Skocz do zawartości

Akcja budowy relayboxów


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Gdyby ograniczyć się do guidiowania przez Guidemaster, to może dałoby się upchnąć Canona i webcam na 1 COM, bo można tam wybrać, czy linia sterowania jest na DTR czy RTS.

Gdyby się ograniczyć do guidemastera, to można pójść jeszcze dalej i zrobić wszystko na 1 LPT (guiding, DSLR, webcam), ale to rozwiązanie, jak i proponowane przez Ciebie jest niestety nieuniwersalne i zmusza do używania tego konkretnego programu, podczas gdy wydaje mi się, że np PHD daje dużo więcej możliwości.

Co do konfiguracji, to chyba wgrywa się ją specjalnym programem od FTDI, bodajże FT_Prog, czy coś takiego.

No właśnie nie jestem tego pewien, bo:

EEPROM Interface: When used without an external EEPROM the FT2232D be configured as a USB to dual
serial port device. Adding an external 93C46 (93C56 or 93C66) EEPROM allows each of the chip‟s channels
to be independently configured as a serial UART (232 mode), or a parallel FIFO (245 mode). The external
EEPROM is used to enable the Fast Opto-Isolated Serial interface mode.

Czyli chyba trzeba się bawić w jakiś dodatkowy układ, mam nadzieję, że się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak jesteśmy przy sterowaniu webcamem, to mam pytanie, czy powinienem to zrobić jak na tym schemacie podlinkowanym wcześniej: http://astropolis.pl/topic/32066-philips-spc880nc/page-5?do=findComment&comment=392033 ? Czyli dać diodę i rezystor i wyprowadzić 2 przewody? Reszta układu będzie się znajdować w przerobionym webcamie? Czy będzie to też dobre dla innych modeli przerabianych webcamów?

 

w żadnym wypadku tak nie wolno robić. Ten schemat jest błędny bo jest przeznaczony dla portu RS232 czyli innego standardu napięć ale takie podłączenie może spowodować uszkodzenie kamerki. W układach FTDI zasilanych napięciem 5V mamy już standard TTL więc nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy. Dla bezpieczeństwa można dodać szeregowo jakieś rezystory ograniczające prąd w razie zwarcia o wartości 180 - 330R ale nie jest to konieczne. Samym sterowaniem ekspozycją zajmuje się układ wewnątrz kamerki. Wszystkie webkamerki mają tak samo rozwiązaną przeróbkę na długie czasy

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

nie wszystkie programy mają możliwość zdefiniowania linii sterującej na porcie szeregowym oraz jej polaryzacji. Przydałaby się możliwość konfiguracji sprzętowej np. jumperami

Edytowane przez ZbyT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Postanowiłem wykonać płytkę z miejscem na układ ft245 oraz ft2232. Najpierw wlutuję ft2232 i sprawdzę, czy działa na nim sterownik ft245 ASCOM. Jeśli zadziała, to będzie kompletny relaybox łącznie ze sterowaniem webcamem. Jeśli nie, to wylutuję ten układ i wsadzę zwykły ft245, który już na pewno zadziała, ale nie będzie już sterowania webcamem.

w żadnym wypadku tak nie wolno robić. Ten schemat jest błędny bo jest przeznaczony dla portu RS232 czyli innego standardu napięć ale takie podłączenie może spowodować uszkodzenie kamerki. W układach FTDI zasilanych napięciem 5V mamy już standard TTL więc nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy. Dla bezpieczeństwa można dodać szeregowo jakieś rezystory ograniczające prąd w razie zwarcia o wartości 180 - 330R ale nie jest to konieczne. Samym sterowaniem ekspozycją zajmuje się układ wewnątrz kamerki. Wszystkie webkamerki mają tak samo rozwiązaną przeróbkę na długie czasy

 

pozdrawiam

 

EDIT

 

nie wszystkie programy mają możliwość zdefiniowania linii sterującej na porcie szeregowym oraz jej polaryzacji. Przydałaby się możliwość konfiguracji sprzętowej np. jumperami

Dalej nie jestem pewny tego podłączenia do webcama. W necie znalazłem kilka różnych schematów takiego podłączenia. W niektórych używa się 1 linii do sterowania, w innych 2. W niektórych polaryzacja jest odwracana, w innych nie. I teraz pojawia się pytanie, czy da się to zrobić uniwersalnie? Jeśli podłączę jedną linię RSa do pinu 2 w złączu LPT, to co będzie, jak ktoś będzie miał tak przerobionego webcama, że będzie potrzebować 2 lini?

