Skocz do zawartości

Akcja budowy relayboxów


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich. Naszła mnie taka myśl, aby zrobić trochę relayboxów na USB dla forumowiczów :) Na innym forum jeden użytkownik poprosił mnie o zrobienie takiego urządzonka i pomyślałem, że można by wykonać trochę więcej sztuk. Relaybox będzie oparty na układnie ft245 i będzie miał wyprowadzone złącze ST4 do guidowania oraz minijack do wyzwalania migawki Canona (z odpowiednim kabelkiem go użyć również dla aparatów innych firm). Wszystko podpinamy od wygodnego złącza USB. Całość zamknięta będzie w niedużej obudowie 90x50x24. Generalnie koszt wysyłki ze sklepów jest dość widoczny w całkowitej cenie, więc bardziej opłaci się wykonać więcej sztuk. Również płytka wyjdzie taniej.

Relaybox to genialne rozwiązanie dla posiadaczy montaży np EQ2, EQ3-2, EQ5 lub innych bez możliwości guidowania oraz innych ze złączem ST4, ale gdy nie mamy kamery z takim złączem, a montażu nie da się podłączyć bezpośrednio do kompa. Dodatkowo mamy możliwość wyzwalania długich ekspozycji w aparacie. Nie jestem w stanie na razie podać dokładnej ceny, ale myślę że będzie bliska 100 zł (już z wysyłką).

Na razie chciałbym się zapytać czy jest ktoś chętny na takie urządzonko. To na razie tylko taka informacja, jeśli będzie zainteresowanie to zastanowię się nad tym poważniej i podam więcej szczegółów.

 

A więc kto jest chętny? :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, a w jakim zakresie planujesz tego relayboxa? Tylko konwerter z wyprowadzonymi pinami, czy też od razu w pudełku jakieś transoptory lub przekaźniki?

 

PS - skoro piszesz o ST4 to pewnie od razu z jakimiś elementami przełączającymi raczej.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również jestem zainteresowany.

Co prawda, w temacie http://astropolis.pl/topic/43474-jak-zrobi-eq3-2-guiding/?do=findComment&comment=520504 , który zainicjowałem,

napisałem kilka dni temu, że sam sobie zrobię taki relaybox, ale nie wziąłem poprawki na swoje lenistwo...!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to będzie widoczne od strony systemu? Jeśli jako LPT - to rozwiąże nam wiele problemów :)

 

O ile się nie mylę, FT245 w systemie jest widoczny jako COM, ale ma 8 równoległych wyprowadzeń, więc webcam powinno dać się podłączyć.

A poza tym, da się obejść bez LPT. Spójrz tutaj: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/?p=392033 Używałem kiedyś 880NC do guidingu i miałem podłączenie do komputera przez taką właśnie wtyczkę DB-9.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jest zainteresowanie, bardzo mnie to cieszy :) To mnie zmotywuje do szybszej pracy :P

 

Ja bym zrobił jeszcze dodatkowe wyprowadzenie 4-pinowe do podłączenia silnika krokowego do focusera. Wtedy każdy będzie mógł wybrać, które 2 rzeczy chce sterować.

Dobry pomysł. Mogę zrobić na płytce miejsce na ULN2803 do sterowania silnikiem i lutować w zależności od potrzeb. Szkoda, że ten ft245 nie ma 9 pinów, to by się dało podłączyć wszystkie 3 na raz :) Pomyślę nad tym. Jeśli ktoś byłby chętny na wersję z funkcjonalnością focusera, to proszę pisać.

Mateusz, a w jakim zakresie planujesz tego relayboxa? Tylko konwerter z wyprowadzonymi pinami, czy też od razu w pudełku jakieś transoptory lub przekaźniki?

 

PS - skoro piszesz o ST4 to pewnie od razu z jakimiś elementami przełączającymi raczej.

Tak Jolo, to ma być całkowicie kompletne urządzenie istne plug and play :) Wpinasz USB, wpinasz montaż i focisz :)

 

Jestem chętny - czy jest możliwość dołożenia długich czasów do webcama?

