Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jak by jeszcze była wersja mobilna tabeli, to by był komplet.

Wimmer myślałeś o wydaniu tabeli w druku. Niby można samemu wydrukować, ale taka zbindowana wersja, wydrukowana na matowym fajnym papierze była by bardzo atrakcyjna pozycją. Sam, choć mam inne atlasy, kupił bym takową na pewno.

 

Myślę zarówno o wersji mobilnej na tablety, jak i wersji drukowanej na grubym, połyskującym papierze (coś jak kalendarz). Obecnie pracuję nad drugą książką. Jak skończę, to wezmę się za to!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DuRuS, właśnie o taką wersję mi chodzi. Twoja drukowana jest na zwykłym papierze do drukarek, czy na czymś lepszym? Zwykły papier, na dłuższą metę, nie sprawdza się w wilgotne noce.

Wimmer, uzbrajam się w cierpliwość, tylko nie każ za długo czekać, zarówno na książkę jak i na Tabelę.

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja wydrukowałem Tabelę na zwykłym papierze, każdą ze stron oprawiłem w koszulkę foliową i zalepiłem szczelnie taśmą klejącą. Rozwiązanie sprawdza się doskonale, należy pamiętać o dokładnym wysuszeniu po każdej obserwacji. O dziwo koszulki foliowe są na tyle szczelne że wilgoć nie dostaje się do środka nawet gdy koszulka jest cała mokra. Całość wrzuciłem do takiego segregatora biurowego w którym łatwo przechowywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
  • 1 miesiąc temu...
3 godziny temu, sidiouss napisał:

Hej,

Zdechł link do pełnej wersji: http://www.astro-art.com.pl/wp-content/uploads/tabela_wimmera_v3-2.pdf

 

Tak tylko informuję :)

Działa, tylko trzeba usunąć .com - błąd w nazwie domeny. Proszę administratora o korektę linku.

http://www.astro-art.pl/wp-content/uploads/tabela_wimmera_v3-2.pdf

Pozdr.

M.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, domenę zmieniłem z com.pl na .pl i nie miałem już jak zmienić linka w postach.
Można wejść z linka, który podał mawmarecki lub po prostu wejść na główną stronę, a potem szybko odnaleźć tabelę :)
Dzięki za czjność.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 miesiące temu...

Cześć,

 

Praktycznie to mój pierwszy post na tym forum, ale nie jest to moje pierwsze tu wejście. Obserwuję niektóre wątki, troche poczytałem. 

 

"Tabela Wimmera" znacząco wpłynęła na losy mojego teleskopu. Kiedy półtora roku temu (lato 2017) układałem sobie w głowie kolejne jego losy, zapragnąłem utworzyć jakąś bazę danych obiektów. Już wtedy myślałem o funkcjonalności GoTo, więc na początek w bazie danych miały pojawić się jakieś gwiazdy do kalibracji systemu. W międzyczasie studiowałem fora astronomiczne w poszukiwaniu wiedzy i pomysłów, a w szczególności działy ATM/DIY i naprawdę, jak z nieba, spadł mi wtedy wątek o Tabeli. Połknąłem tą ideę w całości i zabrałem się za wprowadzanie treścii do bazy danych MySQL. Nie miałem wtedy jeszcze Raspberry Pi, ale czułem, że to może się przydać.

 

Przyznałem się Wimmerowi, że buduję tą bazę danych, a kiedy sie dogadalismy co do szczegółów, zaproponowałem, że opublikuję bazę w ramach Jego wątku. Jest to jak najbardziej po drodze z tym, że baza danych jest odzwierciedleniem Tabeli w formie „papierowej”. Szybko jednak okazało się, że warto dodać do Tabeli to i owo, zatem poniżej znajdzie się opis wszystkich kolumn, jakie zawiera baza. Chcę, żeby było oczywiste, że idea Tabeli nie została zmieniona, a każdy miłosnik ATM/DIY może łatwo sobie tą bazę pobrać i używać do swoich projektów. Nie roszczę sobie żadnych praw do jej treści, tak, jak nie robi tego Wimmer. Miło jednakże będzie, jesli ktoś wspomni o pracy włożonej w bazę.

 

Domyślam się, że nie uniknąłem błędów w liczbach, literówek, czy błędnych nazw obiektów, dlatego proszę o ich wskazywanie.

