Skocz do zawartości

Fragment Łabędzia


rafcioo28

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze podejście, nie bardzo jest czym się chwalić ale pomyślałem, że krytyka to najlepsza droga by się więcej nauczyć.

Jest to stack pięciu fotek każda po 120sek ISO800 obiektywem 17 - 50 f2.8 (50mm, f4.0), zdjęcie dalej wyciągałem w photoshopie.

Aparat przymocowałem do "zabawkowego" montażu azymutalnego od teleskopu Celestron Nexstar 127 slt. (jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma, obecnie odkładam na prawdziwy montaż).

 

Najgorsze jest to, że pogoda nie sprzyja nauce :no:

 

 

 

post-24104-0-21906900-1387492169_thumb.jpg

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyściutkiego nieba to ja u siebie od dawna już nie miałem, zawsze coś się tam kręci, A ten gradient, to jakie są techniki by go usunąć? A co do ostrości to fotkę trochę rozmyłem bo chyba przesadziłem przy wyciąganiu i jakoś wszystko poszarpane było :icon_redface: , choć pewnie i w oryginale nie ma lux ostrości, mało czasu na ustawianie bo niebo się szybko kończy przez te przeklęte chmury...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam troszkę się pomylił w określeniu - to nie gradient tylko brak flata glównie powoduje deformację tego zdjęcia.

Flat to jest klatka korygująca nierównomierności naświetlenia matrycy z powodu wad ( a może lepiej napisać - z powodu charakterystyki) optyki. Szum, kolorystyka to w drugiej kolejności.

Metod wykonania flata jest w zasadzie prawie tyle ilu jest astrofotografów. Kilka z nich jest opisanych na forum. Warto poczytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić i odjąć darki - nie wiem czy jest możliwe żeby przy tak krótkim czasie to coś u góry to pojawił się amp glow, ale jeśli tak to darki go powinny skasować.

 

Dobrą praktyką jest też podawanie dokładnego opisu jakim sprzętem robiłeś (jaka lustrzanka, jakie szkło).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić i odjąć darki - nie wiem czy jest możliwe żeby przy tak krótkim czasie to coś u góry to pojawił się amp glow, ale jeśli tak to darki go powinny skasować.

 

Dobrą praktyką jest też podawanie dokładnego opisu jakim sprzętem robiłeś (jaka lustrzanka, jakie szkło).

 

Dwa darki były zrobione a sprzęt to Pentak k-30 z obiektywem Tamron SP AF 17-50 mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical

Poczytam o tych flatach i spróbuję z nimi stackować

 

Jedno pytanie, przy stackowaniu to jaka jest różnią między Average i Median oraz którą opcję powinienem wybrać do tych zdjęć.

W dwóch poradnikach było tylko by wybrać którąś z nich bez opisu co one powodują

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wyszło tak:

A jak bym tiffa przed obróbką po stackowaniu podesłał to może zademonstrował byś mi jak to powinno wyglądać :icon_smile: ?? bo z tego mojego jpg to pewnie za dużo nie udało się uratować :)

i w photoshopie obrabiałeś ??

Bo jak w PS to fajnie by było zobaczyć historię obróbki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafcio, wiesz co to jest kalibracja obrazu? Bo sądząc po tym co piszesz o stackowaniu z flatami to chyba nie bardzo...

Stackowanieaverage stosuje się wtedy gdy mamy mało zaszumiony obrazek przy dużej ilości klatek. Daje większy stosunek SNR, ale też nie usuwa śladów przelatujących samolotów, przypadkowych refleksów , itp.

Median daje mniejszy SNR, ale skutecznie usuwa artefakty i brudy. Przy zastodowaniu ditheringu wydaje się być qptymalnym algorytmem stackowania.

Polecam wujka google :)

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rafcio, wiesz co to jest kalibracja obrazu? Bo sądząc po tym co piszesz o stackowaniu z flatami to chyba nie bardzo...

Stackowanieaverage stosuje się wtedy gdy mamy mało zaszumiony obrazek przy dużej ilości klatek. Daje większy stosunek SNR, ale też nie usuwa śladów przelatujących samolotów, przypadkowych refleksów , itp.

Median daje mniejszy SNR, ale skutecznie usuwa artefakty i brudy. Przy zastodowaniu ditheringu wydaje się być qptymalnym algorytmem stackowania.

Polecam wujka google :)

Moja wiedza pochodzi od wujka google i widzisz jak jakość jest tej wiedzy :P

Kilka twoich zdań wyjaśniło mi więcej niż tydzień pytań do wujka google, bo to taki sam nauczyciel jak ciocia wikipedia i kuzyn googleTranslator :D

 

 

 

a czy przeslalbys pliki do zestackowania?

 

http://rafcioo28.serio24.pl/labedz/ ,wrzuciłem tu RAW'y tego co mam, o darkach i biasach czytałem w jakimś tutorialu i nie wiem czy tak to powinno wyglądać, klatek flat nie mam bo nie miałem czym naświetlić równo klatki, nadal o tym czytam :P

 

i jestem bardzo ciekaw czy to się do czegoś nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie potrafię wydobyć wodorowych kolorów mgławic z aparatu niemodyfikowanego. Może ktoś inny lepiej sobie z tym poradzi. Dla mnie niezbędnym warunkiem do wypracowania odpowiedniej fotografii nieba są:

 

1. Czasy naświetlania pojedyńczych zdjęć muszą wynosić min. 3 min.

2. Ilość naświtlonych klatek, to min. 10

3. Modyfikacja aparatu.

 

To zdjęcie stackowałem bez darków i offsetu. Wieczorem pobawię się jeszcze raz ze wszystkimi klatkami :)

labedz---Kopia.jpg

Edytowane przez Robson_g
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodorowy fiolecik z niemodyfikowanej lustrzanki oporządza się w sposób następujący: W Photoshopie szukasz narzędzia "Selective color". W tymże narzędziu wybierasz kanał magenty, a następnie suwakami: cyan ściągasz do zera, yellow dodajesz na maksa, magentę dodajesz na 75%. Na koniec suwakiem na samym dole (nie pamiętam jak się nazywa) możesz kolorek wzmocnić lub osłabić.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.