Jak to będzie widoczne od strony systemu? Jeśli jako LPT - to rozwiąże nam wiele problemów :)

 

O ile się nie mylę, FT245 w systemie jest widoczny jako COM, ale ma 8 równoległych wyprowadzeń, więc webcam powinno dać się podłączyć.

A poza tym, da się obejść bez LPT. Spójrz tutaj: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/?p=392033 Używałem kiedyś 880NC do guidingu i miałem podłączenie do komputera przez taką właśnie wtyczkę DB-9.

Niestety nie wiem, jak to będzie z webcamem. Wydaje mi się, że powinno to nie być widoczne jako LPT ani COM, bo to przecież inny protokół transmisji, ale mogę się mylić. Wydaje mi się, że będzie to widoczne jako normalne urządzenie USB. Nawet jeśli by to działało jako COM, to widzę 2 problemy dla webcama: obsługą będzie się zajmował sterownik ASCOM FT245, który nie ma żadnej konfiguracji dla webcama; na RS232 sterowanie webcamem w tym linku jest realizowane za pomocą linii kontrolnej RTS, a ft245 nie ma takiej linii (bo to nie rs232 przecież :) ). Co prawda są linie wyjściowe RXF#, TXE#, ale nie wiem czy da się je jakoś ustawić w programie. Jeśli Iluvatar masz pomysł, jak zrobić takie sterowanie, to chętnie posłucham i to wdrożę, ale ja niestety nie widzę rozwiązania :( .

 

Mam 2 wątpliwości co do sterowania lustrzanką tym układem. Może są osoby, które już używały tej funkcji.

1)czy trzeba podłączyć aparat pod jeden pin układu, czy pod 2 (focus+shutter). Na razie przyjąłem że pod 1, bo w konfiguracji układu jest tylko jeden bit przewidziany na "exposure". Moje wątpliwości wynikają z tego, że można sobie tam konfigurować długość wstępnego podniesienia lustrem i nie widzę możliwości, żeby to robić 1 pinem.

2)czy da się używać funkcjonalności wężyka z poziomu normalnych programów? W oknie konfiguracji są wszystkie ustawienia dla zrobienia serii i można ją odpalić z tego okna, ale nie widzę możliwości, żeby się połączyć z tym sterownikiem z innego programu, żeby to on sterował sesją (np Maxim). A może po prostu po połączeniu wyświetli się okienko tego sterownika i będzie można z niego korzystać w trakcie pracy np Maxima?

Nie ogarniam też do czego mają służyć Hi power i Lo power przy konfiguracji silnika :uhm: .

Co prawda, w temacie http://astropolis.pl/topic/43474-jak-zrobi-eq3-2-guiding/?do=findComment&comment=520504 , który zainicjowałem,

napisałem kilka dni temu, że sam sobie zrobię taki relaybox, ale nie wziąłem poprawki na swoje lenistwo...!

No to popełniłeś duży błąd, ta poprawka często jest potrzebna :) Ja też muszę ją uwzględniać nie raz :)

Dobra, czyli na tą chwilę mamy następującą listę chętnych:

-kuba_527

-Destiny

-Lukasz83

-AdamK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem, jak to będzie z webcamem. Wydaje mi się, że powinno to nie być widoczne jako LPT ani COM, bo to przecież inny protokół transmisji, ale mogę się mylić. Wydaje mi się, że będzie to widoczne jako normalne urządzenie USB. Nawet jeśli by to działało jako COM, to widzę 2 problemy dla webcama: obsługą będzie się zajmował sterownik ASCOM FT245, który nie ma żadnej konfiguracji dla webcama; na RS232 sterowanie webcamem w tym linku jest realizowane za pomocą linii kontrolnej RTS, a ft245 nie ma takiej linii (bo to nie rs232 przecież :) ). Co prawda są linie wyjściowe RXF#, TXE#, ale nie wiem czy da się je jakoś ustawić w programie

 

po podłączeniu FT245 do komputera jest on widoczny (standardowo ale można to zmienić) jako port LPT

przerobione na długie czasy webkamerki typowo są sterowane właśnie przez LPT więc nie trzeba nawet żadnych układów dopasowujących bo wystarczy bezpośrednio podłączyć odpowiednia linię D0-D7 do wejścia kamerki (standard TTL)

niestety niektóre programy potrafią sterować kamerkami tylko przez COM (liniami pomocniczymi sterowania przepływem). W takim przypadku potrzeba dołożyć dodatkowy układ FT232 lub FT231 (ewentualnie Prolific)