 

kuba_527, jakiego webcama masz? W jaki sposób jest przerobiony? Wymaga do sterowania 2 czy 1 linii? W jakim programie chcesz tego używać? Czy w wypadku, gdyby relaybox nie sterował webcamem, to również będziesz zainteresowany? Będę się starał, ale nie obiecuję :)

 

Niestety Destiny zrezygnował, wiec lista chętnych to:

-kuba_527

-Lukasz83

-AdamK

 

Może ktoś jeszcze potrzebuje magicznego pudełka zwanego relayboxem? :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że temat nadal żyje, bo już zaczynałem się niepokoić.

Co prawda nie pytany, ale odpowiadam, że używam SPC900NC (przeprogramowany z SPC880NC) nie przerobiony,

bo jak przeczytałem gdzieś (?), kamerka do guidingu nie musi być przerabiana na długie czasy.

Jeśli chodzi o mnie, to obojętnie czy uda się Tobie ze sterowaniem webkamerką, czy nie, ja jestem cały czas zainteresowany.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie jestem pewny tego podłączenia do webcama. W necie znalazłem kilka różnych schematów takiego podłączenia. W niektórych używa się 1 linii do sterowania, w innych 2. W niektórych polaryzacja jest odwracana, w innych nie

 

to zależy od rodzaju przeróbki

właściwie to wystarczy jedna linia, która będzie sterować ekspozycją

pozostałe linie służą do przełączania kamerki w tryb długich czasów (odłączenie migawki) ale można to zrobić "ręcznie" np. przełącznikiem lub zwierając odpowiednie wejście w przejściówce na stałe. Wpięcie kamerki w taką przejściówkę automatycznie przełączy ją na długie czasy. Niektóre kamerki mają na osobnym pinie amp-off czyli wyłączenie wzmacniacza kamerki, który grzejąc matrycę powoduje wzrost zaświetlenia kadru. Przy czasach naświetlania stosowanych podczas guidowania nie będzie to potrzebne

 

kamerki są sterowane niskim poziomem czyli "0" logicznym ale w RS232 to jest +12V stąd konieczność odwrócenia polaryzacji (zależy od konstrukcji przejściówki). Jeśli stosuje się konwerter USB/UART to zwykle zmiana polaryzacji nie jest potrzebna ... chyba, że sama kamerka ma na wejściu układ odwracający przygotowany pod RS232. W tym wypadku brak jakiegoś standardu bo każdy przerabia tak jak potrzebuje

 

Co prawda nie pytany, ale odpowiadam, że używam SPC900NC (przeprogramowany z SPC880NC) nie przerobiony,

bo jak przeczytałem gdzieś (?), kamerka do guidingu nie musi być przerabiana na długie czasy.

 

bez przerobienia masz do dyspozycji maksymalną ekspozycję 50 ms. Przy małej czułości kamerki może się to okazać niewystarczające. Zwykle stosuje się 1-3 sekundy. To zależy od światłosiły i wielkości pola widzenia (ogniskowej) teleskopu guidującego

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście temat żyje nadal :)

ZbyT już Ci napisał. Nieprzerobiona kamerka też da radę, ale niestety nie zawsze. Jeśli guidujesz np szukaczem, to myślę że praktycznie nie będzie problemów. Ale jeśli np sw 80/400 lub czymś większym, to możesz mieć problem ze znalezieniem jasnej gwiazdki w polu widzenia, które jest bardzo małe. Ja do guidowania w SSAG i chameleonie używam czasów ok 3s, ale to są kamery dedykowane o wiele wyższej czułości. Nie stosowałem webcamów, ale boję się, że bez przeróbki będziesz mieć często problemy (ale najpierw spróbuj bez, a potem ewentualnie myśl o przerobieniu).

