Skocz do zawartości

Akcja budowy relayboxów


MateuszW

Rekomendowane odpowiedzi

Według mojej skromnej wiedzy i logów z PHD, RA+ to właśnie W i powoduje przyspieszenie montażu.

No właśnie, a mój HEQ5 reaguje na odwrót :) Co prawda to nie ma żadnego znaczenia, ale chciałem tu mieć jakiś porządek.

 

Mam już wycięte otwory w obudowach, a więc 2 pierwsze relayboxy są już w zasadzie gotowe, a do pozostałych dwóch zostały już zamówione części elektryczne (czyli pozostaje ich zlutowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie mogę się doczekać...

Zastanawiam się jak mam podłączyć przewody od ST4 do mojego pilota.

Posiadam napęd tylko jednej osi (RA) i siłą rzeczy tylko ta oś będzie guidowana.

http://deltaoptical.pl/naped-w-jednej-osi-sky-watcher-eq3-2-cg4,d583.html
Problem w tym, że pilot od napędu jednej osi, jest inny niż ten do napędu dwóch osi.
W moim pilocie prędkość x1 jest tylko w jednym kierunku.
Żeby uzyskać obrót x1 w kierunku przeciwnym, trzeba przełącznik N/S przełączyć na S.
Mam wrażenie, że do wykonania takiego przełączania będzie potrzebny dodatkowy przekaźnik.
Czy ktoś znający temat mógłby wypowiedzieć się, jak rozwiązać ten problem?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W napędzie jednoosiowym też nie ma problemu. Podłączasz RA+ do przycisku ze znaczkiem odtwarzania, a RA- do przycisku ze znaczkiem pauzy. Tutaj rozpatrujemy prędkości względne, a jako zero przyjmuje się 1x (czyli normalne śledzenie). Po naciśnięciu przycisku z odtwarzaniem napęd przyśpiesza do prędkości 2x, ale względem prędkości śledzenia porusza się on z prędkością 1x. Przy naciśnięciu przycisku pauzy napęd zwalnia do 0x, ale względem prędkości śledzenia porusza się też z prędkością 1x, ale w drugą stronę. W efekcie przy przycisku odtwarzania niebo zaczyna się poruszać w kadrze z prędkością 1x w jedną stronę, a przy przycisku pauzy niebo porusza się też z prędkością 1x, ale w drugą stronę.

Generalnie w guidingu nigdy nie przekracza się prędkości 1x (tej względnej), żeby napęd nie zaczął się kręcić w drugą stronę, bo będzie musiał pokonywać luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W napędzie jednoosiowym też nie ma problemu. Podłączasz RA+ do przycisku ze znaczkiem odtwarzania, a RA- do przycisku ze znaczkiem pauzy. Tutaj rozpatrujemy prędkości względne, a jako zero przyjmuje się 1x (czyli normalne śledzenie). Po naciśnięciu przycisku z odtwarzaniem napęd przyśpiesza do prędkości 2x, ale względem prędkości śledzenia porusza się on z prędkością 1x. Przy naciśnięciu przycisku pauzy napęd zwalnia do 0x, ale względem prędkości śledzenia porusza się też z prędkością 1x, ale w drugą stronę. W efekcie przy przycisku odtwarzania niebo zaczyna się poruszać w kadrze z prędkością 1x w jedną stronę, a przy przycisku pauzy niebo porusza się też z prędkością 1x, ale w drugą stronę.

Generalnie w guidingu nigdy nie przekracza się prędkości 1x (tej względnej), żeby napęd nie zaczął się kręcić w drugą stronę, bo będzie musiał pokonywać luzy.

 

Dziękuję za podpowiedź.

W międzyczasie przerobiłem kamerkę SPS880 na długie czasy wg tego opisu:

http://astropolis.pl/topic/34648-przerabiamy-kamerke-philipsa/

W przytoczonym wątku ZbyT napisał:

"nie każda przejściówka LPT na USB chce współpracować z kamerką. Czasem nie chcą wstępnie ustawiać bitów D0-D4 w stan wysoki i cały czas podają masę co powoduje, że kamerka stale jest w trybie naświetlania i nie wchodzi w tryb odczytu klatki."