 

leniwym proponuję kupić gotowy moduł USB/LPT np. taki:

http://www.ebay.com/itm/FT245-USB-FIFO-Board-mini-USB-to-Parallel-FIFO-Module-with-FT245-Chip-Onboard-/260977330028?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3cc376076c

do tego obudowa i kilka gniazd ... i mamy profesjonalnie zrobionego relayboxa za 50 zł ;)

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po podłączeniu FT245 do komputera jest on widoczny (standardowo ale można to zmienić) jako port LPT

 

A widzisz, u mnie od razu wyskakiwał jako COM. Ja używam takiego modułu: http://allegro.pl/modul-usb-ftdi-ft245rl-kabel-sterowniki-i3812659406.html

Możesz też spróbować się przekopać przez ten temat: http://www.astronomy.ru/forum/index.php/topic,19540.0.html

Widzę jeszcze jedną możliwość. Użyć FT2232 i masz na jednym chipie 2 porty COM lub LPT. Nie wiem jednak, jak to działa po odłączeniu do komputera, bo nie miałem z tym do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyć FT2232 i masz na jednym chipie 2 porty COM lub LPT

 

to może się okazać konieczne jeśli relaybox ma sterować wyzwalaniem migawki DSLR

większość programów sterujących ekspozycją lustrzanki potrafi obsługiwać tylko kabelki podłączone do protu COM

robiłem takie kable do Canona 350D wyzwalanego przez APT i Guidemaster'a

problem w tym, że przy sterowaniu przez COM nie są wykorzystane linie transmisji szeregowej RX i TX tylko linie pomocnicze DTR i RTS, a te zwykle nie są wyprowadzone na zewnątrz z typowych przejściówek. Robiąc samemu można te sygnały wyprowadzić. W kościach FTDI mają one poziomy TTL (przy zasilaniu 5V) czyli wystarczy typowy transoptor i sprawa załatwiona

 

układ będzie banalnie prosty. Z wyjść kości FTDI przez rezystor podajemy sygnał na wejście transoptora (przyda się izolacja galwaniczna masy aparatu i montażu). Wyjścia transoptorów zwierają wejścia migawki, fokusa i sygnałów guide. Długimi czasami przerobionej webkamerki można sterować bezpośrednio z wyjść portu równoległego. Potrzebne będą: kość FTDI np. FT2232, 6 transoptorów (albo 3 podwójne lub 2 poczwórne), gniazda, kilka rezystorów i kondensatorów, dławik 10uH

pozostaną jeszcze do zagospodarowania drugi COM i LPT. Można je wykorzystać np. do obsługi Robofokusa lub sterownia montażem

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widzisz, u mnie od razu wyskakiwał jako COM

 

sprawdziłem w datasheet i rzeczywiście te chipy FTDI są widziane w systemie jako COM. Na wyjściu są tylko linie wyprowadzone z rejestru przesuwnego. To zła wiadomość dla programów sterujących bezpośrednio liniami D0-D7 portu LPT, bo one muszą widzieć ten port ... może sterowniki ASCOM dla tych układów by pomogły? Jeśli nie pomogą, to potrzebny będzie inny układ dla relayboxa

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się skomplikowała sprawa. Wydaje się, że użycie ft2232 by rozwiązało problem sterowania webcamem. Wtedy układ by procował jako jeden 245 i obsługiwał guiding i canona jak to przewidziałem wcześniej, oraz jako 232, gdzie za pomocą linii RTS by sterował webcamem. Tylko pojawia się pytanie, czy sterownik ASCOM FT245 będzie współpracował z ft2232? Może być z tym problem, bo nie wiadomo, jak sterownik się komunikuje z tym układem (czy używa systemowego COMa, czy korzysta bezpośrednio ze sterowników ftdi (w tym drugim przypadku na innym układzie nie zadziała).