 

ZbyT, dzięki za informację. Spróbuję zrobić to dość uniwersalnie, czyli podłączę zarówno pin do ekspozycji, jak i amp off i zrobię sprzętowe wybieranie polaryzacji. Zastanawiam się tylko, jak to będzie widziane przez programy. W guidemasterze da się wybrać tylko 1 pin, a więc amp off on pewnie nie wykorzystuje. Z kolei w PHD nie ma żadnej konfiguracji na ten temat. Czy to oznacza, że on używa RTS do wyzwalania migawki, a amp off też nie obsługuje?

Czy można założyć, że RTS będzie do wyzwalania migawki, a DTR do amp off?

 

A przy okazji możesz wytłumaczyć, jak to jest z tym amp off? Jak można robić zdjęcia bez wzmacniacza, przecież będą dużo ciemniejsze? I dlaczego, skoro on tylko szkodzi, to po co jest kiedykolwiek aktywny?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wzmacniacz jest potrzebny tylko podczas odczytywania poszczególnych pikseli. W trakcie naświetlania niczemu nie służy, a jedynie powoduje nagrzewanie matrycy i dlatego może zostać w tym czasie wyłączony (właściwie to tylko jest obniżane napięcie zasilania tego wzmacniacza czyli redukowana jest moc grzania)

 

efekty amp-offa są widoczne dopiero podczas ekspozycji dłuższych niż 60 sekund więc do guide nie będzie potrzebny

 

jeśli chodzi o PHD to nie pomogę bo nie mam go zainstalowanego

ostatnio używałem 2-3 lata temu i nie bardzo pamiętam jakie ma ustawienia

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

kuba_527, jakiego webcama masz? W jaki sposób jest przerobiony? Wymaga do sterowania 2 czy 1 linii? W jakim programie chcesz tego używać? Czy w wypadku, gdyby relaybox nie sterował webcamem, to również będziesz zainteresowany? Będę się starał, ale nie obiecuję :)

 

Mam SPC 880nc. Sam przerabiałem więc nie ma tu problemu z dostosowaniem. Jeśli nie będzie obsługi webcama to też nic się nie stanie (pozostaję chętny w kolejce). Obecnie działam przez przejściówkę USB-RS232 i może tak zostać.

 

Edit:

Używam Guidemaster'a.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

Edytowane przez kuba_527
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Minęło trochę czasu, a ja muszę się przyznać, że relaybox jeszcze nie gotowy :( Ale prace cały czas trwają, a opóźnienie jest niestety niezależne ode mnie. Staram się posuwać do przodu. Na razie jest prawie że gotowy schemat płytki i za kilka dni powinna ona pójść do wykonania. Reszta dupereli jest już przemyślana i w czasie czekania na płytkę dojdą inne elementy, a złożenie całości to już będzie chwila. Postanowiłem wykonać na początku 2 płytki: jedną z ft245, która na pewno będzie działać, a drugą z ft2232, która jest niepewna, choć myślę, że jest jakieś 80% szans na powodzenie (układ ft2232 powinien być widoczny pod sterownikami ft245, a więc dla softu nie powinno być różnicy). Potem w zależności od tego, czy ft2232 zadziała wykonam resztę płytek.

Różnica jest taka, że na ft245 będzie podłączone wyjście ST4 oraz migawka Canona, a do ft2232 będę w stanie podłączyć ST4, migawkę oraz długie czasy webcama.

Mam SPC 880nc. Sam przerabiałem więc nie ma tu problemu z dostosowaniem. Jeśli nie będzie obsługi webcama to też nic się nie stanie (pozostaję chętny w kolejce). Obecnie działam przez przejściówkę USB-RS232 i może tak zostać.

To bardzo fajnie, bo mam akurat dostęp do przerobionej SPC 900, więc będę mógł przetestować, czy to działa. A podasz rozmieszczenie pinów sterujących w złączu? Dzięki temu od razu będziesz miał poprawnie dostosowane połączenie.