 

Bardzo ważne jest też, by już na samym początku poinformować, iż dane o rektascensji,  deklinacji, magnitudo i rozmiarach kątowych obiektów zostały pobrane z Wikipedii, na co Wimmer się zgodził, gdy skonfrontowałem z Nim różnice w wielkościach liczbowych. Dogadalismy się, że wyjdzie w praniu, które dane są poprawne. Użytkownicy mogą sami zgłaszać takie poprawki, za co będziemy obaj wdzięczni. Zdarzało się też, że nie znalazłem jakiejś nazwy lub numeru katalogowego obiektu, będe więc wdzięczny również i za to.

 

Baza danych to również tabela, więc najprościej mi będzie opisać każdą kolumnę z osobna.

 

nr | Rzecz oczywista - numer kolejny obiektu. Numery Obiektów Głębokiego Nieba (DSO), asteryzmów i układów wielokrotnych odzwierciedlają "Tabelę Wimmera" w oryginale, liczby 4-cyfrowe wskazują gwiazdy, jakie posłużą mi do celów GoTo. Liczby 5-cyfrowe to obiekty Układu Słonecznego.

 

name i name_pl | Nazwa obiektu, której Wimmer nie wprowadza. Jako, że posługuję się wyświetlaczem LCD, a docelowo zamierzam użyć pełnego ekranu i wyświetlać wszystkie informacje o wybranym obiekcie (możliwe, że na telefonie lub tablecie przez VNC), ta informacja oraz kolejne dodane mogą być bardzo atrakcyjne. Z racji miejsca zamieszkania istotną jest dla mnie dwujęzyczność mojego oprogramowania i bazy danych. W tym przypadku pierwszą w bazie jest nazwa anglojęzyczna, drugą - polska.

 

messier | Numer obiektu w Katalogu Messiera.

 

ngc | Numer obiektu w Katalogu NGC.

 

others | Inne numery katalogowe, jakie można znaleźć w Tabeli lub w sieci.

 

type i type_full | Podobnie jak Wimmer, zastosowałem kategorie obiektów, dzięki czemu można sobie pogrupować obiekty w SQL i np. zawęzić wycieczkę po niebie do jednej kategorii. Ta konkretnie kolumna zawiera skrót kategori w języku angielskim, zaś kolumna druga - pełną nazwę kategorii, odpowiednio:

Ast - asterism,
Ga - galaxy,
GC - globular cluster,
MS - multiple system,
N(D)+OC- nebula (diffuse n.) + open cluster,
N(E) - nebula (emission n.),
N(E)+OC - nebula (emission n.) + open cluster,
N(E+R) - nebula (emission n. + reflection n.),
N(P) - nebula (planetary n.),
OC - open cluster,
OC+N(E) - open cluster + nebula (emission n.),
OC+N(E+R) - open cluster + nebula (emission n. + reflection n.),
S - star,
SS - Solar System,
SC - stars cloud.
(n. = nebula, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

 

type_pl i type_full_pl | Jak wyżej, polskie kategorie obieków, odpowiednio:

Ast - asteryzm,
ChG - chmura gwiazd.
Ga - galaktyka,
G - gwiazda,
GrK - gromada kulista,
GrO - gromada otwarta,
GrO+M(E) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna),
GrO+M(E+R) - gromada otwarta + mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(D)+GrO - mglawica (m. dyfuzyjna) + gromada otwarta,
M(E) - mglawica (m. emisyjna),
M(E+R) - mglawica (m. emisyjna + m. refleksyjna),
M(E)+GrO - mglawica (m. emisyjna) + gromada otwarta,
M(P) - mglawica (m. planetarna),
US - Układ Słoneczny,
UW - uklad wielokrotny,
(m. = mgławica, skrót wynikający z limitu miejsca na wyświetlaczu LCD 4x20)

 

season_1 i season_2 | Ten parametr pozwala na ograniczenie listy obiektów do jednie tych widocznych na niebie w przedziale miesięcy podanych w obu polach.

 

constellation i constellation_pl | Nazwa gwiazdozbioru, w którym należy szukać obiektu.

 

w_magnitude | Pozorna jasność obiektu. Przedrostek "w_" oznacza w tym przypadku (i w kilku kolejnych), że wartość ta została pobrana z Wikipedii. Jest to liczba rzeczywista z miejscami po przecinku, przecinek dziesiętny w postaci kropki, nie przecinka - jest to standard w programowaniu.

 

w_ra_h, w_ra_m, w_ra_s | Rektascensja wyrażona w składowych wartościach godzin, minut i sekund. Przybiera wymiar kąta godzinnego.

 

w_dc_st, w_dc_m, w_dc_s | Deklinacja wyrażona w składowych wartościach stopni, minut i sekund.