Nie wiem, czy warto ryzykować. Sterowanie webcamem można by zrealizować osobno za pomocą zwykłej, gotowej przejściówki LPT/USB za 20-30 zł. Drugi powód jest taki, ze mam już praktycznie gotowy schemat płytki i zmienianie wszystkiego będzie kłopotliwe.

 

Chcę skorzystać z sterownika ascom ft245, bo to zapewnia działanie w każdej aplikacji, a zwykłe na LPT jest już zależne od specyfiki programu, nie każdy program będzie obsługiwał to, co chcemy. Raczej zostanę przy sterowaniu długimi czasami aparatu i klasyczny guiding (ewentualnie zamiast któregoś z tych dwóch mogę zrobić sterowanie focuserem, gdyby ktoś wyraził taką chęć), bo z webcamem będzie dużo kombinowania, a nie mam pewności, że to zadziała (czy sterownik się dogada z innym układem), a nie chcę zostać z kilkoma niedziałającymi płytkami.

 

Sterowanie webcamem trzeba będzie zrealizować osobną przejściówką USB/LPT. Przy okazji, może ktoś zna jakiś działający i pewny model?

 

Czy ktoś jest w stanie odpowiedzieć na postawione wcześniej pytania o aparat? Chciałbym już być pewien, jak to będzie działać.

 

Mam 2 wątpliwości co do sterowania lustrzanką tym układem. Może są osoby, które już używały tej funkcji.

1)czy trzeba podłączyć aparat pod jeden pin układu, czy pod 2 (focus+shutter). Na razie przyjąłem że pod 1, bo w konfiguracji układu jest tylko jeden bit przewidziany na "exposure". Moje wątpliwości wynikają z tego, że można sobie tam konfigurować długość wstępnego podniesienia lustrem i nie widzę możliwości, żeby to robić 1 pinem.

2)czy da się używać funkcjonalności wężyka z poziomu normalnych programów? W oknie konfiguracji są wszystkie ustawienia dla zrobienia serii i można ją odpalić z tego okna, ale nie widzę możliwości, żeby się połączyć z tym sterownikiem z innego programu, żeby to on sterował sesją (np Maxim). A może po prostu po połączeniu wyświetli się okienko tego sterownika i będzie można z niego korzystać w trakcie pracy np Maxima?

Nie ogarniam też do czego mają służyć Hi power i Lo power przy konfiguracji silnika :uhm: .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wstępnego podniesienia, to działa to tak, że jak masz włączoną opcję "Enable Mirror Lock up" w aparacie, to po pierwszym naciśnięciu spustu podnosi się lustro, a po drugim jest otwierana migawka. Także jeden pin powinien do tego wystarczyć.

Jak wygląda połączenie z innymi programami, to nie mam pojęcia. Mam zrobiony najprostszy wężyk na COM + przejściówka na COM <-> USB.

Dałoby się wszystkie rzeczy połączyć na 2232, ale trzeba by napisać sterownik na ASCOM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie webcamem trzeba będzie zrealizować osobną przejściówką USB/LPT. Przy okazji, może ktoś zna jakiś działający i pewny model?

 

kiedyś bawiłem się w to ale większość przejściówek nie działała prawidłowo. Port powinien być ustawiony domyślnie na stan wysoki na wszystkich liniach, a zwykle przejściówki resetują go nawet gdy program go ustawi ... nie wiem po kiego diabła ale tak jest

lepiej zrobić sterowanie długimi czasami przez port COM ... sprawdzone, działa :)

chyba wszystkie programy potrafią sterować webkamerką przez COM wiec nie ma co kombinować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że im więcej będzie zainteresowanych relayboxem, tym więcej pomysłów na rozszerzenie funkcjonalności tego urządzenia.

To zaś niewątpliwie spowoduje, że urządzenie stanie się coraz bardziej rozbudowane, a więc i potencjalnie bardziej zawodne.

A więc, to co proponuje MateuszW: "Raczej zostanę przy sterowaniu długimi czasami aparatu i klasyczny guiding (ewentualnie zamiast któregoś z tych dwóch mogę zrobić sterowanie focuserem, gdyby ktoś wyraził taką chęć)", najbardziej mi odpowiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że im więcej będzie zainteresowanych relayboxem, tym więcej pomysłów na rozszerzenie funkcjonalności tego urządzenia.