Jako że zbliża się (baaaardzo powoli :) ) czas wykonania płytek, to potrzebuję już pewnej deklaracji chęci zakupu relayboxa (żebym potem nie został z tym badziewiem :) ). Lista prezentuje się tak:

-kuba_527

-Lukasz83

-AdamK

 

Kuba w zasadzie potwierdził, czekam więc na pozostałych. Równocześnie zachęcam innych do relayboxa, bo to bardzo fajne i przydatne urządzonko :) Im więcej będzie osób, tym tańszy będzie relaybox. Przypomnę w skrócie najważniejsze cechy:

 

-połączenie przez USB do komputera

-oparty na chipie firmy FTDI, czyli bezawaryjny, pewny w działaniu i kompatybilny ze wszystkim

-port ST4 do montażu

-idealne rozwiązanie dla montaży: EQ1, EQ2, EQ3-2, EQ5 lub podobnych z napędem w jednej, lub dwóch osiach, które nie mają połączenia do komputera

-idealne rozwiązanie dla osób guidujących webcamami, lub kamerkami planetarnymi, które nie mają portu ST4

-złącze minijack 2,5 mm do sterowania migawkami większości modeli Canona, a do pozostałych lub aparatów innych firm można dokupić odpowiedni kabelek zamieniający złącza

-prawdopodobnie możliwość sterowania długimi czasami do webcamów (okaże się, czy to zadziała)

-czerwone diody sygnalizujące korektę guidingu i otwartą migawkę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica jest taka, że na ft245 będzie podłączone wyjście ST4 oraz migawka Canona, a do ft2232 będę w stanie podłączyć ST4, migawkę oraz długie czasy webcama.

 

Ja do sterowania aparatem używam pilota, więc jeśli nawet nie da się uruchomić LX dla webcama to powinno się udać skonfigurować LX-webcam zamiast sterowania DSLR. A jak będą oba to rewelacja.

 

To bardzo fajnie, bo mam akurat dostęp do przerobionej SPC 900, więc będę mógł przetestować, czy to działa. A podasz rozmieszczenie pinów sterujących w złączu? Dzięki temu od razu będziesz miał poprawnie dostosowane połączenie.

 

Mam podłączoną poprzez przejściówkę USB-RS i nie wiem na której linii - łatwiej będzie przelutować kabelek niż wyjść do garażu i sprawdzić ;)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam zainteresowanie tym relayboxem oraz chęć jego zakupu.

Ponieważ używam Sony A350 i nie zamierzam w najbliższym czasie zamieniać go na Canona,

fakt istnienia w relayboxie możliwości sterowania migawką aparatu jest mi w tej chwili obojętny - również używam pilota.

Jednak od przybytku głowa nie boli i ta funkcja może mi się przydać w przyszłości.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem nowy na tym forum dlatego witam wszystkich forumowiczów.

Cześć!

​ad rem.

To ode mnie (prawdopodobnie) wyszła prośba do MateuszaW o skonstruowanie realyboxa. Tak jak napisał o tym w pierwszym poście. Odkryłem ten temat zaledwie wczoraj. Nie wiedziałem że sprawa Realyboxa rozwinęła się i ewoluuje.

Po przeczytaniu całego tematu wyjaśniło mi kilka wątpliwości o które sam chciałem zapytać MateuszaW.

Fajnie że jest kilka osób zaangażowanych w projekt i aktywnie go wspierających.

Proszę o dopisanie mnie do oficjalnej listy oczekujących.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ używam Sony A350 i nie zamierzam w najbliższym czasie zamieniać go na Canona,

fakt istnienia w relayboxie możliwości sterowania migawką aparatu jest mi w tej chwili obojętny - również używam pilota.

Sterowanie migawką nie zależy od typu/modelu aparatu i podłącza się w miejsce pilota. Nie musi to być Canon.

To tak dla jasności.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Budowa idzie do przodu. Schematy płytek są gotowe i niebawem pójdą do wykonania. Mam też już obudowy i części elektroniczne.

Mam podłączoną poprzez przejściówkę USB-RS i nie wiem na której linii - łatwiej będzie przelutować kabelek niż wyjść do garażu i sprawdzić ;)

Ja planowałem robić połączenie do kamery na złączu DB25 (czyli tym od LPT). Nie będzie to problemem? Ewentualnie mogę pomyśleć o zmianie, ale lepiej by mi było już tego nie ruszać.