W związku z tym mam jeszcze jedno pytanie:

czy ktoś mógłby polecić sprawdzony typ przejściówki LPT - USB, która zechce współpracować w tym układzie?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale po co masz kupować przejściówkę, skoro jej zadanie spełniać będzie realybox? :)

Nie do końca zrozumiałem z tego opisu, które w końcu piny we wtyczce do czego służą. Mógłbyś opisać, jak to wygląda? Domyślnie w relayboxie przewidziałem na pinach 2 lub 3 sterowanie naświetlaniem, a pin 4 to ampoff. Mogę to zmienić pod Twoją kamerkę, jeśli jest tam inaczej.

 

Nareszcie wyceniłem ile będą kosztować relayboxy. Niestety wyszło ciut więcej, niż planowałem :( , czyli:

-wersja podstawowa (montaż+aparat) 120zł

-wersja rozszerzona (montaż+aparat+webcam) 140zł

Do tego dojdzie przesyłka listem, jakim kto chce:

http://cennik.poczta-polska.pl/usluga,krajowy_przesylka_listowa_nierejestrowana.html

Niestety musi być gabaryt B. Najtańsza opcja to 3,75 zł, choć bezpieczniej by było poleconym.

 

Postaram się zamieścić fotki w niedługim czasie, żeby nie kupować kota w worku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, trochę się zakręciłem z tą przejściówką... zapomniałem o wersji z sterowaniem kamerki.

Tak jak już pisałem wcześniej, moją kamerę przerabiałem wg opisu stąd:

http://astropolis.pl/topic/34648-przerabiamy-kamerke-philipsa/

Napisano tam, że wtyk DB25 należy podłączyć następująco:

"D0 do pinu 2, D3 do pinu 5, a masę do pinu 21"

 

Dla mnie proszę relaybox w wersji "full wypas" za 140 zł.

Oczywiście zdjęcia są jak najbardziej oczekiwane...

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A więc stało się. Relayboxy po bardzo długim okresie oczekiwania wreszcie są gotowe :) Bardzo przepraszam za te opóźnienia, ale w ostatnim czasie jestem dużo bardziej zajęty, niż zwykle, np w zeszłym tygodniu byłem na finale Olimpiady Astronomicznej :) W każdym razie wszystkie cztery relayboxy są już gotowe (lutowanie skończyłem wczoraj (w zasadzie dzisiaj) o 02.30 w nocy :) ).
Tak wyglądają z zewnątrz:
DSC_1144.jpg
Tutaj opis złączy:
-wersja "standard":
DSC_1147.jpg
-wersja "extended":
DSC_1148.jpg
Złącza są odseparowane optoelektronicznie od relayboxa, co oznacza, że ewentualne uszkodzenie podłączonego urządzenia nie zaszkodzi relayboxowi i na odwrót.
Port ST4 oraz aparatu jest odsługiwany przez sterownik FT245 ASCOM, który można pobrać stąd: http://qhy.narod.ru/index_eng.htm (FT245 ASCOM Plugin). Instaluje się uruchamiając install32.bat lub 64 w zależności od systemu. Przy instalacji w Windows Vista/7/8 należy uruchomić ten skrypt jako administrator. Przed instalacją oczywiście trzeba mieć zainstalowaną platformę ASCOM: http://ascom-standards.org/. Sterownik lubi się nie chcieć zainstalować, ale mam nadzieję, że wszystko pójdzie gładko.
Relayboxa testowałem pod programami: PHD, PHD2, MaximDL 5, Guidemaster i wszędzie działała dobrze. Omówię w skrócie konfiguracje na przykładzie PHD:
-w menu Mount wybieramy ASCOM
-klikamy Connect to telescope
-z listy wybieramy FT245 - Guide Port
-klikamy properties... i pokazuje nam się bogate okno konfiguracji
-z lewej strony mamy wybór urządzenia i konfiguracje pinów. Robimy to następująco:
a) relaybox "standard":
relaybox single config.JPG
b ) relaybox "extended"
relaybox dual config.JPG
Po połączeniu możemy się pobawić w tym okienku i sprawdzić, czy wszystko działa. Czterema strzałkami można włączać korekty guidingu, a w obszarze Long Exposure można włączyć serię zdjęć lustrzanki. Warto zaznaczyć pole "Control Window", które aktywuje widoczne na screenach z lewej okienko FT245 Control. Można z niego sterować wszystkim podobnie, jak z głównego okna, ale różnica jest taka, że to okno pozostaje widoczne po połączeniu się, a okno konfiguracji znika. Dlatego też, aby używać sterowania aparatem trzeba mieć to okno włączone.
-po skonfigurowaniu klikamy na OK i jeszcze raz OK. Teraz relaybox jest połączony, a jeśli zaznaczyliśmy "Control Window", to jest widoczne również okno sterujące (uwaga: w Maximie nie udało mi się wymusić pojawienia się tego okna, w pozostałych programach jest ono widoczne).
-relaybox działa i można focić :)

