Skocz do zawartości

Zobaczyć więcej - Kropelki do rozszerzania źrenic


teha

Rekomendowane odpowiedzi

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

szuu, no tak, zapomniałem o "pręcikach i czopkach"...

Muchozol, no patrz. Szukałem i nie znalazłem :fool:

Blondas, o tym nie wiedziałem.

DuRuS, dobry pomysł na pochmurne dni :-) Muszę spróbować z tą przepaską.

Janko, ostrzeżenie wpojone do głowy :) Nie wiedziałem, że to tak niebezpieczna substancja.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już o naszym wzroku mowa, to zadam jeszcze jedno (a właściwie dwa) pytanie. Kiedy mamy zamknięte oczy, to przebiega adaptacja do ciemności, czy może oko się "zatrzymuje" i nic z tym nie robi? Zamknięcie oczu może spowodować szybszą adaptację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak już o naszym wzroku mowa, to zadam jeszcze jedno (a właściwie dwa) pytanie. Kiedy mamy zamknięte oczy, to przebiega adaptacja do ciemności, czy może oko się "zatrzymuje" i nic z tym nie robi? Zamknięcie oczu może spowodować szybszą adaptację?

 

Tak, wzrok się adaptuje, jeśli tylko dobiegające światło jest słabsze. Tyle, że powieka to niezbyt dobra osłona przy jasnym świetle - sporo go przenika przez cienką warstwę skóry i błony śluzowej. Jednak i tak warto zamknąć oczy i dodatkowo odwrócić się tyłem, jeśli w pobliżu miejscówki przejeżdża świecący reflektorami samochód.

Poza tym, jeszcze przed obserwacjami dobrze jest unikać jaskrawego światła. Adaptacja będzie później lepsza. :astro:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym, jeszcze przed obserwacjami dobrze jest unikać jaskrawego światła.

 

. . . a jeżeli z jakichkolwiek przyczyn jest to niemożliwe, bardzo pomocne mogą okazać się : (teraz powoli buduję napięcie) :flirt: okulary przeciwsłoneczne.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 lat później...
W dniu 2.01.2005 o 01:07, teha napisał(a):

- hiperwentylacja (nie wnosi poprawy - póki co)

U mnie hiperwentylacja daje krótkotrwałą poprawę czułości. Najlepiej działa na słabych gromadach kulistych.

Ponadto bardzo ważne jest wychłodzenie lustra teleskopu. To zadziwiające, jak wraz z poprawą ostrości (w miarę wyrównywania temperatury lustra z otoczeniem) zwiększa się kontrast obserwowanych obiektów.  Przykładowo M57 (pierścień w okolicy Lutni) zwykle wydawał mi się ledwo widoczny i rozmyty. Nigdy nie byłem zadowolony z jego widoku, dlatego też od dawna nie poświęcałem mu uwagi. Ostatnio, mając schłodzone dobrze lustro, spojrzałem w jego stronę. Pierścień aż świecił, robił duże, bardzo dobre wrażenie.

Kolejne spostrzeżenie dotyczące właściwości wzroku: bardzo poprawia mi się ostrość nieuzbrojonego oka po co najmniej 2 godzinach obserwacji pod ciemnym niebem. Znaczenie ma z pewnością czerwona lampka czołówka. Jej użycie sprawia, że potem wszystko wydaje się bardziej niebieskie, ale też gwiazdy są prawie punktowe. Normalnie mam wadę -0.75 i jestem przyzwyczajony do widoku gwiazd jako rozmytych plamek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złota Łopata to za mało @Krzysztof z Bagien. Muszę docenić osiągnięcie, bo to arcyciekawy wątek, o którym nie miałem pojęcia. Proszę bardzo- gigantyczna złota kopara w stylu Warhammer 40k 🙂

 

_78aead93-4fbb-4b6c-9e9f-f0cbc7d86aff.jpeg.44d6d0f780d64fb87f93bef1f91a2694.jpeg

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.