 

Sterowanie migawką nie zależy od typu/modelu aparatu i podłącza się w miejsce pilota. Nie musi to być Canon.

To tak dla jasności.

Dokładnie. Do Canona jest tylko łatwiej z kablem, bo jest to zwykły minijack 2,5 mm. Do innych firm potrzeba specjalnych, udziwnionych złącz, ale takie kable też można kupić (swego czasu były w ofercie sklepu Mega-Pixel, ale ich strona jakoś nie bardzo teraz istnieje).

 

Jestem nowy na tym forum dlatego witam wszystkich forumowiczów.

Cześć!

​ad rem.

To ode mnie (prawdopodobnie) wyszła prośba do MateuszaW o skonstruowanie realyboxa. Tak jak napisał o tym w pierwszym poście. Odkryłem ten temat zaledwie wczoraj. Nie wiedziałem że sprawa Realyboxa rozwinęła się i ewoluuje.

Po przeczytaniu całego tematu wyjaśniło mi kilka wątpliwości o które sam chciałem zapytać MateuszaW.

Fajnie że jest kilka osób zaangażowanych w projekt i aktywnie go wspierających.

Proszę o dopisanie mnie do oficjalnej listy oczekujących.

Dokładnie, właśnie dzięki Tobie wziąłem się za ten projekt i pomyślałem sobie, że można zrobić kilka sztuk więcej :) Dopisuję do oficjalnej listy na pierwszym miejscu :)

 

Ja do sterowania aparatem używam pilota, więc jeśli nawet nie da się uruchomić LX dla webcama to powinno się udać skonfigurować LX-webcam zamiast sterowania DSLR. A jak będą oba to rewelacja.

Niestety jest to niemożliwe ze względu na soft. Nie znam żadnego sterownika, który potrafi obsłużyć webcama i ST4 na jednym porcie. Dlatego aby dodać funkcjonalność webcama muszę użyć układu emulującego 2 oddzielne porty. Na razie nie umiem pisać własnych sterowników ASCOM :)

 

Dalej nie mam potwierdzenia od Lukasz83. Jesteś dalej zainteresowany?

 

Lista chętnych:

-Piotr4d

-kuba_527

-Lukasz83

-AdamK

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planowałem robić połączenie do kamery na złączu DB25 (czyli tym od LPT). Nie będzie to problemem? Ewentualnie mogę pomyśleć o zmianie, ale lepiej by mi było już tego nie ruszać.

Dla mnie nie ma problemu, byle gdzieś się pojawiał odpowiedni sygnał ;)

 

Pozdrawiam

 

Kuba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są kolejne postępy - płytki są już wykonane i jutro powinienem je otrzymać. Z tak szybką realizacją się jeszcze nigdy nie spotkałem - normalnie to są 2 tygodnie, a tutaj po prostu od ręki :) Na razie są to 2 płytki - z układem ft245 oraz ft2232. W zależności, czy ft2232 będzie działać, wykonam pozostałe płytki. Tak więc w tym tygodniu powinny być gotowe relayboxy dla 2 osób (w przypadku niedziałania dla 1), a dla reszty płytki będą za niedługo. Mam nadzieję, że nie ma żadnego błędu na schemacie - a o to nie trudno :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak idzie budowa ?