To zaś niewątpliwie spowoduje, że urządzenie stanie się coraz bardziej rozbudowane, a więc i potencjalnie bardziej zawodne.

A więc, to co proponuje MateuszW: "Raczej zostanę przy sterowaniu długimi czasami aparatu i klasyczny guiding (ewentualnie zamiast któregoś z tych dwóch mogę zrobić sterowanie focuserem, gdyby ktoś wyraził taką chęć)", najbardziej mi odpowiada.

 

Odpowiem za siebie, ale myślę że nie mówię źle:

1. Jeśli coś ma być krokiem na przód to musi rozwiązywać (jakieś) istniejące problemy.

2. Oferta jest skierowana do posiadaczy eq3/2 - eq5 - czyli do konfiguracji budżetowych

3. W setupach budżetowych (wydaje mi się) dominują DSLR i webcamy

4. Obecnie nie mogę korzystać z "normalnego" laptopa bo nie posiada on LPT do guide

5. Długie czasy w DSLR da się obsłużyć dedykowanym pilotem, motofocus również, LX w webcamie ciężko jest ogarnąć bez komputera

 

Z mojego punktu widzenia tylko prawdziwa, działająca przejściówka USB-LPT(+COM?) (plus reszta relayboxa) jest krokiem na przód. Pozwoli to na wykorzystywanie naszych laptopów z aplikacjami które wykorzystujmy (Guidemaster...)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiem za siebie, ale myślę że nie mówię źle:

1. Jeśli coś ma być krokiem na przód to musi rozwiązywać (jakieś) istniejące problemy.

2. Oferta jest skierowana do posiadaczy eq3/2 - eq5 - czyli do konfiguracji budżetowych

3. W setupach budżetowych (wydaje mi się) dominują DSLR i webcamy

4. Obecnie nie mogę korzystać z "normalnego" laptopa bo nie posiada on LPT do guide

5. Długie czasy w DSLR da się obsłużyć dedykowanym pilotem, motofocus również, LX w webcamie ciężko jest ogarnąć bez komputera

 

Z mojego punktu widzenia tylko prawdziwa, działająca przejściówka USB-LPT(+COM?) (plus reszta relayboxa) jest krokiem na przód. Pozwoli to na wykorzystywanie naszych laptopów z aplikacjami które wykorzystujmy (Guidemaster...)

 

Czyli nasze oczekiwania są spójne: guiding komputerem posiadającym tylko porty USB.

W moim przypadku nawet sterowanie aparatem cyfrowym jest niemożliwe, ponieważ posiadam Sony A350, który nie komunikuje się z komputerem jak np. Canon.

Jednak warto zadbać w tym relyaboxie o możliwości rozbudowy o takie dodatkowe funkcje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku nawet sterowanie aparatem cyfrowym jest niemożliwe, ponieważ posiadam Sony A350, który nie komunikuje się z komputerem jak np. Canon.

 

Dla mnie sterowanie aparatem z komputera nie jest konieczne - kupiłem sobie programowalny pilot z interwałometrem (sto parę złotych na alle.) i Tobie również polecam - przydaje się również przy krótszych ogniskowych kiedy nie używam guide - nie uruchamiam laptopa - oraz do zdjęć statywowych. Nie da się zaprogramować całej sesji z różnymi czasami tylko liczbę zdjęć, długość ekspozycji i przerwę pomiędzy zdjęciami, ale nie trzeba czatować cały czas ze stoperem.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

relaybox będzie miał wolne wyprowadzenia więc warto je wykorzystać do sterowania migawką przez wężyk spustowy. W ten sposób można sterować dowolną lustrzanką

interwałometr jest fajny bo nie potrzebujemy w terenie komputera ale w tym przypadku i tak będzie konieczny więc warto tę możliwość dodać. Można wtedy zapewnić pełną funkcjonalność setupu z ditheringiem włącznie

 

pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem trochę o tym ft2232 i jest duża szansa, że sterownik "ascom ft245" będzie z nim współpracował. Wskazuje na to m.in. to:

 

Each of the FT2232D‟s Channels (A and B ) can be

individually configured as a FT232BM-style UART interface, or as a FT245BM-style FIFO interface.

