Skocz do zawartości

Chiński łazik na Księżycu


ekolog

Rekomendowane odpowiedzi

ekologu typografia Twoich postów będzie dla mnie zagadką leżącą wysoko na mojej prywatnej liście tajemnic, chyba w pierwszej dziesiątce po Wielkim Wybuchu w roli miejsca pierwszego.

 

edit: żeby wpasować się w trend, załączam stosowny załącznik

:)

ekotype.jpg

Edytowane przez dziki
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ekologu ...

 

Jeszcze stosunkowo niedawno niektóre starsze materiały na portalu gazeta.pl

były nie osiągalne bez wysłania płatnego SMS-a {sic!} i obrazek można sobie było tylko ... przypomnieć :)

Zresztą ... portal AP może przetrwać portal Gazeta.pl !

Obrazek łazika na gazeta.pl nie jest tak "super" i dlatego, że ja tam najpierw widzę sporą reklamę :(

Cytat, jako najważniejszy, postanowiłem dać na niebiesko i czcionką nie pochyloną.

Jako, że jestem ekologiem to najfajniejsze zdanie napisałem najpiękniejszym dla ludzi "mojego pokroju"

kolorem zielonym skoro "Zatoka Tęczy" to pięknie nazwany obszar na Księżycu!

 

Wracając do tematu wątku: ten łazik ma dość przebojową aparaturę badawczą - np radar do prześwietlania gruntu.

Ponadto jest "ogrzewany" radioaktywnym plutonem. Szansa na nieudane lądowanie jest nie mała gdyż

w przeciwieństwie do marsjańskiego łazika tu nie można skorzystać z takiej czy innej pomocy spadochronów.

 

Pamiętajmy że pierwsze załogowe lądowanie na Księżycu też miał przeprowadzić automat ale astronauta z USA

odebrał mu, na szczęście, stery bo zauważył, że komputer źle to wykona! Tu nie ma kto :(

Jak blisko było porażki ujawniono po wielu, wielu latach.

 

Pozdrawiam

p.s.

Specjalnie zadbałem o małe jpg tu załączane (nie klikajcie bo się nie powiększą bardziej).

Tak ja tam widzę sytuacje po wejściu - dlatego link nie zawsze budzi czyjś entuzjazm - moim skromnym zdaniem.

Jak widać: Łazika nie widać :)

reklama_iE.jpg

rekalama_zamiast_lazika.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety, wygląda na to, że lądowanie przesunęli na jutro

 

China’s lunar probe Chang’e-3 is scheduled to make an attempt to soft-land on the moon at around 9:00 pm on December 14.

http://live.china.org.cn/2013/12/13/coming-soon-change-3-lands-on-the-moon/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Szczerze mówiąc, nie wiem po diabła wciskasz takie linki inteligentnym ludziom. Wszyscy wiemy, że są na świecie oszołomy kwestionujący lądowanie na Księżycu, ISS, teorię ewolucji, itd. ale dla nich są inne fora. Dotyczące astrologii, małych zielonych ludzików, parapsychologii itp.

 

Jako przeciwwagę, co Buzz Aldrin zrobił, gdy takiego oszołoma spotkał?

http://www.youtube.com/watch?v=1wcrkxOgzhU

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za kilka dni powstaną tematy, że to wszystko dzieje się w studiu filmowym :Loveit:

 

 

NBCNEWS/SCIENCE potwierdza kolejny sukces - oddzielenie się łazika czyli wyjechanie na grunt księżycowy

 

http://www.nbcnews.com/science/hopes-are-high-chinas-first-moon-rover-set-make-lunar-2D11741738

 

 

Wszystko to, za ileś dni, potwierdzą - z niezależnego źródła ;) - nowe zdjęcia sukcesywnie wykonywane od dawna z orbity Księżyca.

 

Prawdziwym problemem było lądowanie, oddzielenie się łazika i wyjechanie w teren było (potem) już wysoce prawdopodobne.

Bo to lądowanie najtrudniej było dobrze przećwiczyć/przetestować na Ziemi - moim zdaniem.

 

Duże brawa dla chińskich programistów i cybernetyków !

 

Pozdrawiam

p.s.

Wygląda (z doniesień) na to, że wylądował trochę w innym miejscu niż miał (ale niedaleko).

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Change 3 sfotografowała łazika Yutu w kolorze

 

x2013-12-15_170316.jpg

 

Łazik zrobi kółko wokół lądownika wykonując mu zdjęcia. Kilka animacji ze zjazdu łazika na blogu Emily

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/12141328-six-wheels-on-soil-for-yutu.html

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.