Bardzo dobrze :) Mam już polutowane płytki (jedną zwykłą i jedną z wyjściem na webcama), oraz kilka wolnych płytek (muszę do nich tylko jeszcze elementy zamówić). Zrobiłem już pierwsze testy i okazuje się, że wszystko działa :yahoo: . Zarówno guiding, aparat jak też sterowanie webcamem. Okazuje się, że sterownik ascoma widzi bez problemu układ ft2232, więc obie wersje relaboxa działają bez zarzutów. Guidowanie i aparat przetestowałem w pełni, czyli podłączając relayboxa do montażu i aparatu. Sterowanie webcamem na razie sprawdziłem tylko na sucho (zmieniają się stany na wyjściach), a pełny test zrobię w piątek (bo wtedy będę miał do dyspozycji przerobione SPC). Jutro powinny być już obudowy z powycinanymi otworami na złącza, także Twój egzemplarz Piotrze powinienem wysłać w tym tygodniu. Nie udało mi się tylko kupić kabla do sterowania Canonem dla Ciebie, bo w sklepie, gdzie brałem części nie mieli akurat tego typu. Dasz radę w swoim zakresie go sobie dokupić? To jest kabel minijack 2,5 mm stereo (ważne! 3 - pinowy). Mam nadzieję, że max w przyszłym tygodniu już do każdego wyślę, bo jestem ostatnio zarobiony, ale spróbuję znaleźć czas.

 

Przy okazji się zapytam, bo mam już mętlik w głowie: czy RA+ to jest W czy E, oraz czy to powinno przyśpieszać montaż, czy go spowalniać? Moim zdaniem RA+ to jest W i powinien przyśpieszać ruch, ale montaż zachowuje się na odwrót (zwalnia od tego sygnału).

 

Jeśli jest jeszcze ktoś chętny na relayboxa, to gorąco zachęcam, bo mam dużo wolnych płytek.

 

Dziękuję za szybką odpowiedź na PW tym, co pytałem :)

 

Możecie sobie od razu zainstalować sterowniki do relayboxa, żeby mieć to już za sobą. Ten sterownik lubi mieć problemy przy instalacji, ale jak zaskoczy, to już działa. Nie chce mi się zmieniać liczby pojedynczej na mnogą, wkeljam to, co napisałem Piotrowi:

Zainstaluj sobie sterownik, który będzie obsługiwał ten relaybox: http://qhy.narod.ru/index_eng.htm (FT245 ASCOM Plugin ). Instalujesz uruchamiając install32.bat lub 64 w zależności od systemu. Jeśli korzystasz z Win7 (może w Viście też), to musisz odpalić to jako administrator (opcja pod prawym przyciskiem). Oczywiście wcześniej musisz mieć zainstalowaną platformę ASCOM: http://ascom-standards.org/

Jeśli instalacja się uda, to w PHD (jeśli używasz wersji 1.coś) wybierasz telescope jako ASCOM i klikasz łączenie do teleskopu. Z listy urządzeń wybierasz coś w stylu ft245guide i dajesz konfigurację. Jeśli wszystko zadziała, to znaczy, że oprogramowanie masz załatwione.

 

Dowiedziałem się wreszcie (doświadczalnie), jak wygląda sterowanie aparatem od strony software. Otóż w oknie konfiguracji można zaznaczyć opcję pokazania panelu sterowania. Panel ten wyświetla się w momencie łączenia z relayboxem i jest cały czas widoczny podczas jego pracy, jako osobne okno, gdzie się steruje m.in aparatem. Działa to pod PHD i Guidemasterem, natomiast w Maximie nie chce się pokazać. Ale do kontrolowania sprzętu, do którego jest kierowany relaybox nie potrzeba maxima :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze :) Mam już polutowane płytki (jedną zwykłą i jedną z wyjściem na webcama), oraz kilka wolnych płytek (muszę do nich tylko jeszcze elementy zamówić). Zrobiłem już pierwsze testy i okazuje się, że wszystko działa :yahoo: . Zarówno guiding, aparat jak też sterowanie webcamem. Okazuje się, że sterownik ascoma widzi bez problemu układ ft2232, więc obie wersje relaboxa działają bez zarzutów. Guidowanie i aparat przetestowałem w pełni, czyli podłączając relayboxa do montażu i aparatu. Sterowanie webcamem na razie sprawdziłem tylko na sucho (zmieniają się stany na wyjściach), a pełny test zrobię w piątek (bo wtedy będę miał do dyspozycji przerobione SPC). Jutro powinny być już obudowy z powycinanymi otworami na złącza, także Twój egzemplarz Piotrze powinienem wysłać w tym tygodniu. Nie udało mi się tylko kupić kabla do sterowania Canonem dla Ciebie, bo w sklepie, gdzie brałem części nie mieli akurat tego typu. Dasz radę w swoim zakresie go sobie dokupić? To jest kabel minijack 2,5 mm stereo (ważne! 3 - pinowy). Mam nadzieję, że max w przyszłym tygodniu już do każdego wyślę, bo jestem ostatnio zarobiony, ale spróbuję znaleźć czas.