Wygląda na to, że ten układ będzie w systemie widoczny jako 2 układy ftdi (ft245bm i ft232bm lub jeden z nich 2 razy), oraz że będzie używał ich sterowników, czyli sterownik nie zauważy, że ma do czynienia z ft2232 a nie z ft245.

ZbyT dla ścisłości dodam, że ft2232 może działać równocześnie jako 2 konwertery(245 i 232 lub 2x jeden z nich), a nie 2x 232 + 2x 245. Pisałeś też coś o LPT w tym układzie, ale jak przecież ustaliliśmy on w każdym trybie działa jako COM (tylko albo normalny, albo równoległy).

Myślę, że zainwestuję na próbę w jeden taki układzik ft2232 i wlutuję go na jakąś niepotrzebną płytkę, podłączę jakoś na pająka i sprawdzę, czy "ascom ft245" go widzi. Jeśli się uda, to zastosuję go w relayboxie.

 

Czyli wtedy jego funkcjonalność będzie następująca:

-guiding po ST4 (widziany jako driver ASCOM, więc będzie działać w każdym programie)

-wyzwalanie długich czasów w lustrzance (prawdopodobnie będzie się to sterowało z panelu konfiguracyjnego sterownika, więc programy nie będą maiły nad tym kontroli, ale myślę że nie będzie to bardzo przeszkadzać)

-sterowanie webcamem przez drugi port rs232 (będzie to osobny port, więc każda aplikacja umożliwiająca pracę z przerobionym webcamem będzie z tym działać)

 

Myślę, że to już zadowoli każdego :)

A jak jesteśmy przy sterowaniu webcamem, to mam pytanie, czy powinienem to zrobić jak na tym schemacie podlinkowanym wcześniej: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/page-5?do=findComment&comment=392033 ? Czyli dać diodę i rezystor i wyprowadzić 2 przewody? Reszta układu będzie się znajdować w przerobionym webcamie? Czy będzie to też dobre dla innych modeli przerabianych webcamów? Pytanie mam też, jaką linię RSa użyć do tej kamery? Na schemacie jest to linia RTS, ale jest napisane, żeby to tak skonfigurować w guidemasterze. Co jeśli będzie się chciało użyć do tego PHD? W PHD nie ma żadnej konfiguracji linii RSa, jedynie wybiera się nr portu. Jak to z tym jest? Czy PHD musi mieć podłączoną jakąś konkretną linię, której zawsze używa?

Co do wstępnego podniesienia, to działa to tak, że jak masz włączoną opcję "Enable Mirror Lock up" w aparacie, to po pierwszym naciśnięciu spustu podnosi się lustro, a po drugim jest otwierana migawka. Także jeden pin powinien do tego wystarczyć.

Dzięki, czyli jeden problem z głowy :)

 

Jeśli chodzi jeszcze o sterowanie długimi czasami w DSLR, to mam świadomość, że użycie do tego drivera ascom ft245 nie jest idealnie, bo chyba nie będzie się dało kontrolować aparatu z innego programu, a jedynie w okienku konfiguracji sterownika. Nie powinno to być dużym problemem, bo przy fotkach kontrolnych (dla ustawienia kadru, focusa itp) można sobie poradzić ekspozycjami do 30s wyzwalanymi przez sam program, a jak już wszystko ustawimy, to odpalamy serię w driverze. Niestety nie dam już rady zrobić sterowania DSLR na osobnym COMie, bo ft2232 ma tylko 2 porty, więc DSLR musi być razem z guidingiem na driverze ascom ft245. Gdybym istniał układ, który ma 3 porty COM, to dałoby się to zrobić.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby ograniczyć się do guidiowania przez Guidemaster, to może dałoby się upchnąć Canona i webcam na 1 COM, bo można tam wybrać, czy linia sterowania jest na DTR czy RTS.

Co do konfiguracji, to chyba wgrywa się ją specjalnym programem od FTDI, bodajże FT_Prog, czy coś takiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.