Teraz parę słów o wersji "extended". Zastosowałem w niej układ FT2232 zamiast FT245, który posiada 2 niezależne porty. Pierwszy z nich (A) działa zwyczajnie jak FT245 i obsługuje ST4 i aparat. Drugi ( B ) jest skonfigurowany w trybie FT232 i jest widoczny w systemie jako zwykły port szeregowy (najlepiej ustawić mu numer z przedziału 1 - 9, bo wyższe czasem lubią nie działać). Obsługuje on długie czasy webcama. W porcie DB25 (jak widać na rysunku wyżej) do pinu 2 i 3 podłączyłem sygnał z linii RTS, która jest wykorzystywana do wyzwalania migawki kamery. Do pinu 4 podłączyłem DTR, który odpowiada za wyłączenie wzmacniacza (opcjonalne). Na pinie 21 jest masa. Rozmieszczenie tych pinów wydało mi się najbardziej uniwersalne, ale niestety różnie przerobione webcamy używają różnych pinów. Dlatego też należy się upewnić, czy posiadany webcam ma tak samo podłączone piny. Sygnały są w standardzie TTL (5V). Zrobiłem również sprzętowo konfigurowaną negację sygnału tych linii, aby dało się obsłużyć każdą kamerę w każdym programie. Ustawia się to zworkami wg zdjęcia:
DSC_1149.jpg
Przerobionego webcama używa się różnie w zależności od programu, ale generalnie trzeba wybrać odpowiedni typ kamery (np w PHD "Long exposure webcam + Parallel/Serial) i w ustawieniach wybrać odpowiedni nr portu COM, pod którym jest widoczny relaybox. W Guidemaster wybiera się dodatkowo na której linii jest sygnał do sterowania migawką - należy wybrać RTS (program ten nie używa AMP off). W PHD nie wybiera się linii i wydaje mi się, że przyjmuje on, że pod RTS jest migawka, a DTR to AMP off, ale nie byłem tego w stanie sprawdzić, bo nie mam kamerki. Należy pamiętać, że sterowanie webcamem działa na porcie COM, a nie LPT pomimo złącza DB25!

Wydaje mi się, że to tyle jeśli chodzi o omówienie relayboxa, jeśli macie jakieś pytania, to czekam :)
Każdemu zainteresowanemu wyślę na PW nr konta do przelewu i czekam na info zwrotne z adresem do wysyłki. Mam nadzieję, że relayboxy się spodobają i będą pracować bez zarzutu :)

Edytowane przez MateuszW
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że temat relayboxów zbliża sie do końca.

Jednak ponieważ nie odniosłeś się w żaden sposób do mojego poprzedniego posta, w którym odpowiedziałem na Twoje pytanie jakie piny używa kamerka:


"D0 do pinu 2, D3 do pinu 5, a masę do pinu 21"

 

a w relayboxie używane są piny 2,3,4,21, moje pytanie brzmi: czy możesz wprowadzić zmiany, które spowodują pełną kompatybilność obu urządzeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych pinów, to nie jestem pewny, jak to ma być (nie do końca rozumiem ten podlinkowany opis). ZbyT, pomożesz? :)

Z tego co zrozumiałem, to D0 służy do właściwego sterowania ekspozycjami, a D3 jest tylko włączaniem trybu długich ekspozycji (na stałe). Wskazuje na to ten fragment:

 

 

niektóre programy nie mają możliwości automatycznego włączenia długich czasów. W takim przypadku trzeba zrobić przełącznik auto-manual, który w trybie manualnym poda masę na wejście D3 (rezystor R2 na schemacie). Taki przełącznik można umieścić we wtyczce portu LPT (DB25). Więcej informacji na ten temat dodam w osobnym poście