 

ra_apm, dc_apm | Ruch własny obiektów przydatny do prawidłowego wyznaczania ich położenia w odniesienia do J2000.0. Parametr ra_apm przybiera wymiar sekund kąta godzinnego.

 

difficulty | Poziom łatwości/trudności w zlokalizowaniu/obserwacji obiektu, odzwierciedla podejście Wimmera. Przybiera watrości 1, 2 i 3, czyli łatwy, średni i trudny.

 

size | Rozmiar obiektu w ujęciu niezbędnego powiększenia, żeby łatwo było go obserwować. Jako, że Wimmer posługuje się dwoma wartościami, ja również pozostałem przy dwóch:

L - large, czyli duży - można stosować małe powiększenia,
S - small, czyli mały - należy użyć do obserwacji dużych powiększeń.

W niektórych przypadkach Wimmer nie umieścił ikony symbolizującej rozmiar, wtedy też pozostawiłem to pole puste. Mogę sam zdefiniować te wartości na podstawie moich przyszłych obserwacji, to jednak potrwa.

 

app_size_1, app_size_2 | Rzeczywiste rozmiary kątowe obiektów pobrane z Wikipedii. Zastosowałem tu ciągi zamiast liczb, a to ze względu na jednostkę następującą zaraz po liczbie, odpowiednio:
d - degree, czyli stopień,
m - minuta kąta,
s - sekunda kąta.

 

binoculars | Tym parametrem Wimmer oznacza obiekt, który szczególnie dobrze widać w lornetkach lub stosując naprawdę małe powiększenia w teleskopach - ze względu na duże rozmiary kątowe. Parametr przybiera wartość binarną 1 lub 0, co oznacza "tak" lub "nie".

 

have2see, have2show | Ten zestaw parametrów mówi dosłownie: "musisz to zobaczyć" i "musisz to pokazać innym" - oczywiście nie trzeba tego tłumaczyć. Podobnie jak w przypadku lornetki, parametry przyjmują wartości binarne 1 i 0.

 

details | Dodatkowe ciekawe informacje znalezione w Wikipedii, jak np. separacja układów wielokrotnych, jasności pozorne ich elementów składowych, itp.

 

comments i comments_pl | Dodatkowy komentarz, jak np, rzeczywista liczba elementów układu wielokrotnego gwiazd, czy gromad, dokładne położenie na tle innego obiektu, itp.

 

page | Nr strony, na której w oryginale Tabeli znajdują się mapki, szkice i opisy. Prawdopodobnie ten parametr nie będzie rozwijany i kolumna zostanie usunięta z bazy, ponieważ nie wnosi nic do jej elektronicznej postaci.

 

checked | Parametr wprowadzony przeze mnie na potrzeby "odhaczenia" obiektu, który już widziałem przez mój teleskop. Ma to ułatwić filtrowanie kolejnych obiektów do obserwacji.

 

map, sketch_1, sketch_2, picture_1, picture_2 | pola binarne dużego rozmiaru z przeznaczeniem odpowiednio na mapki autorstwa pana Janusza Willanda, dwa szkice z Tabeli i dwa zdjęcia, np. z Wikipedii. Obecnie pola te są puste. W przyszości do pobrania będą dwie wersje bazy: z grafiką (duży rozmiar) i bez niej (rozmiar mały).

 

description i description_pl | Opisy tekstowe pochodzące z Tabeli i ich tłumaczenie na język angielski. Kilka opisów wprowadziłem testowo, docelowo umieszczone będa wszystkie dostępne w Tabeli opisy.

 

A tutaj znajduje się plik *.sql, który można zaimportować do serwera MySQL:

 

http://www.astro-art.pl/wp-content/uploads/2019/02/TabelaWimmera_v3.2.1.sql_.zip

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakowoż sugerowałbym też zapisanie (i udostępnienie) tej tabeli jako pliku typu CSV, z nazwami (nagłówkami) kolumn w pierwszym wierszu.

CSV u prawie każdego się otworzy (to prosty format oddzielający pola średnikami).

 

"nr_v3";"nr";"name";"name_pl";"messier";"ngc";"others";"type";"type_full";"type_pl";"type_full_pl";"season_1";"season_2";"constellation";" ....

"84";"9";"Hyades";"Hiady (dżdżownice)";\N;\N;"Mel 25";"OC";"open cluster";"GrO";"gromada otwarta";"9";"4";"Taurus"; ...

