł z wykorzystaniem zoomu w Stellarium. Piękna rzecz z układami podwójnymi i wielokrotnymi- wszystkie cenne info na talerzu. 😺🌟😺🌟😺🌟

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

To jest świetna robota!

Korzystałem z wcześniejszej wersji i bardzo przydatne 'na polu'.

 

Czy planowana jest wersja bardziej ekologiczna i biodegradowalna, czyli inwertowana? :)

 

Dziękuję!

Tak, wersja ekologiczna i biodegradowalna powinna się ukazać w ciągu najbliższego tygodnia.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jak by jeszcze była wersja mobilna tabeli, to by był komplet.

Wimmer myślałeś o wydaniu tabeli w druku. Niby można samemu wydrukować, ale taka zbindowana wersja, wydrukowana na matowym fajnym papierze była by bardzo atrakcyjna pozycją. Sam, choć mam inne atlasy, kupił bym takową na pewno.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.