Jeśli jest, jak piszę, to mój relaybox nie wymaga żadnych modyfikacji do Twojej kamery. Na pinie 2 (czyli D0) jest wyprowadzony sygnał z RTS do sterowania ekspozycjami. Na pinie 4 jest sygnał DTR do AMP off (używasz AMP off?). Natomiast do pinu 5 (D3) musi być podłączony wyłącznik zwierający z masą. Taki wyłącznik możesz umieścić we wtyczce LPT, jak to zostało napisane wyżej. Mogę go też zrobić w relayboxie, ale wydaje mi się, że lepiej go mieć we wtyczce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas przeróbki kamerki, pominąłem wyłączanie wzmacniacza, (kamerka tylko do guidingu) więc sygnału na pinie 4 nie będę potrzebował.

Co do pinu 5, to przełącznik zwierający go do masy zrobię sam we wtyczce, tak chyba rzeczywiście będzie lepiej.

Mam nadzieję, że wszystko będzie OK.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli w takim razie wygląda na to, że relaybox będzie kompatybilny bez żadnych modyfikacji. W takim razie czekam na Twój przelew i dane do wysyłki i wysyłam :)

 

Dziękuję za szybkie przelewy od pozostałych, wasze relayboxy wysyłam jutro.

 

Mam nadzieję, że wszystko będzie działać jak należy :)

 

A i jedno ostrzeżenie: bardzo ważne jest, aby najpierw rozłączać się z relayboxem w programie, a dopiero potem go odłączać od USB. W przeciwnym wypadku program guidujący się zwiesza i jedynym sposobem na jego zamknięcie jest restart kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli w takim razie wygląda na to, że relaybox będzie kompatybilny bez żadnych modyfikacji. W takim razie czekam na Twój przelew i dane do wysyłki i wysyłam :)

 

Dziękuję za szybkie przelewy od pozostałych, wasze relayboxy wysyłam jutro.

 

Mam nadzieję, że wszystko będzie działać jak należy :)

 

A i jedno ostrzeżenie: bardzo ważne jest, aby najpierw rozłączać się z relayboxem w programie, a dopiero potem go odłączać od USB. W przeciwnym wypadku program guidujący się zwiesza i jedynym sposobem na jego zamknięcie jest restart kompa.

Realybox dotarł dziś rano.

Testuję na razie na "sucho"

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do mnie przesyłka dotarła wczoraj. Teraz przetestowałem podstawowe funkcje i również wszystko wydaje się działać zgodnie z założeniami. Nie wiem kiedy nastąpią testy "bojowe" ale jestem dobrej myśli. Dziękuję Autorowi za inicjatywę i za profesjonalne wykonanie.

 

Pozdrawiam

 

Kuba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka dotarła do mnie dzisiaj.

Od razu podłączyłem kamerkę i komputer.

Test na "sucho" wypadł pomyślnie:

kamerka działa na długich czasach, relaybox "gada"z PHD.

Relaybox wygląda świetnie, wykonanie bardzo profesjonalne!

Mateusz, dziękuję za świetnie przeprowadzoną Akcję!

 

Moim obecnym zmartwieniem jest teraz, skąd wziąć kabel z wtyczkami RJ-12?

Dzisiejsze popołudnie spędziłem na bieganiu po sklepach w poszukiwaniu takiego kabla, ale nigdzie tego nie dostałem.

Na Allegro też brak, tylko wtyczki dostać można.

Ostatnio zmieniłem montaż na Celestron Advanced VX, w którym jest gniazdo Auto Guider Port,

więc myślę, że tylko brak kabla RJ-12 dzieli mnie od gotowości mojego sprzętu od Autoguidingu.

Może ktoś jest w stanie pomóc mi w zdobyciu takiego kabelka?

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłka dotarła do mnie dzisiaj.

Od razu podłączyłem kamerkę i komputer.

Test na "sucho" wypadł pomyślnie:

kamerka działa na długich czasach, relaybox "gada"z PHD.

Relaybox wygląda świetnie, wykonanie bardzo profesjonalne!

Mateusz, dziękuję za świetnie przeprowadzoną Akcję!

 

Moim obecnym zmartwieniem jest teraz, skąd wziąć kabel z wtyczkami RJ-12?

Dzisiejsze popołudnie spędziłem na bieganiu po sklepach w poszukiwaniu takiego kabla, ale nigdzie tego nie dostałem.