 

Super wiadomości :Loveit:. Kupiłem taki kabelek.http://allegro.pl/kabel-hama-dccs-ca-1-canon-rs-60-e3-664369-323e-i3967428734.html Czy dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien. Jeśli po wsadzeniu końcówką 4 stykową do gniazda aparatu będzie działać, to ok. Jeśli trzeba wsadzić tą 3 stykową, to będzie problem, bo relaybox nie lubi wtyczek 4 stykowych (gniazdo jest 3 stykowe). Najlepszy byłby kabel, który ma z obu stron 3 styki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewien. Jeśli po wsadzeniu końcówką 4 stykową do gniazda aparatu będzie działać, to ok. Jeśli trzeba wsadzić tą 3 stykową, to będzie problem, bo relaybox nie lubi wtyczek 4 stykowych (gniazdo jest 3 stykowe). Najlepszy byłby kabel, który ma z obu stron 3 styki.

 

Przerobiłem wtyczkę 4-stykową na 3-stykową. Dodatkowy styk (linia) to chyba jakiś ekran, bo nie ma on kontaktu z

3-stykową wtyczką.

Spiłowałem z jednego boku sąsiadujące styki następnie nadlałem lutem powstały szczerb i spiłowałem na gładko.

Teraz jest 3-styki na obu wtyczkach. Myślę że będzie OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinno teraz działać. Który styk był wolny - trzeci, czy czwarty? Niestety w gnieździe 3 stykowym trzeci styk wypada dokładnie na przerwie między stykiem 3 i 4 wtyczki 4 stykowej i dlatego nie łączy.

 

Trzeci styk wolny był , ale już nie jest.

Jak idzie lutowanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponawiam pytanie do zorientowanych: czy RA+ to powinno być W i powinno powodować przyśpieszenie pracy montażu?

 

Według mojej skromnej wiedzy i logów z PHD, RA+ to właśnie W i powoduje przyspieszenie montażu.

To jeden z logów znalezionych w sieci.

 

