Skocz do zawartości

Jaką 135 wybrać ?


Destiny

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli Jupiter to wersja MC.

W porównaniu z Sonnarem, Jupiter ma moim zdaniem ładniejsze gwiazdki (przesłona ma 12 listków, Sonnar ma tylko 6), tylko ze rozrzut jakościowy w Jupiterach potrafi załamać.

Zresztą, oba to wieloletnie konstrukcje i trzeba pod astrofoto dobrze sprawdzać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam CZJ Sonnara 135/3,5 przerobionego na M 42. Niestety, nie jest najlepszy, pole ostrości jest za małe ... Proponuję ci natomiast poszukać szkiełka od średniego lub dużego formatu. Robiłem testy popatrz tutaj. Wyglądają obiecująco..

Dzięki wybiore jednak Jupitera 37A . Ale nadal jestem otwarty porady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A PENTOR 135mm/2.8 ?

 

Do rzucania w dal, jak najbardziej ;-)

Jak szukasz czegoś do astrofoto to zapomnij o takich starociach bez warstw MC i światłem f/2.8, zwłaszcza że aberra, koma skutecznie nie pozwalają na astrofoto.

Z obiektywów M42 i f/2.8 do astrofoto ponoć nadaje sie tylko MC APO TELEZENITAR 135mm f2.8, tylko że kupienie go graniczy z cudem, a cena za niego jest całkiem spora.

Z tanich M42 135-tek masz sprawdzone CZJ Sonnar 135/3.5 i Jupiter MC 37A 135/3.5.

Tyle że do pokrycia formatu APS musisz przymykać do f/4.5-5.6. Na pełnej dziurze zapomnij.

Ktoś kiedyś używał na forum jakiegoś ruskiego tele 100mm z ładnymi gwiazdkami, ale nie pamiętam co to było.

 

Oprócz tego zostaje Ci to co napisał Wessel.

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś kiedyś używał na forum jakiegoś ruskiego tele 100mm z ładnymi gwiazdkami, ale nie pamiętam co to było.

 

Iro używał jakiegoś ukraińskiego wynalazku 100 mm ale też nie pamiętam co to było :)

 

wszystkie te szkła mają swoje lata więc większość z nich była rozbierana do czyszczenia lub naprawy ... niestety raczej przez amatorów co widać po uszkodzeniach na nakrętkach. Jeśli więc będziesz kupował stary obiektyw to sprawdź czy nie nosi śladów rozkręcania. Jakość optyczna tych rozkręcanych pozostawia wiele do życzenia ... niestety sam się o tym przekonałem

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

przypomniałem sobie, to był Kalejnar 100 mm

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Ja mam jupitera 37A daje nawet spoko obraz gwiazd jak na mój gust, ale jeszcze nie było okazji zrobić nim dobrego zdjęcia. Tutaj pierwsze zdjęcie, surowe klatki mogę podrzucić jakby ktoś chciał. Nie jest idealnie ale jak na 100zł jestem zadowolony :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 19.12.2013 o 15:45, Piotrek L. napisał:

 

Do rzucania w dal, jak najbardziej ;-)

Jak szukasz czegoś do astrofoto to zapomnij o takich starociach bez warstw MC i światłem f/2.8, zwłaszcza że aberra, koma skutecznie nie pozwalają na astrofoto.

Z obiektywów M42 i f/2.8 do astrofoto ponoć nadaje sie tylko MC APO TELEZENITAR 135mm f2.8, tylko że kupienie go graniczy z cudem, a cena za niego jest całkiem spora.

Z tanich M42 135-tek masz sprawdzone CZJ Sonnar 135/3.5 i Jupiter MC 37A 135/3.5.

Tyle że do pokrycia formatu APS musisz przymykać do f/4.5-5.6. Na pełnej dziurze zapomnij.

Ktoś kiedyś używał na forum jakiegoś ruskiego tele 100mm z ładnymi gwiazdkami, ale nie pamiętam co to było.

 

Oprócz tego zostaje Ci to co napisał Wessel.

 

Pozdrawiam

Miałem prawie dekadę temu  Apo Telezenitara 135mm,. Uwierzcie, przy 2.8 to się wogóle nie nadawało do astrofoto....miałem równocześnie Sonnara 200 2.8 , tak czy siak, jednego,czy drugiego, trzeba przymykać do f4 co najmniej .Teraz mam Jupitera 200 f4 i nie muszę przymykać . Ostrość i abbera calkiem OK>  ! O dziwo . A to tanie i b.dobre tele. 

Wracając do meritum , stare 2.8 ...to do astro foto się nie nada ( CA ) Zawsze trzeba przymknąć.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.