Na Allegro też brak, tylko wtyczki dostać można.

Ostatnio zmieniłem montaż na Celestron Advanced VX, w którym jest gniazdo Auto Guider Port,

więc myślę, że tylko brak kabla RJ-12 dzieli mnie od gotowości mojego sprzętu od Autoguidingu.

Może ktoś jest w stanie pomóc mi w zdobyciu takiego kabelka?

 

Pozdrawiam

 

Można kupić ale cena masakra. http://www.astroshop.pl/pozostale-akcesoria-do-astrofotografii/i-nova-kabel-do-autoguidera-st4-2m-do-kamer/p,23248

Ja kupiłem wtyczki na allegro a przewód płaski 6 żył w sklepie "elektrycznym". Szwagier miał zagniatarkę do R12 R45 więc z zagnieceniem nie było problemu. Tobie proponuję wizytę w sklepie-serwisie komputerowym, tam na pewnop mają zagniatarkę i wykonają taką usługę od reki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić ale cena masakra. http://www.astroshop.pl/pozostale-akcesoria-do-astrofotografii/i-nova-kabel-do-autoguidera-st4-2m-do-kamer/p,23248

Ja kupiłem wtyczki na allegro a przewód płaski 6 żył w sklepie "elektrycznym". Szwagier miał zagniatarkę do R12 R45 więc z zagnieceniem nie było problemu. Tobie proponuję wizytę w sklepie-serwisie komputerowym, tam na pewnop mają zagniatarkę i wykonają taką usługę od reki.

 

Rzeczywiście, masakra!

Dziś idąc za sugestią Piotra, poszukałem trochę lepiej i zrobienie fajnego 2 metrowego przewodu z 2 x RJ-12 kosztowało mnie 7,50 zł

Piotr, dziękuję !

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że relayboxy się wam podobają i wszystko działa ok :)

Adam, mogłeś napisać o tym kablu wcześniej, to bym wysłał taki razem z relayboxem, ale jak już masz, to spoko. Mam zagniatarkę i kilka takich wtyczek za 40 gr http://www.tme.eu/pl/details/rj12w/zlacza-rj/ninigi/# :) Z tym 7,50 też przepłaciłeś, no ale już nie tak bardzo :P

Pozostało mi trochę elementów, z których mam zamiar sklecić jeszcze kilka egzemplarzy, ale to dopiero po maturach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Minął miesiąc od kiedy otrzymałem mój relaybox. Z powodu zmiany montażu na nowy Celestron AVX, relaybox trafił na półkę.

Dopiero kilka dni temu, kiedy już opanowałem nowy montaż i doszedłem do 1,5 - 2 minutowych fotografii, na których gwiazdki jeszcze nie przypominają przecinków,

doszedłem do wniosku, że czas na jeszcze dłuższe ekspozycje.

Przedwczoraj, korzystając z ładnej pogody, podłączyłem relaybox do kamery i montażu.

Niestety, okazuje się, że jest jakiś problem we współpracy relayboxa z montażem: podłączenie kabla ST4 między montażem, a relayboxem powoduje,

ze gwiazdki dość szybko znikają z pola widzenia kamery. Nie udaje się żadna kalibracja w PHD itd.

O dziwo, dzieje się tak nawet kiedy program nie jest włączony, a jedynie relaybox jest zasilany z USB.

Przesuw następuje zawsze w tej samej osi (w tej chwili nie wiem jakiej) i ustaje dopiero po odłączeniu kabla ST4.

Mam wrażenie, że przyczyną tego jest jakieś napięcie, które może istnieje na którymś z wyjść gniazda ST4 i powoduje dodatkowy ruch silnika montażu.

Niestety nie jestem w stanie samodzielnie zdiagnozować przyczyny takiego zachowania.