PHD Guide 1.13.0 -- 11/23/2012 6:37:01 PM

Calibration begunlock 819.3 746.5, star 819.3 746.5Direction,Step,dx,dy,x,yRA+ (west),1,0.0,2.0,819.3,748.4RA+ (west),2,-0.0,3.7,819.3,750.1RA+ (west),3,-0.1,5.2,819.2,751.7RA+ (west),4,-0.1,6.9,819.2,753.4RA+ (west),5,-0.1,8.7,819.2,755.1RA+ (west),6,-0.2,10.4,819.1,756.8RA+ (west),7,-0.1,12.0,819.2,758.5RA+ (west),8,-0.3,13.9,819.0,760.4RA+ (west),9,-0.7,14.7,818.6,761.2RA+ (west),10,-0.8,18.0,818.4,764.4RA+ (west),11,-1.0,19.7,818.3,766.2RA+ (west),12,-0.4,20.7,818.9,767.2RA+ (west),13,-0.2,22.5,819.1,769.0PHD Guide 1.13.0  -- 11/23/2012 6:37:01 PMCalibration begunlock 819.3 746.5, star 819.3 746.5Direction,Step,dx,dy,x,yPHD Guide 1.13.0  -- 11/23/2012 6:38:01 PMCalibration begunlock 819.1 770.6, star 819.1 770.6Direction,Step,dx,dy,x,yRA+ (west),1,-0.0,1.8,819.1,772.5RA+ (west),2,-0.2,3.4,819.0,774.0RA+ (west),3,-0.1,5.1,819.0,775.8RA+ (west),4,-0.1,6.8,819.0,777.5RA+ (west),5,-0.1,8.5,819.0,779.1RA+ (west),6,-0.2,10.3,818.9,781.0RA+ (west),7,-0.2,12.2,818.9,782.8RA+ (west),8,-0.1,14.1,819.0,784.7RA+ (west),9,-0.2,15.6,819.0,786.3RA+ (west),10,-0.2,17.5,818.9,788.2RA+ (west),11,-0.2,19.3,818.9,790.0RA+ (west),12,-0.1,21.1,819.0,791.8RA+ (west),13,-0.3,22.8,818.9,793.4RA+ (west),14,-0.3,24.5,818.9,795.2RA+ (west),15,-0.2,26.5,818.9,797.1RA- (east),15,-0.2,24.9,818.9,795.5RA- (east),15,-0.2,23.2,819.0,793.9RA- (east),15,-0.2,21.7,819.0,792.3RA- (east),15,-0.2,20.0,818.9,790.6RA- (east),15,-0.1,18.5,819.1,789.1RA- (east),15,-0.1,16.7,819.1,787.3RA- (east),15,-0.1,15.2,819.1,785.8RA- (east),15,0.0,13.5,819.1,784.1RA- (east),15,-0.1,11.7,819.1,782.4RA- (east),15,0.0,10.0,819.2,780.6RA- (east),15,0.1,8.2,819.2,778.9RA- (east),15,-0.0,6.7,819.1,777.4RA- (east),15,0.1,4.9,819.2,775.6RA- (east),15,0.1,3.4,819.2,774.0RA- (east),15,0.2,1.4,819.3,772.0Dec+ (north),1,0.1,-0.1,816.4,771.9Dec+ (north),2,-0.3,0.1,816.0,772.1Dec+ (north),3,-2.2,0.0,814.1,772.0Dec+ (north),4,-4.4,-0.1,811.9,771.9Dec+ (north),5,-6.6,-0.1,809.7,771.9Dec+ (north),6,-8.9,-0.3,807.4,771.7Dec+ (north),7,-11.2,-0.4,805.1,771.6Dec+ (north),8,-13.8,-0.2,802.5,771.8Dec+ (north),9,-16.0,-0.3,800.3,771.7Dec+ (north),10,-18.5,-0.4,797.8,771.6Dec+ (north),11,-20.8,-0.3,795.5,771.7Dec+ (north),12,-23.3,-0.4,793.0,771.6Dec+ (north),13,-25.9,-0.4,790.4,771.6Dec- (south),13,-25.8,-0.2,790.5,771.8Dec- (south),13,-24.5,-0.3,791.8,771.7Dec- (south),13,-23.9,-0.1,792.4,771.9Dec- (south),13,-23.8,-0.0,792.5,772.0Dec- (south),13,-23.8,-0.1,792.5,771.9Dec- (south),13,-23.8,-0.1,792.5,771.9Dec- (south),13,-22.4,-0.0,793.9,772.0Dec- (south),13,-20.8,0.2,795.5,772.2Dec- (south),13,-18.8,0.2,797.5,772.2Dec- (south),13,-16.6,0.5,799.7,772.5Dec- (south),13,-14.2,0.3,802.1,772.3Dec- (south),13,-11.7,0.4,804.6,772.4Dec- (south),13,-9.4,0.7,806.9,772.7PHD Guide 1.13.0  -- 11/23/2012 6:41:35 PMGuiding begunlock 806.9 772.7, star 806.9 772.7, Min Motion 0.15Max RA dur 1000, Max DEC dur 150, Star Mass delta thresh 0.50RA angle 1.58, rate 0.0009, aggr 1.00, hyst=0.10DEC angle -3.13, rate 0.0010, Dec mode 1, Algo 1, slopewt = 5.00Frame,Time,dx,dy,Theta,RADuration,RADistance,DECDuration,DECDistance,StarMass,ErrorCode1,1.453,0.07,-0.14,-1.1,0.0,-0.13,0.0,-0.07,201973.34,02,2.953,-0.02,-0.19,-1.7,207.7,-0.18,0.0,0.02,203361.07,03,4.671,0.08,0.11,1.0,0.0,0.08,0.0,-0.08,185422.85,04,6.171,0.10,0.22,1.2,236.1,0.21,0.0,-0.10,187153.05,0
Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.