 

Przy okazji się dowiedziałam, że Hiady to "dżdżownice" 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.02.2019 o 17:04, ekolog napisał:

Jednakowoż sugerowałbym też zapisanie (i udostępnienie) tej tabeli jako pliku typu CSV, z nazwami (nagłówkami) kolumn w pierwszym wierszu.

CSV u prawie każdego się otworzy (to prosty format oddzielający pola średnikami).

 

"nr_v3";"nr";"name";"name_pl";"messier";"ngc";"others";"type";"type_full";"type_pl";"type_full_pl";"season_1";"season_2";"constellation";" ....

"84";"9";"Hyades";"Hiady (dżdżownice)";\N;\N;"Mel 25";"OC";"open cluster";"GrO";"gromada otwarta";"9";"4";"Taurus"; ...

 

Przy okazji się dowiedziałam, że Hiady to "dżdżownice" 

 

Pozdrawiam

Witam ponownie,

 

Zgodnie z sugestią Ekologa przygotowałem tym razem dwa formaty pliku eksportu bazy: SQL (dla MySQL) i CSV (np. dla Excel'a).

 

Bieżące wydanie to 3.2.2 i ta numeracja będzie kontynuowana tak długo, aż Wimmer zmieni wersję.

 

Zmiany do bieżącego wydania:

- kolumna z numeracją obiektu zgodną z wersją 3.0, a w bazie nazwana "nr_v3", została usunięta.

- wprowadzono dodatkowo dwie kolumny, których wartość wynika z wyliczenia:

   w_ra = w_ra_h + w_ra_m/60 + w_ra_s/3600,

   w_dc = w_dc_st + w_dc_m/60 + w_dc_s/3600;

   łatwiej jest pobrać 2 liczby, niż sześć, po czym wykonywać na nich to samo działanie w programie; pole ma format float(11,9), co oznacza 2 cyfry znaczące i 9 miejsc po przecinku i, jak mniemam, jest to wystarczająca precyzja do amatorskich wyliczeń. 

 

Chciałbym wyjaśnić coś, czego wcześniej nie opisałem. W przypadku ujemnej wartości deklinacji, a konkretnie jej składowych stopni, minut i sekund, użyłem znaku "-" we wszystkich polach, ponieważ ich zsumowanie da prawidłową, większą bezwzględną wartość. Proszę o tym pamiętać przy programowaniu. Zasada ta nie dotyczy oczywiście obecnie wprowadzonych pól w_ra i w_dc.

 

Poniżej znajdują się odnośniki do plików.

 

TabelaWimmera_v3.2.2.sql

TabelaWimmera_v3.2.2.csv

 

 

Edytowane przez vroobel
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Cześć,

 

Astro-amatorów próbujących własnych sił w astro-programowaniu może zainteresować ostatnia aktualizacja bazy danych będącej nieco rozszerzoną elektroniczną wersją "Tabeli Wimmera". 

 

Pracując nad własną wersją GoTo stanąłem w końcu przed problemem kalibracji, a co za tym idzie, musiałem zdefiniować kilka gwiazd kalibracyjnych. Ze względu na lokalizację wybrałem w sumie 19 gwiazd (wliczając Gwiazdę Polarną), które na przestrzeni roku widoczne są na niebie nad moją głową. Należy zatem rozsądnie wybierać gwiazdy zgodnie z tym, co aktualnie widać. Do wyboru gwiazd posłużyła mi web'owa aplikacja magazynu AstronomyNow (https://astronomynow.com/uk-sky-chart/). 

 

Podobnie, jak Wimmer w swej "Tabeli" zestawiłem dane o widoczności gwiazd w poszczególnych miesiącach, tworząc ramy czasowe. Unikam w ten sposób niepotrzebnego wyboru do kalibracji GoTo gwiazd niewidocznych w danym czasie. Wskazana aplikacja umożliwia wybór godziny obserwacji, więc wybrałem północ. Kilka pozycji to układy wielokrotne, ta część bazy służy jednak wyłącznie kalibracji, zatem potraktowałem je jako gwiazdy pojedyncze, gdzie np. wielkość pozorna jest podana dla całego układu. Oczywiście poziom trudności dla wszystkich pozycji wynosi 1, czyli łatwy.

 

Współrzędne gwiazd, wielkość pozorna oraz ruch własny pobrane zostały z Wikipedii. Współrzędne dodatkowo zostały scalone do wartości godzin/stopni w notacji dziesiętnej.

 

Pliki SQL i CSV do pobrania:

 

http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.csv.zip
http://astro-art.pl/opracowania/TabelaWimmera_v3.2.3.sql.zip

 

Pozdrawiam,
Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.