Mateusz, liczę na Twoją pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia relayboxa są całkowicie odizolowane elektrycznie od całej reszty, więc niemożliwe jest, aby było tam jakieś niepożądane napięcie. Jeśli montaż dostaje jakiś sygnał, to musi świecić się jedna z diod LED na relayboxie, świeciła się? Przy podłączaniu relayboxa kilka z diod miga, a więc wtedy montaż może dostawać jakieś zbędne sygnały, ale to są jakieś 2s. Potem diody powinny gasnąć, a zapalać się dopiero po dostaniu sygnału od programu. Czy relaybox jest prawidłowo rozpoznawany przez program? Czy naciskanie przycisków ręcznych korekt (te strzałki) powoduje zaświecanie się odpowiednich diod? Czy druga oś montażu działa dobrze? Czy sterowanie długimi czasami jest ok? Czy w montażu masz włączony tracking? Jakie masz prędkości guidingu ustawione w montażu? Przetestuj to w domu i sprawdź, jak montaż reaguje na każdą z komend. Najlepiej testuj to na prędkości guidingu 1x. Wtedy w osi RA powinna się ona dwukrotnie prześpieszać, albo całkiem zatrzymywać w zależności od kierunku. W osi Dec będzie normalnie się włączać w jedną ze stron.

 

Każdego relayboxa testowałem przed wysyłką i na moim HEQ5 działały dobrze, nic takiego jak u Ciebie nie zauważyłem. A może masz jakiś dziwny kabel? Robiłeś go w sklepie elektronicznym? Może Ci skrosowali albo coś. Generalnie włączanie korekty guidingu przez relaybox polega na zwieraniu jednego z 4 pinów ze wspólną masą (inny pin). Tylko w tym wypadku montaż wykonuje korektę.

Takie objawy wystąpiłyby też, jakby na wyjściu nastąpiło zwarcie i wtedy diody by się nie świeciły, ale nie sądzę, żeby to się stało, bo u mnie było ok, a Ty dopiero pierwszy raz użyłeś relayboxa.

 

A jak się ma sprawa u pozostałych? Wam działa wszystko?

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mi jedna rzecz przyszła do głowy. Możesz prosto sprawdzić, czy to kwestia jakiegoś zwarcia. Podłącz samego relayboxa kablem ST4 do montażu, ale nie podłączaj go do PC. Jeśli jest jakieś zwarcie, to montaż powinien reagować tak, jak wtedy, czyli się cały czas kręcić. Potem podłącz do montażu sam kabel ST4 bez podłączania relayboxa. Jeśli z samym kablem też montaż będzie się źle zachowywał, to znaczy, że zwarcie powstaje w samym kablu. Jeśli z samym kablem będzie ok, a z relayboxem bez PC będzie niepożądany ruch montażu, to znaczy, że zwarcie jest w relayboxie. A jeśli w obu przypadkach będzie ok, to przyczyna jest gdzie indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało, ale musiałem wszystko sprawdzić. Już wszystko jest OK (chyba).

Winne początkowych problemów były niewłaściwie zarobione wtyczki na kablu ST-4, pomiędzy relayboxem a montażem.

Nie było łatwo to stwierdzić, bo jak mierzyłem omomierzem to przejście było na wszystkich żyłach.

Natomiast po podłączeniu do gniazdek już nie...

W kablu nie było przejścia na przewodzie masy.

Zainwestowałem 30 zł w zagniatarkę do RJotek i sam zrobiłem nowy kabel.

Wszystko wydaje się działać OK. Wczoraj zrobiłem kilka prób z PHD-2.

W załączeniu fragment jednej nie obrobionej klatki 300 sekund.

 

M51_300sek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wszystko jest ok, tym bardziej, że to nie była wina relayboxa :) W sumie ciekawe, czemu bez przejścia masy montaż w ogóle coś robił. Możliwe, że przy poprzedniej próbie kabel wyprawiał inne figle. Prawdopodobnie w tej wadliwej wtyczce poluzował się przewód masy i pierwotnie zwarł się z przewodem RA+, który z nim sąsiaduje, co w efekcie włączyło na stałe RA+. Przy Twojej drugiej próbie pewnie kabel ułożył się inaczej i nie łączył wcale.

Super, że udało Ci się zrobić pierwsze zdjęcia :) Rozumiem, że guidujesz webcamem na długich czasach i wszystko działa poprawnie z PHD w tej kwestii?

 

A jak tam pozostali? U was wszystko ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, guiduję webcamem na długich czasach i w zasadzie wszystko działa poprawnie, tylko ciągle pojawiają się komunikaty " star lost - low SNR".

Nie wiem co to za parametr SNR i jak go zmienić żeby nie był "low" :uhm:

Wydaje mi się, że ma to jakiś związek z kamerką. Może ktoś podpowie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.